Zápas o všetko? Možno. A možno nie. To sa ešte len ukáže. Basketbalistky Slovenska však nechcú kalkulovať. Čaká ich tretie stretnutie na Eurobaskete 2021, ktorým uzavrú svoje účinkovanie v základnej A-skupine. Nielen ony, ale my všetci veríme, že nie aj účinkovanie na šampionáte.

Pred našimi reprezentantkami stojí obrovská výzva. Sily si v nedeľu večer od 21:00 zmerajú so štvornásobnými majsterkami Európy, s víťazkami predošlých dvoch ME, domácimi Španielkami. Aj top favoritky turnaja sú zdolateľné, o čom sme sa všetci presvedčili vo štvrtok, keď na úvod turnaja nečakane podľahli Bieloruskám 51:53. V piatok však zložili reparát a Švédky deklasovali 76:55.

Skúsenosti a obrovská kvalita – tak by sa dala v skratke charakterizovať španielska reprezentácia. V jej drese na turnaji zatiaľ najviac žiari senegalská rodáčka Astou Ndourová, najužitočnejšia hráčka (MVP) Eurobasketu 2019. Nielen na ňu si musia dať Slovenky pozor. Aj keď to znie ako klišé, Španielky disponujú euroligovou kvalitou na každom poste a v podstatne každú pozíciu majú výborne „zdvojenú“. Na špici sa dlhodobo držia aj vďaka tomu, že nemajú zásadnejší problém dopĺňať reprezentáciu mladšími hráčkami, keďže vyhrali osem z posledných desiatich ME do 20 rokov a vo zvyšných dvoch prípadoch skončili strieborné.

Bude kľúčové, aby sa Slovenky do súperiek od úvodu zahryzli bez prehnaného rešpektu. Podobne, ako keď v piatok zaskočili Bielorusky 58:54. Áno, tie Bielorusky, ktoré si deň predtým poradili práve so Španielkami. Hoci naša reprezentácia nie je v plnej sile – absencia troch opôr je ozaj citeľnou stratou – v ťažkej A-skupine sa nestratila. Dievčatá vidia, že ak nehrajú ustráchane, ak bojujú a držia sa systému, nemusia byť len do počtu. Ba čo viac, postup majú na dosah. Dokonca, ak by sa naplnil najodvážnejší scenár, stále majú šancu vyhrať skupinu a zabezpečiť si priamy postup do štvrťfinále.

Aktuálne majú všetky štyri družstvá zhodnú bilanciu 1-1. Z hľadiska tzv. postupovej matematiky by nastala ideálna situácia, ak by si v nedeľu popoludní, v zápase, ktorý sa začína o 15:00, Švédky poradili s Bieloruskami. Slovenky by potom proti Španielkam mohli hrať bez tlaku. „Máme pred sebou dlhý deň, keďže hráme až večer o deviatej. Tešíme sa na zápas so Španielkami. Je pre nás dôležitý a musíme doň nastúpiť s takou energiou ako do stretnutia proti Bielorusku. Možno budeme mať informácie zo zápasu predtým, no nič to nezmení na tom, že do súboja ideme na sto percent a chceme si skúsiť vybojovať čo najlepšiu pozíciu a možno aj vyhrať tento zápas,“ odhodlane vyhlásila v nedeľu ráno kapitánka Sabína Oroszová.

Slovenskí priaznivci si aj tento duel môžu pozrieť v priamom prenose RTVS na Dvojke. Súboj vo Valencii sa začína, ako sme už spomenuli, až o 21:00.

 

A-SKUPINA

  1. Španielsko 2 1       1       127:108       3
  2. Bielorusko 2 1       1       107:109       3
  3. Švédsko 2       1       1       129:133       3
  4. Slovensko 2 1       1       115:128       3

DNES: Švédsko – Bielorusko (15:00), Španielsko – Slovensko (21:00).