Rada sa vráti do reprezentácie

 

Vo finále českej ženskej basketbalovej ligy sa od 17. apríla stretnú družstvá ZVVZ USK Praha a Žabiny Brno. V oboch sa predstavia Slovenky. Výrazne favorizovaný pražský tím už siedmu sezónu úspešne vedie trénerka Natália Hejková, v brnianskom sa premiérovo a dobre uplatňuje medzi hráčkami Nikola Dudášová.

 

Kým o postupe euroligového USK Praha do ďalšieho republikového finále nebolo ani chvíľu pochýb, zatiaľ účasť Žabín Brno v zápasoch o zlato je malé prekvapenie. „Vôbec sme nemali pred sezónou až takéto ambície. Dosiahli sme však veľký úspech, pričom hlavný cieľ bol dostať sa do prvej štvorky,“priznáva 24-ročná rodáčka z Banskej Bystrice Dudášová, pre ktorú znamená pôsobenie v Brne prvý zahraničný angažmán. Nečudo, že Žabiny pod vedením mladého trénera Viktora Prušu na finále nemysleli. V uplynulej sezóne ako 6. tím tabuľkovej časti ŽBL stroskotali vo štvrťfinále play-off na KP Brno (na zápasy 1:3).

V tomto ročníku tamojšej najvyššej súťaže im však už patrilo v tabuľke 3. miesto, z neho prešli cez štvrťfinále vcelku hladko cez Lokomotivu Trutnov 3:0. V semifinále mali proti sebe mestského rivala Královo Pole (KP) Brno, obhajcu ligového striebra, ktorý vyštartoval do play-off z 2. miesta v tabuľke. Najprv nad ním Žabiny nečakane viedli na zápasy 2:0 (vonku 73:61, doma 74:56), potom sa situácia vyrovnala na 2:2 (vonku 57:72, doma 57:66) a rozhodnúť musel až piaty sobotňajší zápas pod košmi KP, ktorý vyhrali hráčky Žabín 72:64 a prežívali v cudzom prostredí z postupu do finále obrovskú radosť.

„Toto málokto čakal. Zaslúžili sme si však postup, lebo sme sa ani v jednej chvíli nepoddali. Dali sme do toho naše ,srdiečka’. Ešte nikdy v živote som neodohrala takú ťažkú sériu play-offových zápasov. Malou výhodou bolo, že sme ich všetky odohrali v Brne, nikam sme nemuseli cestovať,“komentovala semifinále jedna z najvyťaženejších hráčok Žabín, ktorá bola v piatom rozhodujúcom zápase na ihrisku takmer 37 minút, dala 13 bodov (9 z nich troma trojkami).

„Teraz hrávam podstatne viac než v prvých mesiacoch. Aj preto, že nám vypadli dve dôležité hráčky. Kateřina Zohnová už dávnejšie pre zlomenú ruku, Petra Záplatová si v terajšej sérii proti KP natrhla achilovku,“objasňuje 177 cm vysoká krídelníčka, ale v prípade potreby aj rozohrávačka Nikola Dudášová. Vie, že ju aj spoluhráčky nečaká vo finále nič ľahké. Pravda, dievčatá USK Praha budú po tohtotýždňovom štarte vo Final Four Európskej ligy v Šoprone.

„Určite nepôjdeme do finálových zápasov iba s myšlienkou nejako ich odohrať. Chceme Pražanky potrápiť, ba doma sa ich aj pokúsime zdolať,“konštatuje odhodlane Slovenka, ktorá hrala uplynulých šesť sezón za Piešťanské Čajky. Zo Žabín dostala dobrú ponuku, už aj chcela okúsiť chlebíček v zahraničí, tak zakotvila v Brne. Zatiaľ iba na túto sezónu. „Som tu spokojná, ale neviem, či ostanem. Také rokovania ešte neboli, navyše mám aj iné ponuky,“prezradila Nikola Dudášová.

Bývalá mládežnícka reprezentantka Slovenska v kategóriách do 16, do 18 aj do 20 rokov má za sebou už aj premiéru na ME žien v Česku 2017. V uplynulej kvalifikácii o postup na ME žien 2019, kam však Slovenky napokon nepostúpili, si už nezahrala. O to viac ju potešilo, že sa jej nedávno ozval nový tréner reprezentácie Juraj Suja a ponúkol miesto v širšom kádri. „Rada sa do reprezentácie vrátim. Ak budem zdravá, tak prídem hneď na prvý májový zraz do Ružomberka. Slovensko som vždy rada reprezentovala,“zdôraznila Nikola Dudášová, v týchto dňoch jedna z opôr Žabín Brno, finalistka najvyššej českej ženskej súťaže.

TOMÁŠ GROSMANN

V denníku Šport 10. apríla 2019