Tohtosezónna edícia Stredoeurópskej ligy v kategórii U14 (CEYBL) je minulosťou a skončila sa veľkou handlovskou radosťou. Hráči ŠBK Handlová mali možnosť predstaviť sa na troch turnajoch, a to v českej Opave, nemeckej Jene a doma v Handlovej. Pred finálovým turnajom mal ŠBK na konte šesť výhier a osem prehier. Najlepší turnaj odohrali Handlovčania pred ich vlastnými divákmi, kde zaznamenali zisk strieborných medailí. Domai nestačili len na BK Opava, keď prehrali iba o šesť bodov 53:59. V piatich turnajoch si sily zmeralo desať družstiev z piatich rôznych krajín, Slovensko okrem Handlovej zastupoval aj bratislavský Inter.

            Poďme k finálovému turnaju The Finals CEYBL. Skupiny sa odohrali v halách v českej Lytomišli a  Třebovej. ŠBK nastúpil postupne v skupine B v  Třebovej v sobotu proti Vienna D.C. Timberwolves a zvíťail 50:37. V  ten istý deň porazili Handlovčania aj poľský tím WKK Wroclaw 66:54, no as obotu odštartovali prekvapujúcim víťazstvom nad Science City Jena výsledkom  47:42. Tri zápasy, tri výhry a na ŠBK čakal zápas, v ktorom sa malo rozhodnúť, či si zahrá vo finále alebo v boji o bronzové medaily. Prišiel posledný zápas proti nezdolanému favoritovi z Opavy. ŠBK sa do polčasu držal na dostrel, ale v tretej štvrtine sa súper odpútal na desať bodov a nakoniec po výsledku 50:68 posunul ŠBK do súboja o tretie miesto.

           
            Boj o bronz sa  začal v nedeľu 17. marca o 10:15 hod.  ŠBK si zmeral sily s poľským zástupcom SKM Zastal Zielona Góra.  Hráči dali do zápasu aj po dvoch náročných dňoch všetko a po zaznení  záverečnej sirény s výsledkom  65:47  sa mohli zaslúžene radovať z bronzovej medaily! Spoločnými silami pretavili skúsenosti z turnajov do lesku bronzu, pre Handlovú mal však zlatý lesk. Prvá medaila z európskeho turnaja  sa zapíše do histórie handlovského mládežníckeho basketbalu, ako aj  do kroniky športu v meste Handlová.

            Na turnaji ocenili aj All stars výber najlepších hráčov, medzi ktorými sa objavil aj jeden z našich. Svojimi výkonmi,  bodmi, ale aj tímovou hrou a poctivým plnením obrannej činnosti si vybojoval miesto medzi ocenenými Samuel Murcin. Nemôžme zabudnúť ani na ostatných, menovite na: Petra Chríbika, Marca Ondrejka, Adama Porubčana, Mareka Máčaia – kapitán družstva, Sebastiána Švareninu, Aleša Németha, Olivera Vaigla, Róberta Kotiana, Dominika Maruniaka, Emila Hrebíčka, Miroslava Radoviča, Christiána Minárika, Milana Geletu, Libora Majdlena a Krištofa Kašpera. Dokázali fungovať ako jednoliaty celok na The Finals CEYBL. Samozrejme, nemožno opomenúť ani realizačný tím, menovite Ján Beránek, tréner družstva a Maroš Minárik, asistent trénera.

Marek Máčai, hráč a kapitán ŠBK Handlová: ,,Myslím, že sme proti Zelenej Góre  zahrali výborný zápas, pretože sme hrali o tretie miesto a išli sme do toho s tým, že chceme vyhrať. Chceli sme ich poraziť najviac ako sa len dá a sme šťastní, že sa nám to nakoniec aj podarilo a dostali možnosť aj tí menej skúsení spoluhráči. Mne osobne sa tento turnaj veľmi páčil, dopadol pre nás  skvelo. Bolo to super!“

Ján Beránek, tréner ŠBK Handlová: ,,Vstupovali sme do ligy, keď to takto môžem nazvať, ako taký outsider, že ideme niečo vyskúšať. Postupne, zápas k zápasu sme sa zlepšovali, mali sme slabšie obdobia, ale aj silnejšie. Konkrétne, čo sa týka tohto posledného zápasu o tretie miesto, hrali sme proti poľskému výberu, to znamená, že sú tam tí najlepší hráči. Neviem či zo stredného Poľska alebo z nejakej ich oblasti, regiónu. Boli síce o hlavu vyšší, ale náš tím dal do toho to naše handlovské srdiečko a porazili sme  aj takýto obrovský tím. Tam nemôžeme hľadať nejaké skutočnosti, že sme spravili to a to, ale dali sme do toho srdce a chceli sme viac vyhrať ako  poľský tím. Nakoniec sme  agresívnou hrou a chcením  počas celého zápasu prekvapili.  Stále fungovala psychika, a preto hodnotím tento zápas veľmi pozitívne a som na chalanov naozaj, naozaj nesmierne  pyšný za to, čo  dokázali. Opakujem, sú to chalani pospájaní z dvoch tried, a takýto veľký úspech na takejto medzinárodnej scéne sa v Handlovej ešte nikomu nepodaril.

Konečné poradie CEYBL:

 1. Adfors Basket Lytomišl (ČR)
 2. BK Opava (ČR)
 3. ŠBK Handlova (SR)
 4. SKM zastal Zielona Góra (PL)
 5. Science City Jena(NEM)
 6. BK Inter Bratislava (SR)
 7. Danube future Stars (RAK)
 8. WKK Wroclaw (PL)
 9. Mitteldeutsche Basketbal Academy (NEM)
 10. Vienna D.C. Timberwolves (RAK)

  Ján Beránek, Peter Zagiba