V maďarskom Debrecíne sa na prelome augusta a septembra koná európsky šampionát v trojkovom basketbale FIBA 3×3 Europe Cup 2019 a na jednom z kvalifikačných turnajov bojujú o účasť aj naše reprezentácie. Muži aj ženy sa predstavia už počas tohto víkendu v lotyšskej metropole Rige, kde sa pokúsia pretaviť svoju drinu do obrovského spoločného úspechu.

Mužská reprezentácia v zložení Ondrej Haviar, Adam Antoni, Andrej Kuffa a Michal Podhorský sa na turnaj pripravuje v Bratislave. Určite ešte nie sme zohratí na sto percent, predsa len sme spolu iba od pondelka, ale snažíme sa najviac ako sa len dá. Dáme do toho všetko a zabojujeme o úspech, hoci to nebude jednoduché, verí kapitán nášho tímu Ondrej Haviar. Zloženie družstva sa trošku menilo, spočiatku tam figurovali iné mená, ale kvôli zdravotným aj osobným dôvodom vypadli. S chalanmi sa však poznáme a až na jednu výnimku sme spolu aj odohrali väčšinu zápasov.

V skupine C budú súpermi našich reprezentanti Talianska, Izraela a Malty. Do druhého dňa postúpia iba víťazi troch skupín a tí si ešte proti sebe zahrajú o dve miestenky na záverečný turnaj. Postupový kľúč je z roka na rok ťažší, veď v posledných rokoch neboli skoro žiadne mužstvá priamo nasadené, teraz je ich už šesť a bojuje sa v každej z kvalifikácií iba o dve miesta, poznamenal Ondrej Haviar a na margo šance našich dodal: Skupina je hrateľná, favoritom rižského turnaja sme sa v nej vyhli. Ak však zo skupiny postúpime, stretneme sa aj s nimi a budeme teda musieť dokázať svoje kvality.

Reprezentácia žien v zložení Romana Vyňuchalová, Lucia Krč Turbová, Timea Sujová a Barbora Šeligová odohrá v trojčlennej skupine iba dva zápasy s družstvami Švajčiarska a Severného Macedónska. O súperov sa nestaráme, väčším problém máme so sebou, keďže sme ešte poriadne neboli pokope, smiala sa kapitánka Romana Vyňuchalová dva dni pred odletom. Potrebujeme si spolu utriasť pravidlá v obrane a tiež hru v útoku, zosúladiť medzihru atď… V trojkovom basketbale je to však napokon aj tak predovšetkým o improzivácii.

S Romanou sme len pred dvoma mesiacmi hovorili po tom, čo ukončila aktívnu hráčsku kariéru a priznala, že už sa teší na leto v znamení 3×3 basketbalu. Dnes je kapitánkou slovenského výberu. Som úplne spokojná, je to super pocit. Veľmi sa do Rigy všetky tešíme, hoci žreb s iba dvoma zápasmi v skupine je doslova vražedný. Môže to však vypáliť všelijako, aj dvoma našimi víťazstvami!