Osem prípravných zápasov, no žiadne víťazstvo. Bilancia slovenskej basketbalovej reprezentácie dievčat do 18 rokov pred turnajom B-divízie majstrovstiev Európy v írskom Dubline (4. – 13.8.2017) nie je príliš lichotivá. Napriek tomu pocestuje tím trénera Tomáša Kačmarika s odhodlaním podať kvalitné výkony a pobiť sa o dobré umiestnenie.

Víťazstvo bolo na dosah, osemnástku limitovali zdravotné problémy

Slovenské reprezentantky absolvovali celkovo šesť výcvikových táborov počas, ktorých odohrali dva prípravné zápasy v Nemecku, tri na domácej pôde s Rumunskom a v závere hrali trikrát v Poľsku. Hoci viaceré stretnutia mali vyrovnaný priebeh, ani jedno nedokázali Slovenky dotiahnuť do víťazného konca. „Príprava, čo sa týka tréningových jednotiek a podmienok na trénovanie bola veľmi dobrá. Už od začiatku sme vedeli, že s nami nebudú Mikulášiková, Kováčiková a Balážová, ktoré by určite patrili medzi líderky tohto družstva. Prijali sme to ako fakt a celý čas sme pracovali s tými hráčkami, ktoré sme mali k dispozícii. Prízvukovali sme im, že naša cesta, ako byť úspešní je hrať kolektívne a bojovať jeden za druhého. Nemáme v družstve hviezdy, no budeme to chcieť nehradiť veľkým srdcom. V príprave sme síce nevyhrali, no aj proti Nemecku, Rumunsku a aj Poľsku sme siahali na výhry do posledných sekúnd. Smola bola, že ani na jeden zápas sme nenastúpili v kompletnom zložení a vždy mali niektoré hráčky nejaké zdravotné problémy. Pre nás je každá strata citeľná a potom sa to odráža aj na výsledkoch. Družstvo ukázalo, že keď je koncentrované a dáva do toho veľkú energiu, vieme hrať s každým. Problémy sme mali udržať tieto parametre po celý zápas. Verím, že do Dublinu prídeme dobre naladení a pôjdeme od zápasu k zápasu. Teraz sa už sústredíme na úvodný zápas s Moldavskom, ktorý bude veľmi dôležitý,“ povedal na margo prípravy tréner dievčenskej „osemnástky“ Tomáš Kačmarik, ktorý po záverečnom trojzápase s Poľskom určil aj finálnu, dvanásťčlennú nomináciu:

„Finálna dvanástka sa rodila dosť ťažko. Značne nás limitovali menšie, či väčšie zranenia. Určiť finálnu dvanástku bolo pre mňa osobne zatiaľ to najťažšie rozhodnutie. Dievčatá boli veľmi vyrovnané a bolo nesmierne zložité oznámiť niektorým, že zostanú doma. Vybrali sme si nakoniec dvanásť hráčok a ja verím, že sa pobijú aj za tie, ktoré vo finálnej nominácií nie sú a v bojoch za Slovensko nechajú na ihrisku úplne všetko. My ich k tomu budeme viesť a podporovať.“

V skupine čaká Slovenky aj domáce Írsko

Ešte pred odletom do írskeho hlavného mesta absolvuje „osemnástka“ krátke trojdňové sústredenie v Šamoríne. „Do Dublinu letíme vo štvrtok ráno z Viedne s medzipristátím v Amsterdame. Ubytovaní nebudeme priamo v Dubline, ale v kampuse Maynooth University, ktorá je vzdialená asi pol hodinu od centra a rovnako aj od haly. Čaká nás teda trošku viac cestovania autobusom na tréningy a zápasy. Podľa doterajšej komunikácie s organizátormi vyzerá, že si dávajú záležať, tak veríme, že prebehne všetko bez problémov,“ uviedol manažér tímu Tomáš Horký.

Mladé basketbalistky čakajú v základnej skupine D v Dubline tímy Moldavska, Írska, Ukrajina, Macedónsko a Veľká Británia. Úvodné stretnutie odohrajú Slovenky v piatok 4. augusta o 20:30 s Moldavskom. O tom s akými cieľmi cestuje slovenská výprava do Dublinu povedal tréner T. Kačmarik nasledovné: „Chceme odohrať dobrý turnaj, no nemyslíme veľmi dopredu. Pôjdeme od zápasu k zápasu a preto sa teraz sústredíme len na prvý zápas proti Moldavsku. Írsko bude hnané celou halou dopredu a mali by mať kvalitné družstvo. Ukrajina zvykne byť vždy nepríjemná. Anglicko je na vzostupe a o Macedónsku nemáme informácie. Každopádne, nečaká nás nič ľahkého, lebo žiaden súper nepredá kožu lacno.“

Nominácia basketbalovej reprezentácie dievčat do 18 rokov na turnaj B-divízie majstrovstiev Európy v írskom Dubline (4. – 13.8.2017):

Hráčky: Adriana Babejová (BK Spišská Nová Ves), Alexandra Belušová (MBK Ružomberok), Sofia Bilíková (Good Angels Košice), Viktória Féherová (BKM Junior UKF Nitra), Vanessa Gajdošová (BKM Bardejov/USA, Stanislava Košarišťanová (MBK Stará Turá), Martina Machálová (Young Angels Košice), Sára Majorošová (Good Angels Košice, Natália Martišková (BKM Junior UKF Nitra), Radka Oštadálová (BK Slovan Bratislava), Soňa Svetlíková (BKM Junior UKF Nitra), Stella Tarkovičová (BK Slovan Bratislava)

Realizačný tím: Tomáš Kačmarik (tréner), Tomáš Vencúrik (asistent trénera), Ján Krajňák (asistent trénera), Marek Mikletič (kondičný tréner), Michal Nagaj (fyzioterapeut), Tomáš Horký (manažér)

Program SR 18 v základnej skupine D:

4.8. (piatok) Slovensko – Moldavsko 20:30

5.8. (sobota) Slovensko – Írsko 18:15

6.8. (nedeľa) Slovensko – Ukrajina 20:30

8.8. (utorok) Slovensko – Macedónsko 18:15

9.8. (streda) Slovensko – Veľká Británia 13:45