Zápas, ktorý isto prinesie „dividendy“

Už len možnosť predstaviť sa proti najlepším tímom starého kontinentu si museli basketbalisti Slovenska vybojovať v predkvalifikácii. Dnes, o pol deviatej večer, však nastane práve tá vytúžená chvíľa, keď naši reprezentanti vybehnú na palubovku belehradskej arény Aleksandara Nikoliča, aby v európskej kvalifikácii MS 2023 vyzvali Srbsko!

Nemá zmysel opakovať výpočet úspechov, ktoré Srbi vybojovali v ére po rozdelení Juhoslávie. A ešte obsiahlejší by bol súpis medailí z éry, keď tvorili spoločný štát s Chorvátmi, Slovincami, Bosniakmi, Čiernohorcami a Macedóncami. Faktom je, že od šesťdesiatych rokov až dodnes hovoríme o basketbalovej veľmoci. Možno to nevyznieva celkom lichotivo pre náš basketbal, ale trpaslík dnes bude čeliť gigantovi. Alebo inak: 63. tím rebríčka FIBA sa pokúsi potrápiť svetovú šestku. A to sa ešte na aktuálnom postavení Srbov (za USA, Španielskom, Austráliou, Slovinskom a Francúzskom) odráža neúčasť na vlaňajších OH v Tokiu po nezvládnutej domácej kvalifikácii…

Zo všetkých strán zaznieva, že slávny tréner Svetislav Pešič, ktorý prevzal „orlov“ vlani na konci leta, práve po zbabranej kvalifikácii, nemá a nemôže mať k dispozícii to najlepšie, čo súčasný srbský basketbal ponúka, keďže chýbajú hviezdy z NBA a Euroligy. Lenže to platí aj o Španielsku, Francúzsku, či Slovinsku a môže to zvádzať ku rôznym skratkám. Pritom náš kouč Oleg Meleščenko to vystihol už krátko po žrebe: „Myslím, že môžu postaviť aj tri reprezentácie a neviem, ktorá by bola lepšia – toľko kvalitných hráčov majú.“

Naši reprezentanti odcestovali do dejiska včera popoludní, letecky z Viedne. Zo širšej pätnásťčlennej nominácie, ktorá sa tento týždeň pripravovala v Bratislave, napokon zostali doma, na Slovensku, Dávid Novák a Jakub Mokráň. Dôležité je, že tréner Meleščenko s asistentmi Michalom Madzinom a Marošom Helmecym by mali mať k dispozícii všetky opory, vrátane kapitána Vladimíra Brodzianskeho z katalánskej Badalony, ktorého v uplynulých týždňoch sužovali problémy s členkom. Naopak, premiéru v drese mužskej reprezentácie – ak sa dostane na zápasovú súpisku – by v nadchádzajúcich stretnutiach mohol absolvovať 21-ročný Marcel Bátovský, pôsobiaci v USK Praha.

Keďže sa hrá v Belehrade, v hale pre 8-tisíc divákov, pomenovanej po legendárnom „profesorovi“ Aleksandarovi Nikoličovi, mentorovi takých slávnych trénerských osobností ako sú Dušan Ivkovič, Željko Obradovič, či Bogdan Tanjevič, dá sa očakávať, že Slováci sa budú musieť vyrovnávať nielen s kvalitami súpera, ale aj s tlakom prostredia. Srbskí fanúšikovia si povestní pekelnou atmosférou, ktorú dokážu vytvoriť. Tréner Meleščenko však vie, čo pre úvodným rozskokom povie svojim zverencom, aby ich mentálne pripravil: „Určite nájdem slová a viem, čo povedať. Ale vždy záleží najmä na tom, ako k tomu pristupuje sám hráč. Keď chcete byť o čosi lepší, alebo sa chcete smelo postaviť komusi lepšiemu, musíte bojovať. Je jedno, v akých podmienkach. Poviem im to hlavné, že musia veriť v to, čo robia. Vždy sa na svete nájde niekto, kto je lepší, možno rozumnejší, atletickejší, alebo bohatší. Vždy je to výzva. Najmä osobná výzva: buď sa uspokojíte s tým, čo máte, alebo chcete viac a zabojujete o to. Áno, možno v tomto momente prehráte, ale aj to vám v budúcnosti prinesie isté dividendy. Chcem, aby moji zverenci išli do zápasu s tým, že Slovensko tiež vie hrať basketbal a oni to chcú ukázať. To je najpodstatnejšie.“ Skúsený lodivod pre oficiálnu stránku SBA tiež povedal, že od svojich zverencov očakáva v prvom rade stopercentné nasadenie: „Práve veľké zápasy posúvajú hráčov vpred. Keď uvidím, že sme odovzdali všetko, teda sto percent toho, na čo máme, čoho sme schopní a že sme bojovali, tak za to pochválim hráčov, bez ohľadu na výsledok. Ak to bude vidieť, cítiť z každého z nich, že prišli reprezentovať svoje ja a svoju krajinu – a to bude vidno aj doma, na televíznych obrazovkách – tak ich za to určite pochválim.“ Napriek tomu, že Srbsko je veľký favorit dnešného i pondelkového súboja, je zdolateľné. To sa potvrdilo aj v doterajšom priebehu, keď Lotyšsko zdolalo len o jediný bod a s Belgickom dokonca „padlo“…

Pripomíname, že okrem toho, že v predpredaji sa ešte dajú kúpiť lístky na pondelkové stretnutie, ktorému SBA dala – a nie nezaslúžene – prívlastok „Zápas desaťročia“, bude oba duely v priamom prenose vysielať aj verejnoprávna televízia.

 

A-SKUPINA

  1. Belgicko          2     2        0        156:126      4
  2. Srbsko             2     1         1        170:173       3
  3. Lotyšsko          2    1         1        182:175       3
  4. SLOVENSKO 2    0        2        131:165       2

DNES: Belgicko – Lotyšsko, Srbsko – SLOVENSKO (oba 20:30).

 

NOMINÁCIA SLOVENSKA

ROZOHRÁVAČI: David ABRHÁM (Levice), Marcel BÁTOVSKÝ (USK Praha, ČR), Mário IHRING (Oroslányi, Maď.), Šimon KRAJČOVIČ (Levice), Matej MAJERČÁK (Prievidza).

KRÍDLA: Martin BACHAN (Levice), Vladimír BRODZIANSKY (Badalona, Šp.), Marek DOLEŽAJ (Iraklis, Gré.), Timotej MALOVEC (Inter), Richard KÖRNER (Brno, ČR).

PIVOTI: Boris BOJANOVSKÝ (Levice), Michael FUSEK (Inter), Jakub PETRÁŠ (Kolín, ČR).

REALIZAČNÝ TÍM – Tréner: Oleg MELEŠČENKO. Asistenti: Michal MADZIN, Maroš HELMECY. Kondičný tréner: Jakub CHUDÝ. Generálny manažér: Michal ONDRUŠ. Tím manažér: Miroslav PÁLENÍK. Lekár: Jana FELDINSZKÁ. Fyzioterapeut: Juraj SLUKA.

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.