Voľby nového prezidenta Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) sa blížia. Už 20. júla budú delegáti mimoriadnej konferencie SBA voliť nielen prezidenta, ale aj nových členov výkonného výboru SBA. Jedným z kandidátov je i športovo-technický a marketingový riaditeľ asociácie Ľubomír Ryšavý, ktorý je po abdikácii predošlého prezidenta Pavla Bagina zároveň vo funkcii zastupujúceho prezidenta.

Ľubomír Ryšavý je s basketbalom spätý už viac ako 30 rokov. Po aktívnej hráčskej kariére sa stal trénerom, neskôr významným funkcionárom v basketbalovom hnutí. Svoje skúsenosti a roky praxe chce teraz zužitkovať na poste prezidenta asociácie. Jeho hlavnou víziou je rozvoj. „Počas uplynulých rokov bolo potrebné sústrediť sa na ekonomickú stabilizáciu slovenského basketbalu, teraz prišiel čas na jeho progres. Výrazný progres,“ informuje Ryšavý, ktorý počas svojej trénerskej kariéry stál pri raste našich najväčších basketbalových hviezd ako bratia Rančíkovci, Dávida Toyu, Michala Ondruša, Daniela Nováka a mnohých ďalších.

Jasne stanovené ciele

Pre kandidatúru na post šéfa asociácie sa rozhodol po aktívnej komunikácii hlavne s mládežníckymi  klubmi, ktorá ho presvedčila,  že slovenskému basketbalu má čo ponúknuť. Jeho cieľom je ustanoviť pozície viceprezidentov, ktorí budú zodpovední za mužskú a ženskú zložku. „Považujem za dôležité jasne si dohodnúť kompetencie členov výkonného výboru a komunikovať s primátormi a starostami miest, v ktorých sa hrá alebo je potenciál hrať basketbal,“ hovorí o svojich ambíciách v prípade, že mu delegáti dajú dostatok svojich hlasov. Slovenská basketbalová asociácia sa v minulosti borila až s existenčnými problémami. Práve Ľubomír Ryšavý ako krízový manažér v rokoch 2013 až 2016 riadil proces reštrukturalizácie SBA a asociáciu zachránil pred bankrotom. „Už v minulosti som sa venoval získavaniu stratenej dôvery SBA voči verejnosti a členskej základni. Je nesmierne dôležité s klubmi spolupracovať a rozvíjať dobré vzťahy, ktoré budú basketbal posúvať vpred,” vyjadril sa.

Jednou z priorít je intenzívnejšia podpora mládeže

Ako hlava basketbalového hnutia na Slovensku je odhodlaný  viac sa venovať aj trénerom. „Chcem výraznejšie podporovať mládežnícke kluby a ich trénerov. Ak chceme mať kvalitnú hráčsku základňu aj v budúcnosti, musíme pracovať na rozvoji našej mládeže. S tým súvisí aj ambícia pokračovať v úspešných mládežníckych projektoch, zdokonaľovať ich a predovšetkým ešte výraznejšie finančne podporovať mládežníckych klubových trénerov,” prezrádza bývalý generálny sekretár SBA, ktorý sa v roku 1999 výrazným spôsobom pričinil o postup tímu žien Slovenska na olympijské hry v Sydney. „Môžeme mať tie najlepšie podmienky, najnovšie haly či dostatok detí. Ak však nebudeme mať kvalitných trénerov – ľudí, ktorí basketbalu zasvätia často i svoj súkromný život, nemôžeme napredovať. Rozvoj slovenského basketbalu bude možný len vtedy, ak sa budeme venovať aj vzdelávaniu trénerov,” informuje o plánovanom vzdelávaní trénerov aj za hranicami našej krajiny. Ryšavého ambíciou je tiež dokončiť ním iniciované prípravy na výstavbu športových hál s predpokladom organizovania majstrovstiev Európy 2022 hráčov do 18 rokov a organizovať majstrovstvá Európy žien do 20 rokov v roku 2021. V nemalej miere sa chce venovať i rozvoju marketingu a chýbajúce financie od štátu doplniť prostriedkami od atraktívnych partnerov, ktorí sa budú hrdo spájať so značkou slovenského basketbalu.

KTO JE ĽUBOMÍR RYŠAVÝ?

Ľubomír Ryšavý sa v slovenskom basketbale aktívne pohybuje už viac ako 30 rokov. Po tom, ako v roku 1983 ukončil hráčsku kariéru v klube Iskra Matador Bratislava, sa venoval trénovaniu mládežníckych družstiev v Slovan Pravda, Ekonóm Bratislava, Iskra Matador Bratislava, Inter Bratislava a BBK Trenčín. Trénerstvu sa venoval do roku 1998, Matador Bratislava doviedol ako manažér a asistent družstva do najvyššej súťaže Extraligy mužov. V roku 1998 sa stal generálnym sekretárom Slovenskej basketbalovej asociácie a o rok na to sa výraznou mierou pričinil o postup Slovenska na olympijské hry v Sydney 1999. V rokoch 2001 až 2013 pôsobil ako hráčsky agent, v roku 2007 mu bola ako prvému Slovákovi udelená licencia FIBA. Od roku 2013 opäť zastával funkciu generálneho sekretára a krízového manažéra SBA. Riadil i proces reštrukturalizácie SBA a asociáciu zachránil pred finančným bankrotom. Od mája tohto roku pôsobí ako športovo-technický riaditeľ SBA, šéf marketingu SBA a od začiatku júna je zastupujúcim prezidentom po abdikácii bývalého prezidenta Pavla Bagina.