Nič iné, len kvalitný tímový výkon v ofenzíve i defenzíve, môže dnes zvýšiť šance basketbalistov Slovenska, aby v predkvalifikácii MS 2023 potrápili a prípadne aj zdolali lídra B-skupiny reprezentáciu Islandu. Zápas, ktorý sa v kosovskej Prištine začína už o 16:00 a bude ho vysielať RTVS, bude konfrontáciou prvého s druhým.

„Sme dobre, pozitívne naladení. Absolvovali sme zopár tréningov. Vrátili sme sa do reprezentačných systémov. S chalanmi sme si na seba znova zvykli a myslím, že do zápasu ideme dobre naladení. A samozrejme, chceme odovzdať sto percent. S ničím iným do toho nejdeme. Hádam sa nám podarí dosiahnuť aj pozitívny výsledok,“ hlásil z dejiska aktuálnej „FIBA bubliny“ rozohrávač Mário Ihring.

So severanmi si náš národný tím zmeral sily už vlani, takmer presne pred rokom. V Reykjavíku vtedy prehrali 74:83. Islanďania, ktorí sa predstavili na ostatných dvoch európskych šampionátoch, v doterajšom priebehu podľahli iba Kosovu. Hneď na úvod tesne 78:80. Odvtedy sú však stopercentní. Tréner Slovenska Žan Tabak v exkluzívnom rozhovore pre slovakbasket.sk charakterizoval dnešného súpera nasledovne: „Sú najlepším tímom v našej skupine, majú najviac hráčov v kvalitných zahraničných súťažiach. Sú skúsení a preto bude veľmi náročné sa im vyrovnať a vyhrať tento zápas.“

Azda najvýraznejšou postavou islandskej „repre“ je 23-ročný Tryggvi Hlinason. Kuriózne je, že 215 cm vysoký pivot zo Zaragozy, ktorý v predkvalifikácii dosahuje skvelé priemery 17,8 bodu a 12,3 doskoku na zápas, bol počas ročníka 2018/19 v Obradoire spoluhráčom nášho lídra Vladimíra Brodzianskeho. Nielen na Hlinasona, ktorý nám v prvom vzájomnom súboji nastrieľal 26 bodov, doskočil 17 lôpt a nadelil až 8 blokov, si však budú musieť dať Slováci pozor.

Mário Ihring pripomenul, že naši reprezentanti už vedia, do čoho idú: „Island poznáme. Raz sme proti sebe hrali a vieme, čo je to za súpera. Vieme, kde má silné a slabé stránky a budeme sa to snažiť využívať. Hádam to vyjde a my sa dobre naladíme pre sobotným zápasom proti Kosovu. Ale samozrejme, sústredíme sa teraz na zápas proti Islandu.“

Pozitívne je, že hoci hráči i kouč Tabak unisono prízvukujú, že oba duely, dnešný i sobotný proti Kosovu, sú dôležité, prípadná prehra s Islandom nemá „knokautový“ potenciál. Na druhej strane, ako sme rozoberali na začiatku týždňa, ani víťazstvo našim reprezentantom negarantuje miestenku do ďalšej fázy kvalifikácie MS 2023 a rozhodnutie zrejme padne až v sobotu. Ďalej postupujú prví dvaja a situácia je pred dnešnými dvomi stretnutiami (v druhom si od 19:00 zmeria sily Kosovo s Luxemburskom) natoľko zamotaná, že ešte aj posledné Luxembursko živí aspoň teoretickú – hoci nie príliš reálnu – šancu.

TABUĽKA B-SKUPINY

  1. ISLAND 4       3       1       337:292      7
  2. SLOVENSKO 4       2       2       311:292      6
  3. KOSOVO 4       2       2       293:335      6
  4. LUXEMBURSKO 4 1 3       298:320      5