Na slovenskú ženskú basketbalovú reprezentáciu čaká kľúčová časť kvalifikácie na majstrovstvá Európy 2019. Stretnutia proti Čiernej Hore a Bosne a Hercegovine môžu vo veľkej miere rozhodnúť o postupových šanciach zverenkýň Petra Kováčika.

Po dvoch stretnutiach A-skupiny proti Bosne a Hercegovine (67:79) a Islandu (78:62) patrí zverenkyniam trénera Petra Kováčika tretie miesto v skupine. Na európsky šampionát sa pri tom kvalifikujú víťazi skupín a šesť tímov na druhých miestach. Čiernohorky sú na tom o poznanie lepšie, z oboch doterajších stretnutí – 84:62 proti Islandu a 76:55 proti Bosne a Hercegovine vzišli víťazne.

Aj reprezentačný tréner Čiernej Hory Roberto Iniguez prikladá februárovému dvojzápasu veľkú dôležitosť: „Sú pred nami dva dôležité zápasy, Slovensko, Bosna a Hercegovina a my totiž bojujeme o dve miestenky na ME. Je dôležité, aby sme ich vyhrali, ale nebude to ľahké. Slovensko má dobrý tím, pre nich to však bude ešte dôležitejšie stretnutie ako pre nás. Hrajú podobne ako my, po šampionáte zmenili takmer celý tím a spoliehajú sa hlavne na mladé basketbalistky. Hrajú veľmi rýchlo, sú tam niektoré basketbalistky vysokej kvality ako Hruščáková, ktorá hrá v Eurolige. Nechcem porovnávať zápas so Slovenskom a Islandom, my musíme hrať na 100 percent v každom stretnutí. Hrať ako tím, so srdcom. Ak to tak bude, tak som si istý, že nebudú žiadne problémy.“

Čierna Hora sa postupne etablovala medzi širšiu európsku špičku, čo dokumentujú štyri účasti na kontinentálnom šampionáte v rade. Zatiaľ najlepšie si viedli v roku 2011 v Poľsku, kde skončili šieste. Na minuloročných ME skončili na poslednom 16. mieste.

Momentálne 23. tím rebríčka FIBA sa vo veľkej miere opiera o služby 30-ročnej krídelníčky Jeleny Dubljevičovej. Tá je s priemerom 28,0 bodu treťou najlepšou strelkyňou kvalifikácie ME. Okrem toho si pripisuje v zápasoch 6,5 doskoku, 2,5 asistencie, 1,0 zisku a 1,0 bloku. „Máme drobné zranenia, ale myslím si, že najväčším problém je nedostatok času. Veľkým plusom je, že obe stretnutia hráme doma. Najdôležitejšie sú víťazstvá, ktoré nás o krok bližšie môžu posunúť k účasti na majstrovstvá Európy,“ citoval Dubljevičovú oficiálny web Basketbalového zväzu Čiernej Hory.

Tréner Sloveniek Peter Kováčik si je tiež vedomý kvalít svojho najbližšieho súpera: „O Čiernej Hore ako súperovi vieme absolútne všetko. Vieme zloženie družstva, spôsob hry, akým hrali v predchádzajúcich kvalifikačných zápasoch proti Bosne a Hercegovine a Islandu. Relatívny problém nám robí to, že nominovali nám známu Jelenu Škerovičovú ako strednú rozohrávačku a Glory Johnsonovú ako pivotku a naturalizovanú Američanku. Spôsob ich hry sa relatívne zmení. Z hľadiska informácií, ktoré máme, tak si myslím, že vieme o nich všetko.“

V sobotňajšom stretnutí o 19.00 h v Podgorici mu však okrem zranenej Marty Páleníkovej bude chýbať aj Natália Jelenčíková. Tú v nominácii nahradila hráčka ŠBK Šamorín Alexandra Hašková. „Aktuálne družstvo je určite silnejšie ako to novembrové. Naša výkonnosť by tomu mohla aj nasvedčovať,“ dodal Kováčik.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball