Jedna odohrala v zápase takmer 52 minút, druhá premenila azda kľúčovú strelu celého stretnutia. Zhodne boli Barbora Bálintová aj Terézia Páleníková spokojné s dôležitým kvalifikačným triumfom nad Bosnou a Hercegovinou.

Hráčka Good Angels Košice bola suverénne najvyťaženejšou hráčkou v tíme trénera Petra Kováčika. Z 55 minút čistého hracieho času presedela Bálintová na lavičke len tri minúty a 18 sekúnd. Na porovnanie, druhou v minutáži bola Angelika Slamová, tá odohrala necelých 36 minút. Bálintová sa víťazstve 100:95 podieľala 11 bodmi, 6 doskokmi a 9 asistenciami. „Dojmy sú neuveriteľné, ešte nikdy som nehrala tri predĺženia. Bolo to veľmi náročné. Potrebovali sme to víťazstvo, preto sme veľmi radi, že sme mali na konci viac síl a zvládli sme to. Už v druhom a treťom predĺžení som ledva behala. Som veľmi šťastná z toho, že baby to potiahli. V každom úseku niekto potiahol, vďaka tomu sme vyhrali,“ myslí si Bálintová.

V jednom momente sa Páleníková zvíjala po tvrdom zákroku na zemi, ale po niekoľkých momentoch ju bolo opäť vidieť na palubovke. Jej veľký moment prišiel v treťom predĺžení, keď svojou trojkou dostala Slovenky do vedenia 94:90. Táto strela sa napokon ukázala ako rozhodujúca, keďže Bosna a Hercegovina už nedokázala na tento moment odpovedať. „Som šťastná a spokojná. Myslím si, že sme ukázali, že aj s mladým družstvom dokážeme hrať takto náročné zápasy. Som hrdá na celé družstvo. Trojky padli v dôležitý moment zápasu, ale podstatných bolo celých 55 minút, každá jedna získaná a doskočená lopta, úspešná obrana. Fanúšikovia nám robili skvelú atmosféru, ktorá nás hnala dopredu. Tri predĺženia som ešte nezažila, tento zápas preto považujem za výnimočný a budem si ho dlho pamätať,“ uviedla hráčka Piešťanských Čajok.

Misky váh sa v predĺženiach mohli obrátiť na obe strany. V jednom momente boli blízko k triumfu hosťujúce basketbalistky, ale kľúčové okamihy zvládli lepšie domáce hráčky. „Väčšia vôľa, v predĺžení to nebolo len o dvoch hráčkach, ako to bolo u nich. Bolo to o nás všetkých piatich, čo sme boli na ihrisku a že sme to zvládli. Bolo to o tom, že sme ich (poz. Slamovú a Pálenikovú) našli a oni tie strely trafili. O tom to je, každá potiahla v kľúčovom momente, to bolo rozhodujúce,“ vyjadrila sa Bálintová k tomu, čo rozhodlo o osude stretnutia.

Tretie víťazstvo za sebou vynieslo Slovensko do čela A-skupiny. Účasť na ME je čoraz väčšou realitou, vzhľadom aj na to, že z každej skupiny postupuje priamo víťaz a miestenku si vybojuje aj šesť družstiev na druhých miestach. „Je to veľmi dôležité, hlavne nás to posunulo bližšie k postupu na majstrovstvá Európy, za čo sme veľmi vďačné. Čakajú nás ešte dva náročné zápasy, ktoré verím, že zvládneme a postúpime,“ vyhlásila Bálintová. „Máme všetko vo svojich rukách. V novembri musíme vyhrať nad Islandom a poistiť si tak postup na ME,“ dodal Páleníková.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball