Basketbalistky Slovenska majú pred sebou dva kvalifikačné zápasy, ktoré rozhodnú o tom, či sa predstavia na európskom šampionáte, alebo vyjdú naprázdno ako v predchádzajúcom kvalifikačnom cykle. Čo ich čaká a aké sú ich šance, sú niektoré z otázok, ktoré (si) fanúšikovia kladú najčastejšie. My sme sa pokúsili nájsť desať najčastejších otázok a odpovedať na ne.

  1. ČO JE V HRE?

Postup na európsky šampionát, ženský „EuroBasket 2021“, ktorý sa od 17. do 27. júna uskutoční vo Francúzsku a Španielsku. Dejiskami by podľa aktuálnych správ mali byť mestá Štrasburg a Valencia.

  1. KTO POSTÚPI?

Celkovo sa na ME predstaví šestnásť najlepších družstiev starého kontinentu. Okrem usporiadateľských krajín, Francúzska a Španielska, majú od vlaňajšieho novembra účasť istú aj Belgicko, ktoré vyhralo kvalifikačnú G-skupinu a Srbsko, ktoré ovládlo E-skupinu. O zvyšných dvanásť miesteniek sa stále hrá. Z každej z deviatich kvalifikačných skupín (piatich štvorčlenných a štyroch trojčlenných) pritom postupujú víťazky. Okrem toho postúpi aj päť najlepších družstiev z druhých priečok.

  1. KTO NÁM STOJÍ V CESTE?

Slovenky majú v H-skupine za súperky Holanďanky a Maďarky. S vyrovnanou bilanciou 1 víťazstvo – 1 prehra sú aktuálne na poslednej tretej priečke. Lenže naše súperky absolvovali o zápas viac. Skupinu zatiaľ vedie Holandsko (bilancia 2-1), Maďarsku nateraz patrí druhá pozícia (bilancia 1-2).

  1. AKO SME SI ZATIAĽ POČÍNALI?

V novembri 2019 sme v Šoproni podľahli domácim Maďarkám 59:73, keď nám nevyšla prostredná fáza stretnutia (druhú štvrtinu sme prehrali 13:23, tretiu 11:24). Toto zaváhanie škrie o to viac, že to bol jediný úspech maďarskej reprezentácie v kvalifikácii ME 2021. Ešte predtým totiž v Holandsku prehrali 56:66 a na rovnaké súperky nevyzreli ani vlani, keď im v amsterdamskej bubline podľahli 63:68. Zato my sme v Amsterdame nad domácim výberom pred necelými tromi mesiacmi vyhrali po  nie celkom vydarenom prvom polčase (36:43) jednoznačne 84:64.

  1. AKÉ SÚ NAŠE ŠANCE?

Veľké. Napriek prehre v Maďarsku, sme sa jednoznačným triumfom v Holandsku vrátili do hry. Zvyšné stretnutia odohráme doma v Piešťanoch. Tréner Juraj Suja s asistentom Petrom Jankovičom majú k dispozícii družstvo (takmer) v plnej sile. Dievčatá sú motivované, odhodlané zabojovať o miestenku. Nech to neznie ako dvojnásobné klišé: o všetkom sa však rozhodne na palubovke a všetko máme vo svojich rukách.

  1. KTO ZABOJUJE O POSTUP?

Tréneri Suja s Jankovičom povolali štrnásť basketbalistiek (nomináciu nájdete na stránke SBA). Finálnu dvanástku spoznáme vždy až tesne pred stretnutiami. Pozvánku, rovnako ako na jeseň, prijala aj skúsená Anna Jurčenková, ktorá tak zabojuje už o svoju šiestu účasť na šampionáte.

  1. KEDY SA HRÁ?

Naše dievčatá si zmerajú sily s Maďarkami vo štvrtok 4. februára od 18:00. O dva dni neskôr, v sobotu 6. februára, od 17:30 budú čeliť holandskej reprezentácii.

  1. KDE SA HRÁ?

Dejiskom „FIBA bubliny“ pre celú H-skupinu sú tento raz Piešťany. Dejiskom zápasov bude teda tamojšia moderná Diplomat Aréna, domovský stánok extraligového tímu Piešťanské Čajky.

  1. UVIDÍME OBA ZÁPASY?

Žiaľ, prísne opatrenia dané ako vnútroštátnymi predpismi, tak aj protokolom FIBA, neumožňujú vpustiť do Diplomat arény ani len minimálny počet divákov. Dobrou správou však je, že obe stretnutia by mala vysielať v priamom prenose verejnoprávna RTVS.

  1. ČO AK TO VYJDE?

Pevne veríme, že to vyjde a dievčatá si vybojujú príležitosť predstaviť sa na vrcholnom podujatí. Ani na samotnom EuroBaskete by Slovenky vôbec nemuseli byť iba do počtu. Pozornosť všetkých dievčat i realizačného tímu sa však v tomto momente sústredí iba na duely s Maďarskom a Holandskom. Ak všetko vyjde podľa predstáv, bola by to pre Slovensko dvanásta účasť na Majstrovstvách Európy v ére samostatnosti. V roku 1993 brali Slovenky bronz, o štyri roky neskôr dokonca striebro. Štartovali na šampionátoch v rokoch 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2009, 2011, 2013, 2015 a 2017. Nepodarilo sa nám teda kvalifikovať iba na ME v rokoch 2005, 2007 a predvlani. Okrem toho basketbalistky Slovenska štartovali v rokoch 1994 a 1998 aj na Majstrovstvách sveta v roku 2000 sa predstavili pod piatimi kruhmi na olympiáde v Sydney.