Debutantom v mužskej reprezentácii je aj absolvent americkej univerzity Maryland Michal Čekovský. Ten si môže proti Švajčiarom nielen pripísať prvé minúty, ale môže sa aj opäť „oťukať“ v európskom basketbale.

„Pre mňa to znamená veľa. Ja som sa stále snažil prísť a reprezentovať v predchádzajúcich štyroch rokoch, lenže keď ste cez leto v Amerike, tak sa to moc nedá. Programy a letná škola vás vedia dosť vyťažiť. Som plný očakávaní z tohto kempu a odohrania záverečného zápasu,“ povedal Čekovský k svojej nominácii do reprezentačného výberu. O jeho služby mal tréner Ivan Rudež už dlhšiu dobu, no napokon sa tento plán podarilo zrealizovať až pred záverečným stretnutím predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2021 proti Švajčiarku. „Minulý rok som rozmýšľal, že by som prišiel, ale mal som úraz. Rehabilitoval som do začiatku predchádzajúcej sezóny, koncom augusta som začínal s tímovými tréningmi. Zabránilo mi to zranenie a škola,“ uviedol slovenský pivot.

Rodák z Košíc odišiel zo Slovenska už v skorom basketbalovom veku, pred pôsobením na Marylande pôsobil v Partizane Belehrad a sezónu strávil aj na známej Kanárskej basketbalovej akadémii. Potom obliekal štyri roky farby Marylandu. V záverečnej sezóne už bol členom základnej zostavy, priemerne zaznamenal v zápasoch 6,4 bodu a 3,0 doskoku. Reprezentačný dres si opäť oblečie po piatich rokoch, v roku 2003 bol členom výberu do 20 rokov na B-kategórii majstrovstiev Európy.

„Myslím si, že to bola super skúsenosť. Skončil som školu, basketbalovo som sa posunul niekde inde. Videl som a trénoval som s najlepšími okolo mňa. Super skúsenosť, dospel som. Rozprával som sa aj s mojim agentom a povedal mi, že mi to môže priniesť veľmi veľa. Dostať feeling európskeho basketbalu, pretože som bol štyri roky v Amerike. Stále som basketbal pozeral, je to niečo iné. Uvidíme, musím to zažiť. Po tejto sezóne som čakal, že sa budem musieť prispôsobiť sezóne. Štyri roky som tu nebol, som plný očakávania,“ vrátil sa Čekovský k pôsobeniu Marylande a tiež sa vyjadril k aktuálnym očakávaniam.

Slovenský reprezentant stojí momentálne pred dôležitou voľbou, a to, kde začne svoju profesionálnu kariéru. „Stále sa dohadujem s agentom, hľadá niečo, sme v kontakte spolu takmer každý deň. Nájdeme hádam najlepšiu ponuku, ktorá bude vyhovovať mne, hraciemu času a od toho sa začne,“ uzatvoril Čekovský.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Lukáš Droppan