Vo veku 51 rokov zomrel na následky infarktu počas Olympijských hier mládeže v Buenos Aires generálny sekretár Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) a člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Patrick Baumann.

Funkciu generálneho sekretára FIBA vykonával od roku 2002. „V mene celej rodiny FIBA by som chcel vyjadriť úprimnú sústrasť Patrickovej žene Patricii, jeho rodine a milovaným. Naše myšlienky a modlitby sú s nimi počas tohto ťažkého obdobia. Patrik bol viac ako generálny sekretár FIBA a člen MOV. Bol mojim blízkym priateľom, ako aj mnohým ďalším v rámci basketbalovej rodiny a širokej športovej komunity. Pod jeho vedením robila FIBA výrazné kroky vpred, ako organizácia sa modernizovala, až sa stala vzorom, ktoré medzinárodné federácie nasledujú. Patrick bol na čele radikálnych zmien v rámci štruktúry FIBA, bol pri budovaní nášho sídla a spustil 3×3 basketbal, ktorý sa stal súčasťou olympijských hier. Bol aj pri mnohých ďalších projektoch. FIBA bude Patrickovi navždy zaviazaná. Bez neho by sme neboli dnes tam, kde sme. Jeho zápal, neúnavná pracovná morálka a nadšenie pre basketbale bude mať vždy miesto v histórii FIBA,“ vyjadril sa na jeho adresu prezident FIBA Horacio Muratore.

Patrick Baumann sa narodil 5. augusta 1967 vo Švajčiarsku, bol bývalým hráčom, trénerom a rozhodcom. Do FIBA vstúpil v roku 1994 ako právnik, o rok neskôr sa stal zástupcom generálneho sekretára. V 2002 sa stal generálnym sekretárom, vo svojej funkcii zostal až do momentu náhleho úmrtia.

V roku 2007 sa stal členom MOV, bol členom hodnotiacej komisie pre OH 2008 a 2020, člen koordinačnej komisie pre OH 2012 a šéf hodnotiacej komisie pre OH 2024 a 2028. V MOV pôsobil v mnohých komisiách. „Je to veľký šok, ktorý nás tvrdo zasiahol. Len ťažko veríme týmto hrozným správam. Vždy sme ho videli tvrdo pracovať, ako sme ho poznali. Stratili sme mladého a sympatického lídra, ktorý stál za budúcnosťou športu,“ povedal prezident MOV Thomas Bach.

Autor: Michal Duchovič, zdroj: fiba.basketball

Foto: eurohoops.net