S blížiacim sa koncom tradičnej basketbalovej sezóny, sa pomaly, ale isto rozbieha aj sezóna 3×3 basketbalu. A slovenské reprezentácie spoznali svojich kvalifikačných súperov v boji o postup na FIBA 3×3 Europe Cup 2018.

Vrchol tohtoročnej sezóny v Európe príde 14. – 16. septembra v rumunskej Bukurešti, kde sa stretne 12 najlepších mužských a ženských reprezentácií. Ešte predtým sú však na programe tri kvalifikačné kolá – 23. a 24. júna v Andorre (Escaldes-Engordany), 29. a 30. júna vo Francúzsku (Poitiers) a 30. júna a 1. júla v Rumunsku (Konstanca). Žreb určil nasadenie jednotlivých reprezentácií podľa postavenia k 1. novembru 2017. Do veľkého finále pôjdu z mužskej časti štyri najlepšie tímy z Rumunska a Francúzska, tri miestenky má turnaj v Andorre. U žien má tri miestenky turnaj v Rumunsku, po štyri miesta má francúzska a andorrská časť.

Kto teda bude súperom slovenských výberov? Muži sa predstavia vo Francúzsku, kde na nich čaká domáca reprezentácia, Rusko, Lotyšsko, Estónsko, Taliansko, Turecko, Bielorusko, Belgicko, Čierna Hora, Dánsko a Izrael. Ženy vycestujú do Rumunska, okrem domáceho výberu si zmerajú sily s Holandskom, Švajčiarskom, Belgickom, Rakúskom, Izraelom a Litvou.

„Cieľom je úspešne naskočiť do kvalifikačného vlaku. Jednoznačným cieľom je postup na záverečné šampionáty. V mládežníckych kategóriách to bude hlavne o získavaní skúseností. Postup na ME bude čerešničkou na torte. Dôležitý bude rok 2019, kedy sa bude v olympijskej kvalifikácii bojovať o miestenky. Už tento rok chceme vytvoriť skupiny hráčov, ktoré by tento cieľ mohli splniť,“ vyjadril sa pred blížiacou sezónou manažér 3×3 T.E.A.M.-u Slovakia Marek Adamčík.

Spoločná Central Europe Tour v spolupráci s Poľskom a Českom sa už rozbehla, v máji sú na programe dve zastávky na Slovensku – 13. mája v Košiciach a 26. mája v Bratislave. Ešte predtým je však 5. a 6. mája na programe výberový reprezentačný kemp v Bratislave.

Autor: Michal Duchovič

Foto: fiba.com