November je mesiac, kedy sa začal boj o miestenky na olympijské hry 2020 v Tokiu, kde sa premiérovo predstaví 3×3 basketbal. Šancu na účinkovanie v Japonsku majú aj slovenskí basketbalisti.

Kľúčovým kritériom na kvalifikáciu budú body v renkingu, ktoré získajú reprezentačné tímy od 2. novembra 2018 do 1. novembra 2019.

V Tokiu sa premiérovo predstaví 3×3 basketbal, dostať sa na podujatie je možné troma spôsobmi:

  • cez FIBA 3×3 federačný renking (4 miestenky/pohlavie)
  • cez olympijský kvalifikačný turnaj (3 miestenky/pohlavie)
  • cez univerzálny olympijský kvalifikačný turnaj (1 miestenka/pohlavie)

 

Osem tímov (4 ženské a 4 mužské), ktoré sa priamo kvalifikujú na OH, budú top tímy vo FIBA 3×3 federačnom renkingu k 1. novembru 2019. FIBA 3×3 federačný renking je vypočítaný pripočítaním bodov k FIBA 3×3 individuálnemu svetovému renkingu top stovky v rámci krajiny.

Individuálny svetový renking je vypočítaný na základe deviatich najlepších výsledkov za posledných dvanásť mesiacov na podujatiach organizovaných FIBA.

Štyri najvyššie postavené celky vo FIBA 3×3 federačnom renkingu získajú priamu miestenku na OH. Maximálne dva tímy však môžu byť z rovnakého kontinentu. Veľká väčšina tímov participujúca v olympijskom kvalifikačnom turnaji a univerzálnom olympijskom kvalifikačnom turnaji sa tiež kvalifikuje na základe FIBA 3×3 federačného renkingu.

Viac informácií nájdete tu.

Autor: Michal Duchovič

Zdroj a foto: fiba.basketball