Hodiny zostávajú, kým basketbalisti Slovenska vybehnú na levickú palubovku, aby si v „zápase desaťročia“ zmerali sily so Srbskom. Hoci v A-skupine európskej kvalifikácie MS 2023 zatiaľ čakajú na premiérové víťazstvo, uplynulý piatok videli, že sa smelo môžu postaviť zoči-voči reprezentácii, ktorej vo svetovom rebríčku FIBA patrí šiesta pozícia a je teda o 58. priečok vyššie než náš výber.

„Ideme sa pobiť, dáme do toho všetko a pokúsime sa vyhrať. Uvidíme, čo sa nám podarí. Urobili sme nejaké zmeny v obrane aj útoku. Uvidíme ešte, čo nám tréneri ešte povedia pred zápasom a s akým gameplanom prídeme,“ vraví Vladimír Brodziansky, najvýraznejšia osobnosť slovenského výberu. V piatok síce Slováci v Belehrade podľahli „orlom“ 63:75, ale ešte počas tretej štvrtiny sa opakovane dotiahli len na rozdiel dvoch trojok. Nohy im podrážali početné straty a fakt, že proti dôraznej defenzíve Balkáncov strieľali s úspešnosťou iba čosi vyššou než 36 percent. Majú na čom zapracovať, neboli však beznádejní. Naopak, ich prístup a výkon dávajú pred odvetou v Leviciach dôvody na mierny optimizmus. „Keď budeme hrať čo najlepšie, vyvarujeme sa vlastných chýb a padnú nám nejaké strely, máme na to,“ verí Brodziansky, ktorý sa pred tromi dňami blysol 23 bodmi. Na otázku, či nás Balkánci vedení legendárnym koučom Svetislavom Pešičom môžu niečím prekvapiť, však odpovedá: „Srbi majú skvelý tím. Disponujú veľkou kvalitou. A či nás môžu niečím prekvapiť? Uvidíme, aké zmeny urobia a s čím na nás vyrukujú.“

Dnes večer sa nehrá len duel Slovenska so Srbskom, ale o polhodinu neskôr si to v Rige rozdajú aj Lotyši s Belgičanmi. V piatok v (belgickom) Mons domáci takmer zmazali 18-bodové manko, no nakoniec tesne prehrali 65:66. V A-skupine teda majú naši traja súperi po troch hracích dňoch na konte po dve víťazstvá a jednej prehre, kým náš výber má bilanciu 0-3. Ak sa má udržať v boji o tri postupové priečky, dnes potrebuje uspieť proti dvojnásobným strieborným olympijským medailistom, dvojnásobným majstrom sveta a trojnásobným európskym šampiónom, inak by postupové šance začali vyzerať vskutku bledo. „Ako sa vraví, šanca umiera posledná. Musíme sa však sústrediť v prvom rade na seba, vziať si z týchto zápasov čo najviac a čosi sa naučiť,“ prízvukuje odchovanec prievidzského basketbalu pôsobiaci v katalánskom Joventute Badalona.

Významnou novinkou je, že na duel Slovensko – Srbsko môžu dnes večer do Levíc prísť fanúšikovia už v režime „základ“. Do haly ich smú usporiadatelia pustiť až tisíc. Lístky by pritom podľa našich informácií mali byť ešte k dispozícií a zakúpiť by sa mali dať aj priamo namieste pred zápasom, ktorý sa začne o 18:00 hod. Spolu s Vladom Brodzianskym veríme, že fanúšikovia nesklamú a našu reprezentáciu poženú vpred. „Diváci nás vždy ženú dopredu. Sú tým povestným šiestym hráčom. Určite nám svojou podporou pomôžu aj proti Srbsku, budú stáť za nami. Dúfam, že ich príde čo najviac,“ vraví 27-ročný podkošový hráč.