Popularita 3×3 basketbalu rastie nielen v našich končinách, ale aj po celom svete. S mimoriadne ambicióznym a spoločným projektom prišli 2. marca na tlačovej konferencii v Prahe Slováci, Česi a Poliaci – 3×3 Central Europe Tour.

Medzinárodná basketbalová federácia (FIBA) sa pred niekoľkými rokmi pustila do aktívnej propagácie 3×3 basketbalu, ktorej výsledky už možno vidieť teraz. Úspešná World Tour, atraktívne dejiská turnajov a tiež podpora fanúšikov sa postarali o to, že v roku 2020 sa táto verzia basketbalu predstaví premiérovo aj pod piatymi kruhmi.

Aj pod vplyvom týchto udalostí vznikol projekt spoločnej ligy 3×3 basketbalu so zachovaním autonómie národných tour. „Keď som premýšľal, ako posilniť národnú tour za účelom získania čo najväčšieho počtu bodov do svetového renkingu, tak bol koncept česko-slovensko-poľskej tour pre mňa jednoznačne najlepším projektom. Práve najväčší počet bodov bude hlavným kritériom nominácie na olympijské hry, ‚trojkový‚ tam bude mať premiéru. So všetkým troma stranami sme sa veľmi rýchlo dohodli, za čo im patrí veľká vďaka. Zároveň však nechceme rušiť autonomitu jednotlivých národných tour, ktoré budú stále fungovať samostatne,“ vyjadril sa Michal Kruk, športový riaditeľ 3×3 Česká republika.

Práve spojenie českej Chance 3×3 Tour, poľskej Grand Prix Tour a slovenskej SBA 3×3 Tour prinesie možnosť zisku veľkého počtu bodov do svetového renkingu FIBA. Ten je určujúcim faktorom pri nasadzovaní na tzv. „challenger“ turnaje a tiež turnaje najvyššej kategórie – World Tour, účasti na Majstrovstvách sveta a v neposlednom rade účasti  na OH, čo je cieľom všetkých zúčastnených krajín.

„Chcel by som sa poďakovať Českej basketbalovej federácii a Michalovi za to, že sme od úvodných myšlienok prešli ku konkrétnym činom. Tento projekt vnímam veľmi pozitívne. Naše dôvody zapojenia do spoločnej tour sú jednoznačné – priblížiť sa z organizačnej a športovej stránky čo najviac českej tour, ktorá je momentálne na vyššej úrovni. Tiež predpokladáme, že tento krok zvýši popularitu ‚trojkového‚ basketbalu na Slovensku. Chceli by sme naštartovať mladú generáciu ľudí, aby si našla cestu k tomuto novému športu. Som veľmi rád, že sa podarilo tento projekt zrealizovať,“ povedal manažér 3×3 basketbalu Slovenskej basketbalovej asociácie Marek Adamčík.

Premiérový ročník číta celkovo 19 podujatí, deväť z nich sa uskutoční v Čechách, šesť na Slovensku a štyri v Poľsku. Najskôr sa 3×3 basketbalisti predstavia v českom meste Louny, ktoré bude jedinou zastávkou v hale. Slovensko zorganizuje turnaje v Košiciach (13. mája), Bratislave (26. mája), Spišskej Novej Vsi (3. júna), Seredi (9. júna), Handlovej (16. júna) a opäť v Bratislave (14. júla). Veľké finále je na programe od 21. do 22. júla v Prahe.  Víťaz Central European Tour okrem veľmi zaujímavých prize Money 10.000 € získava postup na prestížne podujatie World Tour.

Všetky potrebné informácie o turnajoch nájdete na webe 3x3planet.com. Okrem informácií o dejiskách turnajov, počte rozdeľovaných bodov či prize money, tu nájdete dátum, dokedy je možné prihlásiť sa na podujatia.

 

Program 3×3 Central Europe Tour 2018

31. marca – Louny (CZ)

13. mája – Košice (SK)
26. mája – Ostrava (CZ)
26. mája – Bratislava (SK)

2. júna – Plzeň (CZ)
2. júna – Lodž (PL)
3. júna – Spišská Nová Ves (SK)
9. júna – České Budějovice (CZ)
9. júna – Sereď (SK)
9. – 10. júna – Čenstochová (PL)
16. júna – Handlová (SK)
16. – 17. júna – Rzeszów (PL)
17. júna – Jindřichův Hradec (CZ)
23. – 24. júna – Vroclav (PL)
30. júna – Poděbrady (CZ)
14. júla – Bratislava (SK)

15. júla – Česká Třebová (CZ)
21. – 22. júla – Praha (CZ)

 

Autor: Michal Duchovič

Foto: Česká basketbalová federace