SLOVENSKO – BELGICKO 57:83

(11:15, 24:21, 11:25, 11:22)

Mužská basketbalová reprezentácia absolvovala očakávanú premiéru v európskej kvalifikácii MS 2023. Medzinárodne skúsenejšiemu Belgicku vzdorovala takmer tri štvrtiny. Do kolien ju zrazili chvíľkové výpadky, až napokon v závere nedokázala pribrzdiť rozbehnutých hostí, ktorí sa tak radovali z vysokého víťazstva o 26 bodov.

V prvých minútach sa súperi presadzovali len prácne. Krátko viedol i domáci kolektív a perióda sa napokon skončila pomerne nízkym skóre 11:15. Na začiatku druhej štvrtiny stačilo pár netrafených striel a zbytočných chybičiek, aby sa Belgičania v 15. minúte dostali do vedenia 29:16. To bol budíček pre domácich. Výbornú energiu priniesol Richard Körner. Pridali sa aj spoluhráči, a tak náš národný tím postupne stieral manko, až sa dopracoval k sľubnému polčasovému výsledku 35:36.

Slováci však po zmene strán zahadzovali a chybovali. Sptvori nijako dramaticky. Len trošku. Ale práve tú „trošku“ Belgičania využili, aby sa odpútali na 44:35, získali pevnú pôdu pod nohami a začali hrať svoju hru. Do záverečnej štvrtiny vstupovali s náskokom 61:46 a hoci Slováci znova zabrali, rýchlo znížili na 50:61, hostia ich opäť pribrzdili a už k ničomu nepustili. Koncovku mali pod kontrolou, ešte zvýšili svoj náskok a napokon zvíťazili 83:57. Tréner slovenského výberu Oleg Meleščenko im po stretnutí pogratuloval a pri hľadaní príčin prehry skonštatoval: „Boli vážne lepší, Pre nás je to dobrá lekcia. Na tejto úrovni sme vydržali hrať len tri štvrtiny. Musíme pokračovať v našej práci a zlepšovať sa zápas od zápasu. Všetko sme prehrávali v hre jeden proti jednému. Boli sme trocha pomalší a trocha mäkší.“

Najbližšie sa náš výber predstaví v pondelok v Lotyšsku. Kvalifikácia potom bude pokračovať vo februári 2022 a vyvrcholí na prelome júna a júla

SLOVENSKO: Krajčovič 18, Brodziansky 18, Körner 9, Ihring 8, Doležaj 0 (Abrhám 2, Bojanovský 2, T. Malovec 0, Pavelka 0, Bachan 0).

Tréner: O. Meleščenko.

BELGICKO: Van Rossom 14, Obasohan 12, Bako 6, Gillet 5, Mwema 4 (Libert 17, Vanwijn 10, Van Vliet 7, Akyazili 5, Kesteloot 3, Serron 0).

Tréner: D. Gjergja.

TH: 20/15 – 16/15.

FAULY: 19 – 19. 5

FAULOV: 40. Obasohan.

TROJKY: 21/6 – 27/8.