Turci pripravení bojovať, Bosniaci s hviezdou z Realu Madrid

V Bratislave a Piešťanoch vypukne už o pár dní pravé basketbalové šialenstvo! Európsky šampionát hráčov do 18 rokov a teda budúcich superhviezd privíta okrem nášho národného tímu ďalších pätnásť špičkových výberov starého kontinentu. My sme ich zástupcov oslovili s piatimi otázkami, no a odpovede budeme pravidelne publikovať. Ako prví traja reagovali tréneri Bosny a Hercegoviny, Turecka a Slovinska.

Ako vyzerajú posledné dni prípravy vášho družstva na ME?

Boris Džidžič, tréner Bosny a Hercegoviny: Máme za sebou excelentnú prípravu, ktorá trvala štyri týždne a odohrali sme počas nej veľmi kvalitné zápasy. Momentálne sa sústredíme na to, aby sme sa v jej závere vyhli akýmkoľvek zraneniam a zároveň udržali tímovú chémiu na čo najvyššej úrovni. Moji zverenci sa už nevedia dočkať začiatku šampionátu.

Tomaž Fartek, tréner Slovinska: Sme už takmer na konci prípravy, s ktorou som veľmi spokojný. Fyzicky sme pripravení na sto percent a zatiaľ sa vyhýbame zraneniam, čo je známkou dobrej práce našich fyzioterapeutov a kondičných trénerov. Po basketbalovej stránke musíme popracovať na niektorých detailoch, ale väčšinu playbooku máme už pokrytú. Chlapci akceptovali a prijali kontext hry, ktorý sme im prezentovali a teraz sme spolu pripravení bojovať.

Serkan Erdogan, tréner Turecka: Napriek niekoľkým zraneniam môžem prípravu považovať za vydarenú. Náš realizačný tím je po všetkých stránkach s hráčmi spokojný, sme teda pripravení.

Aký basketbal môžeme od vás na turnaji očakávať?
Boris Džidžič, BaH: Určite budeme hrať s obrovskou dávkou energie a predovšetkým na rýchle brejky.

Tomaž Fartek, Slo.: Náš tím má pevný charakter a hrá tvrdý, fyzicky náročný basketbal. Na druhej strane, sme skutočne skvelí v prispôsobení sa potrebnému štýlu hry na základe toho, ako hrá súper. Chýba nám výška, čo sa snažíme kompenzovať rýchlosťou. Pokúsime sa hrať agresívne v obrane a dotlačiť súperov do ťažkých situácií, z čoho môžeme vyťažiť rýchlymi reakciami a dynamickými brejkmi. Veľkú dôveru vkladáme aj do našich strelcov. Za najväčšiu výhodu nášho tímu považujem, že sme skupina ľudí ochotných sa obetovať jeden za druhého.

Serkan Erdogan, Tur.: Môžete sa tešiť na turecký tím bojujúci o každú jednu loptu, hráčov, ktorí neuhnú v žiadnom súboji a dajú zo seba všetko na oboch stranách palubovky.

Kto z vašich mladíkov má najväčší potenciál zažiariť, na koho sa môžu fanúšikovia najviac tešiť a sústrediť?
Boris Džidžič, BaH: Tento rok nám na turnaji chýbajú viacerí mimoriadne dôležití hráči ako Musa, Mutič, Kočič alebo Sikiras. Kľúčovou osobnosťou družstva bude nepochybne Sani Campara z Realu Madrid, ktorý bol aj členom reprezentácie do 16 rokov a pred dvoma rokmi s ňou vyhral európsky šampuonát. O pár rokov bude špičkovým rozohrávačom a špílmachrom seniorského národného tímu.

Tomaž Fartek, Slo.: Našou najväčšou hviezdou je... naša krajina! Túžime reprezentovať najlepšie ako vieme. Samozrejme, stále viac vyžadujeme aj od individualít, ktoré sa niekedy musia preukázať. Máme veľa hráčov, ktorí môžu doslova pozitívne explodovať v ktoromkoľvek dueli a ešte viac hráčov čakajúcich na svoju príležitosť zaskočiť za iných kedykoľvek to bude potrebné. Vychádza mi z toho, že prvoradá je u nás nesebeckosť a tímová práca. Niet lepšieho spôsobu, ako dôstojne reprezentovať Slovinsko.

Serkan Erdogan, Tur.: Nerád by som hovoril o konkrétnych menách, na Slovensku sa chceme prezentovať a uspieť predovšetkým ako dobrý kolektív.

Aké sú ciele, ktoré ste si stanovili pred majstrovstvami Európy?
Boris Džidžič, BaH: Primárnym cieľom je udržanie sa v A-kategórii. Sekundárne myslíme aj na to, aby sme pripravili kľúčových hráčov pre svetlú budúcnosť seniorskej reprezentácie. Sústredíme sa však tiež na hráčov narodených v roku 2000, ktorí budú na tomto turnaji ťahúňmi na budúci rok.

Tomaž Fartek, Slo.: V prvom rade chceme byť kompetitívni v každom jednom zápase. Minulý rok sme dokázali, že patríme do A-kategórie a toto chceme znova obhájiť. V turnaji sa pokúsime dostať čo najďalej, a to s dvoma hlavnými cieľmi. Prvý je ukončiť šampionát s väčším počtom výhier ako prehier. Pokúsime sa využiť všetky naše šance v naozaj nepredvídateľnom systéme turnaja, v ktorom môže každý zdolať každého. Našim druhým cieľom je postupné zlepšovanie sa a vývoj. Prvý zápas na turnaji musíme odohrať lepšie, než ktorýkoľvek z prípravných a každý ďalší musí byť ešte lepší. Potrebujeme ukazovať stály progres.

Serkan Erdogan, Tur.: Prvým cieľom je dostať sa do štvrťfinále, no a potom sa pokúsime zabojovať o medailu.

Tešíte sa na Slovensko? Plánujete počas chvíľ voľna aj mimobasketbalové aktivity?

Boris Džidžič, BaH: Vieme, aká je vaša krajina krásna, ale my sa v prvom rade sústredíme na basketbal. Ak sa nám ale podarí naplniť stanovené ciele, tak možno pred odchodom stihneme navštíviť niektoré z najkrajších miest Slovenska.

Tomaž Fartek, Slo.: Ja osobne sa veľmi teším. Mám tú česť cestovať po celej Európe a reprezentovať svoju vlasť, no a vo vašej krajine budem premiérovo. Viem však, že času nazvyš veľa nezostane, no ak sa nejaký nájde, veľmi rád spoznám aspoň malú časť Slovenska. Zatiaľ som o ňom počul len to najlepšie.

Serkan Erdogan, Tur.: Ak si nájdeme voľný čas, radi by sme si pár miest určite pozreli, no v nabitom zápasovom kalendári to bude skutočne neľahké.

Eurovia SBL - Extraliga ženy

III.kolo play-off finále 5.zápas 20.5.2017 sobota

PO39. BK Inter Bratislava 94:82 (45:44) 4:1
MBK Rieker Com Therm Komárno
     
 
PO35. BK Inter Bratislava 75:70 (44:47) 1:0

MBK Rieker Com Therm Komárno

PO36. MBK Rieker Com Therm Komárno
64:66 (37:28) 0:2

BK Inter Bratislava

PO37. BK Inter Bratislava 79:73 (44:39) 3:0
MBK Rieker Com Therm Komárno
PO38. MBK Rieker Com Therm Komárno           86:66 (48:23) 1:3    
BK Inter Bratislava 

II.kolo play-off semifinále

  KB Košice 2:4
MBK Rieker Com Therm Komárno
  BK Inter Bratislava 4:1
BC Prievidza
     
 
 

 

 
 
 

 

 

 

          
 

Konečná tabuľka základnej časti:


 

 


Výsledky 1. líg
Výsledky Západ
Výsledky Stred
Výsledky Východ
Program Západ
Program Stred
Program Východ

Fotogaléria

TSV


IURIS Group


elba


kappa


Národné športové centrum


Slovensky olympijsky vybor


IMPA


VAD


Slovenska streetbalova asociacia