Všetky oči sa v Poprad aréne upierali na naturalizovaného Američana Kylea Kurica. Jeho reprezentačný debut bol neľahký, Macedónci ho bránili ako o život a napokon sa našim spasiteľom v tomto zápase nestal.

„S výsledkom veru spokojný nie som, túžili sme zvíťaziť. Teší ma však, že sme sa snažili a nezabalili to. Poznáme veci, ktoré potrebujeme v našej hre zlepšiť a budeme na tom pracovať,“ zneli prvé Kuricove slová po prehre 66:74.

Jedenásťbodový rozohrávač vie, že mal na svojich pleciach priveľa zodpovednosti. „Neraz som namiesto streľby ešte volil dribling a následnú prihrávku. Nie všetko mi vyšlo, ale pokúšal som sa niečo vymyslieť, aby som mužstvu pomohol.“ Každopádne, minimálne jedného človeka urobil Kyle najšťastnejším na svete. Životným snom jeho starého otca, ktorý pred druhou svetovou vojnou emigroval do USA, bolo vidieť ho v drese nášho národného tímu. „Už sa neviem dočkať, kedy mu pošlem obrázky a videá zo zápasu, no a najväčšie prekvapenie bude, keď mu pošlem dres,“ usmieval sa Kyle Kuric.

Tréner Ivan Rudež v budúcnosti popracuje na tom, aby bol Kurič pre reprezentáciu ešte viac prospešný. „Energeticky zapadol dokonale, veď hral s nami vôbec prvý zápas a spoluhráčov nepoznal. Škoda, že odmietal kvalitné pozície na streľbu, bola na ňom vidieť asi aj nervozita,“ zhodnotil Kuricov výkon kouč národného tímu a dodal: „Viete, v Eurolige a ďalších skvelých súťažiach, ktoré hral, má spoluhráčov na vyššej technicko-taktickej úrovni a tým pádom nesie na pleciach menej zodpovednosti. Proti Macedónsku si jej mohol vziať viac, nabudúce to už dúfam tak aj bude.“

Do reprezentačnej partie zapadol Kurič okamžite a spoluhráči si ho nevedia vynachváliť. „Je to hráč vysokého levelu, pomohol nám v obrane aj v útoku a hral naozaj kolektívne. Súperi mu to poriadne znepríjemňovali, mali na neho dobrý skauting a nedali mu dýchať,“ povedal Stanislav Baldovský a s úsmevom pridal zaujímavosť o Kuričovom prijatí do partie. „Musí sa naučiť po slovensky, veď má náš pas. My sme mu pomohli tým, že sme mu dali meno Karol!“

Autor: Peter Zagiba

Foto: Daniel Faix