Po ôsmich rokoch na slovenská ženská basketbalová reprezentácia predstaví na Svetovej letnej univerziáde. Dejiskom tohtoročnej edície podujatia je taliansky Neapol (3. – 14. júla), súperom zvereniek trénera Pavla Horičku budú v C-skupine Taiwan, Mexiko a Spojené štáty americké.

Slovenský výber odštartoval v Nitre dvojtýždňovú prípravu, na úvod sa reprezentačnému koučovi Pavlovi Horičkovi nehlásili všetky hráčky. „Ciele sú samozrejme tréningové, čaká nás dvojtýždňová príprava. Žiaľ, nie sme kompletní, pretože štyri hráčky sú ešte so ženskou reprezentáciou, ale verím, že do budúceho týždňa prídu všetky. Keď budeme kompletní, tak budeme môcť robiť spoločné taktické veci. Cieľom je spoločná príprava, aj keď veľmi krátka, na univerziádu. Musím povedať, že pri predchádzajúcich účastiach Slovenska na tomto podujatí, bolo vždy iba krátke trojdňové sústredenie. Preto som veľmi rád, že v spolupráci a za podpory Slovenskej basketbalovej asociácie sa podarilo zorganizovať takéto relatívne dlhšie sústredenie. Je to veľká svetová akcia, ktorá si zaslúži profesionálnu prípravu družstva. Som rád, že to budeme môcť urobiť,“ povedal tréner Slovenska.

Jednou z najskúsenejších hráčok v družstve je Radka Stašová z MBK Ružomberok: „Takmer polovica dievčat je tu taký ročník, čo sme spolu odohrali veľa zápasov, s niektorými v klube, s niektorými v reprezentácii. Verím tomu, že všetci baby sú kvalitné basketbalistky a určite sem prišli odovzdať to najlepšie, čo v nich je. Ja sa na univerziádu veľmi teším, pre mňa to bola vždy veľká česť reprezentovať v každom družstve.“

Po dlhšom čase si oblečie reprezentačný dres Eva Filičková. „Na univerziádu sa veľmi teším, keďže dlhšie som nemala šancu reprezentovať, naposledy vo výbere do 20 rokov asi pred piatimi rokmi. Teším sa, že opäť niečo nové. Stretneme iné družstvá, konečne nejaká zmena, predsa len extraliga sa posledné roky nemenila,“ uviedla hráčka BAM Poprad.

V rámci prípravy na univerziádu si Slovenky zmerajú trikrát sily s basketbalistami Česka, konkrétne 28. júna s ich univerzitným výberom, o deň neskôr s tímom do 20 rokov a 30. júna zakončia sériu prípravných duelov s družstvom do 18 rokov. „Chceme si vyskúšať model, ktorý nás čaká na univerziáde – tri zápasy za tri dni v základnej skupine. Hovorí sa, že najlepší tréning je zápas. Chceme tento relatívne nový tím vidieť v reálnych zápasových podmienkach. Verím, že nám tri zápasy budú stačiť. Cieľom bude dať dokopy systém hry, ktorý budeme vedieť uplatniť v zápase a pod tlakom, čo je niečo úplne iné ako na tréningoch,“ prezradil Horička ciele v prípravných zápasoch.

Univerzitný tím sa následne presunie do dejiska podujatia, postupne si v rámci skupinovej fázy zmeria sily s Taiwanom (3. júla, 13.00 h), Mexikom (4. júla, 17.30 h) a Spojenými štátmi americkými (5. júna, 17.30 h). Od 7. do 10. júla je na programe vyraďovacia fáza, respektíve duely o umiestnenie. V ambíciách má kouč slovenského výberu jasno: „Z vlastných skúseností viem, že družstvá, ktoré sú zdanlivo slabšie z hľadiska svetového basketbalu, tak na univerzitnej úrovni sa tie rozdiely strácajú. Očakávam, že všetky zápasy budú ťažké. Samozrejme, favoritom skupiny sú Američanky. Relatívne slabšie môžu byť papierovo Taiwan alebo Mexiko, čím ale nechcem vôbec povedať, že to budú zápasy, v ktorých jednoznačne vyhráme. Ak chceme postúpiť zo skupiny, čo je náš jednoznačný cieľ, tak musíme zvíťaziť v dvoch zápasoch.“

Program Slovenska v C-skupine:

Streda 3. júla o 13.00 h: Taiwan – SLOVENSKO

Štvrtok 4. júla o 17.30 h: Mexiko – SLOVENSKO

Piatok 5. júla o 17.30 h: SLOVENSKO – USA

Nominácia Slovenska na Svetovú letnú univerziádu (3. – 14. júna):

Radoslava Ošťádalová (BK Slovan Bratislava), Stella Tarkovičová (KP Brno/ČR), Nikola Kováčiková (Georgetown University/USA), Michaela Balážová, Dominika Drobná, Vanda Kozáková (všetky Young Angels Košice), Alexandra Hašková (Piešťanské Čajky), Eva Filičková (BAM Poprad), Alica Moravčíková, Radka Stašová (obe MBK Ružomberok), Veronika Dulová, Laura Horvátová (obe ŠBK Šamorín)

Realizačný tím: Pavol Horička – hlavný tréner, Zuzana Drinkova Babariková – asistentka trénera, Róbert Fabiny – masér, Štefan Kubík – vedúci družstva