Slovenská basketbalová reprezentácia žien do 20 rokov sa po osemfinálovej prehre so Srbskom na majstrovstvách Európy dostala do boja o záchranu. A hneď na úvod súbojov o 9. – 16. miesto na nich čaká možno najdôležitejší duel, proti Belgicku.

Matematika je pre zverenkyne trénera Juraja Suju jednoduchá, výhra znamená záchranu medzi elitou, prípadná prehra výrazné sťaženie pozície v boji o záchranu. Do „béčka“ totiž zostupujú až tri celky, preto by Slovenky museli vyhrať až dva zápasy. Slovenky tak musia rýchlo zabudnúť na nevydarený výkon v osemfinálovom stretnutí proti Srbkám, ktoré prehrali 61:100. „Dievčatám sme po zápase povedali, že to je šport a ideme ďalej. Nemôžeme sa po jednej prehre rozpadnúť. Keď hráme dobre v závere prípravy, hráme dobre tri zápasy na turnaji, tak kvôli jednému nezdaru nemôžeme na to celé predsa zanevrieť,“ burcuje Suja svoje zverenkyne.

Belgičanky zatiaľ na európskom šampionáte neokúsili chuť víťazstva, v D-skupine prehrali všetky tri zápasy – s Holandskom 59:83, Španielskom 32:77 a Portugalskom 59:73. V osemfinále podľahli organizátorovi ME Maďarsku 48:66. Najbližší súper Slovenska obsadil na predchádzajúcich ME siedmu pozíciu, v kategórii do 18 rokov však získal v roku 2017 zlato. „Belgicko je minuloročným majstrom Európy do 18 rokov. Tu môže vyhrať každý s každým, včera sa takmer Nemecku podarilo zdolať Francúzsko. Zvlášť tieto zápasy, ktoré sú ‚do or die‚, tak v nich sa často nenapĺňajú papierové predpoklady. Rozhoduje mentálna sila a jednoduché veci, plnenie základných vecí. Bude to ťažký zápas, ale chceme ho zvládnuť. Na to sme sem prišli. Bude to veľmi náročné, ale stále môžeme naplniť našu ambíciu,“ dodal reprezentačný kormidelník.

Hlavnou oporou tímu je Laure Daniela Resimontová, zatiaľ má priemer 15,3 bodu, 6,3 doskoku, 2,0 asistencie a 1,3 bloku na zápas. Pozor si bude treba dávať aj na Lore Trees Devosovú. „Zmeniť musíme to, že sa musíme vrátiť do nášho systému. Musíme hrať to, čo sme hrali v predchádzajúcich zápasoch,“ uviedla pred zápasom Vanessa Gajdošová. V podobnom duchu sa vyjadrila aj Radoslava Ošťádalová: „Musíme ísť opäť s energiou do zápasu a s pozitívnym myslením. Musíme si dávať pozor na drobné základné veci, ktoré menia celý zápas.“

Stretnutie Slovenska s Belgickom je na programe vo štvrtok 12. júla o 19.45 h, sledovať ho v priamom prenose môžete tradične na na facebookovej fanpage Slovenskej basketbalovej asociácie, respektíve na oficiálnom Youtube kanáli FIBA.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball