Séria letných FIBA European Challengerov pokračuje, do akcie sa v domácom prostredí dostane reprezentačný výber dievčat do 16 rokov. Prostredie piešťanskej Diplomat arény privíta od 11. do 16. augusta celkovo 6 tímov.

Naše basketbalistky si zahrajú v D-skupine proti Írsku, Luxembursku, Rumunsku, Izraelu a Švajčiarsku. Následne sa na základe výsledkov v skupine určí konečné umiestnenie na Challengeri. Slovenky majú za sebou kratšiu, ale o to intenzívnejšiu prípravu. „Vzhľadom na dĺžku prípravy, ktorá bola v podstate iba dvojtýždňová, sme urobili maximum, čo bolo v našich silách. Musím povedať, že baby aj napriek nízkemu veku a na to, že nie sú zvyknuté trénovať dvojfázovo, to zvládli. Samozrejme, ani oni sa nevyhli hluchým chvíľkam v tréningu, ale musím vysloviť spokojnosť, ako pristupovali k tréningovému procesu v takomto období a vo vysokých teplotách,“ vyjadril sa tréner tohto výberu Peter Jankovič.

Počas prípravného obdobia sa snažil vštepiť svojim zverenkyniam niektoré herné prvky, s ktorými sa stretnú v medzinárodnej konfrontácii. „Snažili sme sa urobiť nejaký koncept v obrane a v útoku, času bolo však málo, preto sme sa venovali hlavne hre 5 na 5, kde sme si vysvetľovali niektoré veci a snažili sme sa dávať hlavný dôraz na tlak na loptu, aby sme na to boli pripravení a zvyknutí. Vieme, čo nás čaká na takýchto turnajov. My nie sme zvyknutí z domácich súťaží na to, že sa pressuje po celom ihrisku a je obrovský tlak na loptu. Je síce malá pravdepodobnosť, že sa to za 2 týždne vieme naučiť, ale urobili sme aspoň nejaké ukážky toho,“ uviedol reprezentačný kormidelník.

Vzhľadom na krátkosť prípravy na Challenger, si Slovenky zmerali sily v príprave len interne: „Nemali sme prípravné zápasy, odohrali sme dve modelované stretnutia v Košiciach proti košickému výberu ročníkov 2002 až 2007. Jeden zápas sme vyhrali, jeden prehrali. To, čo som chcel vidieť, tak som videl. Tým, že nás bolo 15, tak potrebovali sme urobiť aj finálnu nomináciu. Dievčatá, ktoré som menej poznal, tak som ich mal možnosť vidieť v týchto zápasoch.“

V záverečnej nominácii prevládajú hráčky z košických klubov, dopĺňajú ich zástupkyne Trnavy, Spišskej Novej Vsi, Starej Turej, Popradu a Banskej Bystrice. „Mojim cieľom a povedal som to aj dievčatám pred nástupom na prvý tréning je, aby sa posunuli ďalej. To, či vyhráme alebo prehráme zápasy, závisí od toho, ako k ním pristúpime. Ja nemám problém prehrať zápas, ale je rozdiel, akou cestou sa prípadne prehrá. Na to som ich upozorňoval, že keď urobíme všetko pre to alebo odovzdáme na palubovke maximum, a súper bude lepší, tak im pogratulujeme a pôjdeme ďalej. Ak sa niekto bude vzdávať, tak to nestrpím a mám s tým veľký problém. Čo sa týka ambícií, tak pôjdeme od zápasu k zápasu a budeme sa snažiť vyhrať čo najviac stretnutí, ak to bude možné. Keď nie, tak nech si aspoň povieme po turnaji, že sme urobili všetko, aby sa hráčky posúvali ďalej. Hlavne pre dievčatá ročníka 2006, to je kategória ‚U15‚, je to veľmi dobrá príprava a skúsenosť do budúcej sezóny, pretože oni budú nosným článkom ročníka, keďže nás čaká aj EYOF a ME, aspoň dúfam, že to tak bude,“ uviedol Jankovič na margo cieľov a ambícií na domácom Challengeri.

Už teraz si môžete z pohodlia domova zakúpiť celodenné vstupenky na FIBA U16 European Challenger prostredníctvom siete Ticketportal. Cena celodennej vstupenky je 5 eur, deti do 10 rokov majú vstup zdarma. Všetky stretnutia odvysiela v priamom prenose internetová televízia Huste.sk.

 

Program Slovenska na FIBA U16 European Challengeri v Piešťanoch:

  1. augusta o 20.00 h: Írsko – Slovensko

štatistický prenos, video prenos

  1. augusta o 20.00 h: Slovensko – Luxembursko

štatistický prenos, video prenos

  1. augusta o 20.00 h: Slovensko – Rumunsko

štatistický prenos, video prenos

  1. augusta o 20.00 h: Izrael – Slovensko

štatistický prenos, video prenos

  1. augusta o 20.00 h: Slovensko – Švajčiarsko

štatistický prenos, video prenos

Nominácia Slovenska na FIBA European Challenger:

hráčky: Ema Szmereková, Viktória Jakabová, Katarína Šedivá, Alexandra Chovaníková, Alexandra Pelánová (všetky Young Angels Košice), Radoslava Nigutová, Natália Tomajková (obe CBK Minibuseuropa Košice). Diana Uhlíková (BK AŠK Slávia Trnava), Carlota Sofia da Cruz (ŠKBD Spišská Nová Ves), Magdaléna Valová (MBK Stará Turá), Nataša Taušová (BAM Poprad), Tamara Podhradská (ŠKP 08 Banská Bystrica-ZŠ Zvolen)

realizačný tím: Peter Jankovič – hlavný tréner, Hana Jendrichovská – asistentka trénera, Daniel Jendrichovský – vedúci družstva, Erika Šerfőzőová – fyzioterapeutka

Foto: Laco Ďuračka/Fiba.basketbal