BK Vráble a jeho história

Basketbal v meste Vráble nemal žiadnu dlhú alebo krátku históriu. Túto začal písať až Mgr. Lajcha Vladimír, ktorý po nástupe na dôchodok  a presťahovania sa blízko mesta Vráble a zistenia podmienok pre vznik a zapustenie koreňov tohto športu v tomto regióne začal s trénovaním. Oslovil všetkých riaditeľov ZŠ v meste. Najväčšie pochopenie od vedenia ale hlavne pomedzi žiakov nastalo na ZŠ s MŠ Lúky, kde riaditeľ školy vytvoril maximálne podmienky pre tento druh športu. Zrealizoval sa nábor po jednotlivých triedach a ročníkov  kde sa prihlásili chlapci aj dievčatá.  To všetko začalo v sezóne 2016/2017 kedy krúžok navštevovalo spolu cca 29 adeptov tohto športu. Chlapci až na pár výnimiek odskočili a začali sa venovať futbalu, ktorý je v meste dominantným športom. Dievčatá prichádzali a odchádzali až sa vykryštalizoval určitý káder a kostra družstva, ktorá pretrváva až dodnes.

Naše úspechy

Za takúto krátku históriu nemáme žiadne veľké úspechy, s ktorými by sme sa vedeli pochváliť širokej verejnosti. Prvé dve sezóny nepriniesli žiadne úspechy proti naším súperom, ktorý už trénovali pred nami 2-3 roky a prešli všetkými súťažiam. Z roka na rok bolo vidieť, že družstvo výkonnostne ide hore. Až v sezóne 2021/2022 sa nám podarilo poraziť chlapcov S/PU Nitra U-13/24:70/ a potom v riadnej súťaži kolektív zo Senca/0:95 16:99/ a dosiahli sme aj úspech na domácom turnaji kde družstvo obsadilo 3. miesto za víťazom MBK Junior UKF Nitra a BK Slovan Bratislava. To sú zatiaľ naše úspechy. Kostra družstva je ročník

 

2009 a mladšie. Hráčky Melušová Nela a Vargová Sofia sa zúčastnili sústredenia výberu SR U-13.

 

Odchovanci

Kolektív družstva tvoria  výlučne dievčatá a chlapci z mesta Vráble a blízkeho okolia. Z našej liahne vzorne reprezentujú naše mesto a klub aj hráči Jakub Prešinský a Samuel Tőkő, ktorí hrajú v SPU Nitre vo svojich vekových kategóriách.

 

Činnosť klubu

Činnosť klubu je výlučne zameraná na mládež. V súčasnej dobe máme v riadnej súťaži prihlásené družstvo mladších žiačok – mimo súťažroč.2009/ a staršie mini basketbalistky/roč.2010/. Okrem týchto dvoch kolektívov, ktoré nám už hrajú riadne súťaže máme rozbehnutú aj prípravku dievčat ročník 2012 a mladšie.

Naše ciele

Ciele vedenia klubu sú jasné aby tento krásny šport zapustil hlboké korene v tomto meste, ktoré je výlučne zamerané na futbal. Pomocou regionálnych novín sa snažíme na seba upútať pozornosť rodičov aby prihlasovali svoje deti aj na tento krásny šport ako je basketbal – zatiaľ sa nám to darí. Chceme rozšíriť naše rady hlavne aj o trénerov, ktorých v meste je dosť a to bývalých hráčov a hračiek Nitry alebo Levíc.

Spolupráca

Spolupráca vedenia klubu a mesta Vráble, pod vedením primátora Ing. Tótha je na vysokej úrovni. Máme podporu aj u poslancov mesta. Vedenie klubu veľmi úzko spolupracuje aj s jednotlivými riaditeľmi základných škôl ale aj gymnázia, ktoré nám dalo k dispozícii telocvičňa na riadne tréningy ale aj na odohratie majstrovských zápasov.

Klub má veľkú radosť, že naše tímy trénuje tréner s dlhoročnými skúsenosťami Mgr. Lajcha Vladimír, ktorý pôsobil v kluboch ako Jednota a lokomotíva Trenčín, extraligových žien Slávii UK Bratislava, ŠBK Gessayova, Slovenský orol ŠBK Gesayova,  Interu Bratislava, Karlovky, asistent ŠBKP Bratislava, BK Lokomotíva Slávia UK Bratislava, MBK Junior UKF Nitra a SPU Nitra.

Veľké poďakovanie patrí aj rodičom našich hráčiek a hráčov, ktorí vytvárajú dobré podmienky pre rast ich ratolestí v tomto krásnom športovom odvetí a to v basketbale, ktorí sú veľmi nápomocní pri zabezpečovaní radu vecí okolo kolektívov.

Náš odkaz

„Po toľkých rokoch čo robím do basketbalu je môj odkaz jednoznačný: treba zapájať do tejto prekrásnej hry čo najviac mladých a práve tých dostať do telocviční od počítačov a mobilov, aby sme zase ako kraji boli na výslní v tomto športe. Čo sa týka nebasketbalovej verejnosti príďte sa pozrieť na tento krásny šport a ten Vám určite učarí lebo v ňom nie je pri hre toľko vulgarizmov, zákernosti ako pri niektorých iných športoch“ (Mgr. Lajcha Vladimír, 2022).

Kontakty

          Predseda klubu:

Ing. Marián Szalay, 0907 127481

Tréneri:

Mgr. Lajcha Vladimír – dlhoročný tréner, 0905 539 460

Daniel Dubovský, 0910 939 072

Mgr. Veronika Neupauer, 0944 727 861

Sociálne siete

Na Facebooku nás nájdene pod označením – Basketbalový klub Vráble