Medzinárodná basketbalová federácia (FIBA) na svojom marcovom zasadnutí vo švajčiarskom Miesi schválila zmeny týkajúce sa kvalifikačného systému na majstrovstvá sveta a tiež aj na kontinentálne šampionáty.

FIBA podľa všetkého prejde od roku 2019 plynule na mužský model, ktorý funguje od roku 2017. V ňom sa vytvoril štvorročný cyklus, ktorého vrcholom sú MS 2019 a ME 2021. Tímy sú nasadené podľa výsledkov a renkingu rovno do kvalifikácie, respektíve ako v prípade Slovenska do predkvalifikácie. Hrací systém je podobný ako vo futbale, vytvorili sa totiž tzv. „asociačné termíny“ počas sezóny. Zmenami prešla aj kvalifikácia na OH 2020 v Tokiu, na kvalifikačné turnaje sa dostanú len tie tímy, ktorá skončia do 16. miesta na MS 2019 a zároveň nemajú automatickú miestenku na OH 2020.

Čo sa týka ženskej časti, detaily zatiaľ nie sú presne známe, ale očakáva sa, že odpadne možnosť priamej kvalifikácie na veľké turnaje. Tento model funguje napríklad na majstrovstvách Európy, kde si tímy na prvom až šiestom mieste automaticky zabezpečili účasť na MS 2019. V novom formáte by sa mali hrať kvalifikačné turnaje, od ktorých si FIBA sľubuje väčšiu atraktivitu v boji o miestenky na šampionáty a tiež zvýšenie kvality vrcholných podujatí.

Slovenky majú zatiaľ nakročené k šiestej účasti na kontinentálnom šampionáte za sebou, v kvalifikačnej A-skupine na ME 2019 sú na prvom mieste s bilanciou troch víťazstiev a jednej prehry. Najbližšie čaká na zverenkyne trénera Petra Kováčika 18. novembra súboj na Islande.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball