Mužskú basketbalovú reprezentáciu Slovenska čakajú štyri dôležité stretnutia. Od štvrtka 12. do stredy 18. augusta je totiž na programe druhá fáza predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2023. Náš národný tím má reálnu šancu pobiť sa o úspech, na ktorý dlho čaká.    

 

  1. ČO JE V HRE?

Možnosť prebojovať sa do „veľkej“ európskej kvalifikácie majstrovstiev sveta 2023. V nej by našich reprezentantov čakali súboje so špičkovými súpermi. Niečo, čo slovenský mužský basketbal dávno nepamätá.

Rozmenené na drobné: postup by znamenal ďalšie kvalitné zápasy proti atraktívnym súperom, dokonca aj proti európskej špičke a s tým súvisiaci zvýšený záujem fanúšikov o náš mužský basketbal, intenzívnejšie mediálne pokrytie, väčšiu atraktivitu pre potenciálnych marketingových partnerov a v neposlednom rade, aj skvelé skúsenosti pre hráčov a tiež príležitosť upozorniť na seba kluby z popredných líg.

 

  1. AKÝ JE POSTUPOVÝ KĽÚČ?

Družstvá sú pre druhú fázu predkvalifikácie MS 2023 rozdelené do štyroch skupín – označených od C po F. C-skupinu tvoria Švédsko, Portugalsko a Luxembursko. V D-skupine sa stretnú Lotyšsko, Bielorusko a Rumunsko. E-skupina pozostáva z Čiernej Hory, Islandu a Dánska. No a „naša“ F-skupina zviedla dokopy Severné Macedónsko, Švajčiarsko a Slovensko.

Postup si z každej trojčlennej skupiny zaistia po dve najlepšie družstvá, takže vyhliadky na postup sú pomerne dobré.

  1. KTO NÁM STOJÍ V CESTE?

Ako sme spomenuli, v F-skupine bude Slovensko čeliť Severnému Macedónsku, ktoré bude mať vo všetkých dueloch výhodu domáceho prostredia, keďže stále sa hrá v tzv. FIBA bublinách. A tá „naša“ sa hrá práve v Skopje, hlavnom meste tejto bývalej juhoslovanskej republiky. Tretím do partie je Švajčiarsko.

Ak sa na kvalitu súperov dívame cez prizmu rankingu FIBA, tak obaja konkurenti sa nachádzajú nad Slovenskom, ktoré si po jarnom postupe z prvej fázy polepšilo o tri priečky a aktuálne mu patrí 63. pozícia. Macedónčania sú 52. a Švajčiari 61.

Keď sa špekulovalo, či Helvétov neposilní aj hviezdny pivot Clint Capela, ktorý mal v uplynulom ročníku NBA v drese Atlanty Hawks skvelé priemery 15,2 bodu, 14,3 doskoku a 2 bloky na zápas, tak treba podotknúť, že tento rok sa ospravedlnil, pretože si potrebuje doliečiť zranenia a pripraviť sa na nadchádzajúcu sezónu, v ktorej, mimochodom, bude od Hawks poberať ročný plat 17,1 milióna dolárov.

 

  1. AKÉ SÚ NAŠE ŠANCE?

Dobré. Z trojčlennej skupiny postupujú dvaja najlepší a už dlhšie rezonuje, že za istého vývoja v skupine by mohlo stačiť jediné víťazstvo. Pravda, tréner Oleg Meleščenko i naši reprezentanti unisono odmietajú podobné špekulácie. Cieľom je pobiť sa o víťazstvo v každom stretnutí. Výhodou je, že jedno, ba ani dve zaváhania nemusia predstavovať zásadný problém. Postúpiť pokojne môže aj tím, ktorý po polovici programu, teda po tom, čo odohrá dve stretnutia, bude mať na konte dve prehry.

Na druhej strane, pri podobných úvahách ide trocha do úzadia fakt, že pri tomto formáte môže záležať na každom koši, a tak aj v prípade prehraných súbojov bude treba bojovať do konca a snažiť sa, aby rozdiel v skóre príliš nenarástol. A naopak, aj v prípade víťazstiev bude treba šliapať až do posledných sekúnd, aby sa nožnice roztvorili čo najviac. V konečnom zúčtovaní to skutočne môže hrať významnú rolu.

  1. KTO ZABOJUJE ZA SLOVENSKO?

Tréner Oleg Meleščenko prevzal reprezentáciu oficiálne na jar, fakticky sa jej ujal po skončení uplynulej sezóny, teda na začiatku leta. S asistentmi Michalom Madzinom a Marošom Helmecym vybrali finálnu dvanástku, v ktorej nenájdeme žiadne zásadné prekvapenie. Aj mladíci, 17-ročný Timo Malovec a 18-ročný Matúš Hronský, boli v hľadáčiku už vlani. Lídrom bude Vladimír Brodziansky z katalánskeho Joventutu Badalona, ktorý bol celkovo najlepším strelcom prvej fázy predkvalifikácie s priemerom 23,3 bodu. Kouč by rád bodovú produkciu rozdelil medzi viacerých hráčov. Z nich sa dlhodobo možno spoľahnúť na rozohrávačov Mária Ihringa a Šimona Krajčoviča, krídelníkov Richard Körnera, Davida Abrháma, pod košom by viac priestoru mal dostávať 224 cm vysoký Michael Fusek. K tomu pridajme v reprezentácii sa postupne etablujúcich Róberta Rožánka, Mateja Majerčáka, Jakuba Mokráňa či Jakuba Petráša a máme veľmi zaujímavý mix hráčov. Pre zranenie, žiaľ, vypadol pivot Tomáš Pavelka pôsobiaci v Španielsku.

 

  1. KEDY A KDE SA HRÁ?

Ako sme už uviedli, dejiskom bubliny je aréna Športové centrum Janeho Sandanskiho v Skopje. Slováci zasiahnu do akcie v piatok proti Švajčiarsku, v sobotu proti Severnému Macedónsku a potom po dvoch dňoch voľna v utorok zase proti Švajčiarsku a svoje účinkovanie zakončia v stredu proti domácim. Začiatok všetkých stretnutí je o 19:00 hod.

Pre úplnosť dodávame, že C-skupina sa hrá v portugalskom Matosihnos, D-skupina v lotyšskej Rige a E-skupina sa uskutoční v čiernohorskej Podgorici.

  1. UVIDÍME ZÁPASY V PRIAMOM PRENOSE?

Bohužiaľ, tento raz budeme odkázaní iba na youtube kanál FIBA, kde sa bude dať duel sledovať naživo.

 

FOTO: Janis Larmanis / Basketbols