Reprezentácia dievčat do 16 rokov je v plnej príprave na svoj európsky šampionát B-divízie v Sofii (15.-24. august), no a pred jeho štartom odohrala ďalšie štyri prípravné duely. Družstvo trénerky Ivany Jalčovej sa predstavilo dvakrát v Slovinsku rovnako dva duely odohralo na srbskej palubovke.

Slovinsko U16 – Slovensko U16 80:62 (46:35)

Body: Kristlová 12, Kolesárová 11, Dulovičová 8, Jarošova 8 (7 ziskov), Kmetoniová 4, Vandlíková 4, Kupčová 4, Erdélyiová 3, Mišinská 3, Spišiaková 2, Hermannová 2, Majorošová 1.

Ivana Jalčová, trénerka: Myslím si, že konečný výsledok o osemnásť bodov pre Slovinsko je pre nás celkom krutý. Aj keď sme skoro celý zápas prehrávali, boli sme zdatným súperom. Naše hluché momenty, kde sme stratili koncentráciu, boli málo dôrazné v súbojoch a boli v obrane pomalšie, súperky potrestali, a tým si dokázali vytvoriť náskok, ktorý nás stál lepší výsledok. Musíme eliminovať takéto výpadky a takisto aj zbytočné fauly, ktoré nás dostanú do problémov a súperovi darujeme trestné hody. Potrebujeme sa lepšie a rýchlejšie rozhodovať  v situáciách a vyhnúť sa zbytočným stratám. Na tejto úrovni rozhodujú maličkosti. My sme dnes predviedli slušný výkon, ale bohužiaľ iba 35 minút. 

Slovinsko U16 – Slovensko U16 67:53 (25:22)

Body: Jarošová 16, Kristlová 11 (10 doskokov), Majorošová 9, Kolesárová 7, Dulovičová 5, Kmetoniová 2, Kupčová 2, Spišiaková 1. 

Ivana Jalčová, trénerka: V druhom našom vystúpení proti Slovinsku sme dopadli výsledkovo síce lepšie, ale naša hra nebola podľa našich predstáv. Do zápasu sme vstúpili zaspato a prehrávali hneď od začiatku. Pokiaľ sme hrali agresívne  a koncentrovane v obrane, vedeli sme súperky potrápiť a umožniť im ťažké strely. Akonáhle nás prebili v hre 1 na 1 a museli sme zapojiť rotáciu v obrane,  tak sme  často meškali a bolo vidieť ich zohratosť, keď sa výborne po našich chybách našli prihrávkami.  Slovinky na nás v obrane v druhom polčase  pritlačili a my sme sa s tým ťažko vyrovnávali. Náš útok pôsobil neorganizovane a zbrklo. Potrebujeme hrať rýchlejšie dopredu a využívať otvorené ihrisko do nepostavenej obrany.  Každá jedna hráčka, ktorá príde z lavičky musí na ihrisko niečo priniesť, aby sme dokázali udržať tempo a úroveň hry. 

Srbsko U16 – Slovensko U16 54:48 (30:29)

Body: Dulovičová 8, Erdélyiová 8, Jarošová 8, Kolesárová 7, Spišiaková 6, Kristlová 6, (10 doskokov),  Majorošová 5

Martin Bosý, asistent trénerky: Do zápasu sme vstúpili výborne, prezentovali sme sa rýchlou hrou, boli sme dôrazné v činnostiach a našou agresivitou a bojovnosťou sme veľakrát robili fyzicky vyspelejšiemu súperovi problémy. Už na konci prvej štvrtiny sa hra začala vyrovnávať.  V zápase sme mali dva výpadky, ktoré trvali každý asi dve minúty a súperovi sa hneď podarilo odskočiť na dvojciferný rozdiel bodov. Kolektívnou obranou a rýchlou hrou sa nám podarilo dvakrát vrátiť do zápasu a v jeho závere sme proti tomuto silnému súperovi mohli pomýšľať na víťazstvo. Dievčatám patrí za tento kolektívny výkon a energiu, ktorá išla z našej lavičky určite pochvala.

Srbsko U16 – Slovensko U16 81:54 (38:26)

Body: Kolesárová 12, Majorošová 9, Dulovičová 9, Erdélyiová 6, Spišiaková 5, Jarošová 4, Kristlová 4, Mišinská 2, Kupčová 2, Vandlíková 1.

Martin Bosý, asistent trénerky: Zo začiatku zápasu sa všetkým zdalo, že tento druhý bude mať rovnaký priebeh ako ten prvý. Rýchlou hrou, agresivitou a dôrazom v obrane sme robili súperovi problémy. Počas druhej štvrtiny sme stratili koncentráciu a súper sa nám vzdialil na väčší bodový rozdiel. Počas prestávky sme si povedali zopár vecí, ktoré chceme zmeniť a aj sa nám to podarilo. Úvod druhého polčasu sa niesol v duchu jednoduchosti, rýchlosti, bojovnosti a dôrazu. Tento prejav hry, bohužiaľ, trval len krátko a súper zaradil vyšší rýchlostný stupeň, prehrávali sme súboje 1:1 a nedokázali sme zastaviť súperov protiútok. Napokon bola z toho táto prehra s väčším bodovým rozdielom. Tieto zápasy nám ale ukázali, že keď sa dokážeme sústrediť a vykonávať dôrazne činnosti, vieme byť rovnocenným partnerom aj krajinám z basketbalových veľmocí.

Peter Zagiba