V troch rakúskych mestách – Oberwart, Güssing a Fürstenfeld sa od 3. do 12. augusta uskutoční B-kategória majstrovstiev Európy do 18 rokov, ktorej súčasťou je aj reprezentačný výber Slovenska. Cieľom trénera Milana Černického bude podávať výkony v rámci možností.

Jeho zverenkyne absolvovali viac ako mesačnú prípravu, v rámci ktorej odohrali šesť prípravných zápasov. S víťazstva sa radovali v jednom prípade, proti Ukrajine (84:74). V ostatných zápasoch ťahali za kratší koniec – v dvojzápase s Maďarskom (45:109, 38:91), Rakúskom (66:73 pp, 43:63) a Ukrajinou (61:75). „Príprava prebiehala podľa programu. Snažili sme sa v prvých sústredeniach zapojiť čo najviac hráčok. Pracovali sme hlavne na prechodovej fáze hry založenej na rýchlom prechode do útoku, nakoľko máme na to vhodné typy hráčok a chýbajú nám vysoké hráčky pod košom. Spolu sme odohrali šesť stretnutí, čo bolo optimálne vzhľadom na naše možnosti,“ zhodnotil prípravu Černický.

Podobne ako na ostatných mládežníckych šampionátoch, tak aj na tomto sú v hre tri miestenky do „áčka“. Zostúpiť môže tím na poslednom 24. mieste v prípade, ak víťaz C-kategórie akceptuje vybojovanú miestenku a zároveň sa prihlási na budúcoročné ME minimálne 24 tímov. Družstvá sa nasadené do štyroch 6-členných skupín. Celky na prvom a druhom mieste idú do štvrťfinále, tímy na tretej a štvrtej pozícii budú hrať v skupine o 9. – 16. miesto a zostávajúce dva sa predstavia v skupine o 17. – 24. miesto.

Slovenky nalosoval žreb do D-skupiny, postupne odohrajú stretnutia proti Kosovu (3. augusta), Nórsku (4. augusta), Ukrajine (5. augusta), Luxembursku (7. augusta) a Bielorusku (8. augusta). „Ambície a konkrétne ciele je ťažké predpokladať, pretože je tu 24 družstiev a ťažko určiť rozloženie tímov, kto bude favoritom a zabojuje o postup. Našim hlavným cieľom je náš výkon v rámci možností, dodržiavanie taktických pokynov hlavne v obrane. V útoku hrať rýchlo dopredu, kreatívne a v zápase čo najdlhší čas udržať koncentráciu. Vidno na hráčkach, že sú veľmi pozitívne naladené, majú nadšenie na tréningoch a budeme vďační za každé jedno víťazstvo,“ vyjadril sa reprezentačný tréner k ambíciám.

Všetky stretnutia budete môcť sledovať v priamom prenose na našom facebookovom konte, respektíve na Youtube.

 

Nominácia slovenskej reprezentácie dievčat do 16 rokov na B-kategóriu majstrovstiev Európy v Rakúsku (3. – 12. augusta):

Sára Majorošová, Katarína Knappová, Martina Machalová, Natália Seňová, Barbora Bohušová, Dominika Urbanová, Michaela Pahulyová, Diana Mikovčáková (všetky Young Angels Košice), Ema Rodáková (BAM Poprad), Annamária Babiková (ŠBK Spišská Nová Ves), Patrícia Praženicová (MBK Ružomberok), Laura Olšová (BK Slovan Bratislava)

realizačný tím: Milan Černický – hlavný tréner, Ivana Jalčová – asistentka trénera, Róbert Fabíny – masér, Daniel Babiš – vedúci družstva

 

Program Slovenska v D-skupine ME:

piatok 3. augusta o 15.45 h: Slovensko – Kosovo

sobota 4. augusta o 20.15 h: Nórsko – Slovensko

nedeľa 5. augusta o 20.15 h: Ukrajina – Slovensko

utorok 7. augusta o 20.15 h: Slovensko – Luxembursko

streda 8. augusta o 15.45 h: Bielorusko – Slovensko

Autor: Michal Duchovič

Foto: archív DB