Majstrovstvá Európy v basketbale hráčov do 18 rokov, ktoré sa konali v Bratislave a v Piešťanoch, sa skončili v nedeľu šiesteho augusta. Na ich organizácii sa významne podieľali aj členovia sekretariátu Slovenskej basketbalovej asociácie Tomáš Ďurčan (event manažér) a Andrea Kulichová (medzinárodná sekretárka), ktorí prezradili niečo viac zo zákulisia organizácie tohto podujatia.

Majstrovstvá Európy hráčov do 18 rokov začínali 29. júla, v akom časovom predstihu ste začínali s prípravami na tento turnaj?

Tomáš Ďurčan: V mojom prípade to bolo pomerne skoro, nakoľko som sa zúčastnil na workshope pre organizátorov takýchto turnajov, ktorý organizovala FIBA už v decembri minulého roka. Približne v tomto období sa začali prípravy na organizáciu ME.

Andrea Kulichová: Prípravy pre mňa začínali v máji, v čase keď bolo potrebné sa zaoberať otázkou akreditácií a príchodov jednotlivých družstiev.

Čo všetko ste v rámci príprav zastrešovali práve vy?

Tomáš Ďurčan: Nakoľko som už počas spomínaného workshopu v Prahe prišiel s niekoľkými konceptmi loga, z ktorého sa jeden nakoniec ujal a stal sa finálnym logom ME, zobral som si na starosť kompletné grafické spracovanie podkladov k šampionátu.

Andrea Kulichová: Ja som mala na starosti najmä logistiku a príchody jednotlivých reprezentačných tímov, zástupcov federácii a rozhodcov, ako aj proces akreditácie. Taktiež som sa venovala komunikácii s jednotlivými federáciami a FIBA.

Čo bolo vašou hlavnou náplňou práce počas samotného šampionátu?

Tomáš Ďurčan: To je náročné jednoznačne definovať. Celý šampionát som strávil v Hant aréne v Bratislave, kde som mal na starosti logistiku materiálu. Popri tom som operatívne riešil rôzne situácie v rámci organizácie, ktoré počas turnaja nastali.

Andrea Kulichová: Najmä akreditácia a ad-hoc situácie, ktoré vznikali a museli byť vyriešené. Chvíľku som pomáhala taktiež s IT podporou.

Majstrovstvá Európy sa hrali netradične v dvoch mestách, aká náročná bola logistika medzi Bratislavou a Piešťanmi?

Tomáš Ďurčan: To je otázka najmä pre kolegu Števa Kubíka, ktorý mal na starosti transport tímov a rozhodcov. Samozrejme, že už pri procese rozhodovania, v ktorom druhom meste by sa mohli ME uskutočniť, bola relatívne krátka vzdialenosť od Bratislavy veľkou výhodou. Myslím, že sme sa s touto výzvou vysporiadali úspešne.

Andrea Kulichová: Moje povinnosti počas ME boli výhradne v Bratislave, takže sa ma to príliš netýkalo. V prípade, ak bolo potrebné zabezpečiť prevoz niečoho do akreditačného centra v Piešťanoch, tak mi organizátori vždy veľmi ochotne pomohli, takže s tým neboli žiadne problémy.

Čo bolo pre vás počas turnaja organizačne najnáročnejšie?

Tomáš Ďurčan: Pravdepodobne celý proces spojený s dovozom a inštaláciou košov na nadstavbovú časť šampionátu.

Andrea Kulichová: Pre mňa osobne čas, keďže na SBA pracujem na polovičný úväzok. Popri ME som sa musela plne venovať aj svojmu dennému zamestnaniu, ale nakoniec si myslím, že som to zvládla.

Hant aréna a Diplomat aréna dostali od FIBA výnimku na skupinovú časť, že sa môže odohrať na závesných košoch. Aká náročná bola výmena košov za pevne ukotvené pred začiatkom play-off časti turnaja?

Tomáš Ďurčan: Ako som už spomenul, bola to asi najťažšia a najviac stresujúca časť ME. Sčasti preto, že sme aj napriek prípravám a vymeriavaniu parametrov išli do úplne neznámych vôd a sčasti taktiež pre časovú tieseň. Museli sme zabezpečiť, aby všetko presne fungovalo, čo sme si však dopredu nevedeli odskúšať. V Bratislave sme museli bojovať najmä so samotnou halou, v ktorej bolo osadenie pevných košov veľmi náročné. S odstupom času si dovolím tvrdiť, že sme celú túto operáciu zvládli pomerne úspešne.

Andrea Kulichová: Veľmi náročná. Najmä samotná inštalácia. V jednom momente bol na rebríku aj riaditeľ ME a pomáhal s inštaláciou.

Počas turnaja ste prichádzali do kontaktu so zástupcami FIBA, aké reakcie ste k organizácii ME od nich dostávali?

Tomáš Ďurčan: Musím poznamenať, že všetci zástupcovia FIBA nám boli veľmi nápomocní a zhovievaví. V konečnom dôsledku sme si vypočuli slová chvály za organizáciu celého šampionátu, čo bolo veľkým zadosťučinením.

Andrea Kulichová: Zástupcovia z FIBA boli veľmi chápaví a nápomocní. Myslím si, že boli s turnajom spokojní.

Vyskúšali by ste si organizáciu takého turnaja znova?

Tomáš Ďurčan: Rád by som sa v budúcnosti podieľal na organizácii podobného podujatia. Niekoľko vecí by sa muselo vylepšiť, najmä by bolo vhodné mať viac času na samotnú organizáciu. Myslím si však, že samotný turnaj ukázal, že na organizáciu vrcholných mládežníckych turnajov určite máme.

Andrea Kulichová: Bola to pre mňa skvelá skúsenosť a určite by som si to niekedy znova vyskúšala. Do budúcna by sme mali už niektoré chybičky vychytané.