Prezident Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Pavel Bagin a člen exekutívy SBA Miloš Drgoň dekorovali v stredu 17. apríla neskoro večer hráčky ŠBK Šamorín bronzovými medailami. Získali ich v extralige po druhom víťazstve play-off nad Young Angels Košice 74:62 (36:32), keď tohto súpera zdolali aj predtým v sobotu na východe Slovenska 62:58 (29:29), čím vyhrali sériu o 3. miesto konečným rezultátom 2:0 na zápasy.

„Rozhodli naše väčšie skúsenosti. Tých máme viac ako mladý košický tím, s ktorým sme v úvode ligy zápasy zväčša prehrávali. Som veľmi rada, že sa to takto skončilo. Budeme mať krásnu Veľkú noc,“ nadchýnala sa 32-ročná šamorínska kapitánka Romana Vyňuchalová, ktorá sa osobitne zaskvela v oboch zápasoch o bronz. V Košiciach dala 21 a v odvete doma až 27 bodov.

„Takto nejako som si predstavovala koniec kariéry. Hovorila som, že bez medaily ju neskončím… Teraz už môžem! Od sezóny 2012/13 som hrala za Šamorín a vždy nám tretie miesto nejako ušlo, ale teraz sme si ho zaslúžene vybojovali,“ pridala dôležitú informáciu o konci kariéry nedávna slovenská reprezentantka, ktorá si vraj už nevie predstaviť hrať naplno basketbal popri svojom civilnom zamestnaní.

Šamorín stál po základnej časti extraligy pevne na 4. mieste s bilanciou po 7 víťazstiev aj prehier, Košice boli vtedy druhé s 11 víťazstvami a iba 3 prehrami. V nadstavbovej štvorke sa situácia trochu zmenila, Young Angels boli tretie so 4 – 8, Šamorín za nimi s číslami 2 – 10. „Už v tom čase začala naša výkonnosť stúpať. Vyhrali sme 59:58 nad Piešťanmi a presvedčivo 80:61 nad Košičankami,“ pripomenul šamorínsky tréner Albert Diósi, ktorý však nezabudol ani na to, že vo februári v Bratislave v zápase o 3. miesto v Slovenskom pohári jeho tím podľahol Košiciam jasne 54:79.

„Stále som všetkým okolo seba hovoril, že najdôležitejší bude záver ligy. Sústredili sme sa najprv na štvrťfinálové zápasy play-off proti Nitre, vzápätí sme sa celkom nevyšťavili v semifinále proti Ružomberku, ale do zápasov o bronz sme už dali ozaj všetko. Najmä za výkon v Košiciach patrí hráčkam veľký obdiv. Pre trest tam nehrala Sujová a chýbala i zranená Letková, a predsa sme zvíťazili. Asi som hráčky predtým poriadne namotivoval. Niektorí ľudia totiž hovorili, že nám chýba aspoň jedna Američanka. Tak som dievčatám povedal, aby ony hrali ako Američanky. Možno to zabralo,“ zasmial sa už pri spätnom hodnotení celej súťaže.

Podľa neho tak v Košiciach ako aj potom doma zahrali takmer všetky na hranici svojich možností. „Našťastie, už nás obišlo ďalšie zranenie, čo mohlo mať negatívny vplyv. Dievčatám patrí veľké poďakovanie. V stredu sme viedli aj o 17 bodov, a tak si mohli zahrať všetky, čo boli v ten deň na lavičke. Krajšie sezóna pre nás ani nemohla vyvrcholiť,“ dodal o niekoľko dní 71-ročný Albert Diósi (nar. 1. mája 1948), najstarší tréner v extralige basketbalistiek. Šamorínu patrilo predtým 3. miesto v najvyššej slovenskej súťaži žien iba jediný raz v sezóne 2011/2012.

Tomáš Grosmann

 

Fotografie: Lajos Dobsa, Šamorín