Slovenská basketbalová reprezentácia žien do 20 rokov vstúpila do záverečného bloku prípravy pred blížiacimi sa majstrovstvami Európy v Maďarsku (7. – 15. júla). Tréner Juraj Suja má v tejto fáze k dispozícii dvanástku hráčok, ktoré by mali súčasťou finálnej nominácie na európsky šampionát.

„Svetlíková ešte zostala doma v Košiciach, má menšie zdravotné problémy, ktoré rieši s fyzioterapeutom. V stredu sa pripojí. Lelkes má študijné voľno do stredy. Je tu však už v podstate finálna dvanástka, tak sme to chceli,“ vyjadril sa Suja k aktuálnej nominácii.

Tréner Slovenska robil počas prípravných blokov len minimálne obmeny v kádri. Na základe akých kritérií dospeli k aktuálnemu zloženiu tímu? „Rozhodlo sa na základe viacerých vecí, v prvom rade bol však basketbal. Ako plnili veci, ktoré sme od nich požadovali atď. Chceli sme, aby mal tím určitú štruktúru. Nemôžu mať všetci rovnakú úlohu v družstve. Snažili sme sa urobiť to najlepšie, na čo by toto družstvo mohlo mať z toho, čo sme mali k dispozícii,“ odpovedal reprezentačný kormidelník.

Jeho zverenkyne sú zatiaľ v príprave bez víťazstva, v Srbsku prehrali 48:74 a 47:60 a v rovesníčkam z Poľska podľahli 46:51 a 49:67. „Nedostatkom tímu je momentálne to, že stále hráme detský basketbal. Stále to je veľmi naivné v niektorých fázach a nevyrovnané. Nedokážeme udržať určitú úroveň kvality, či už pri prevedení vecí alebo na mentálnej úrovni. Keď sa nám niečo nepodarí, tak padneme. Snažíme sa to odstrániť. Je to celé spojené s disciplínou, naše družstvo nie je juniorské, to je veľký rozdiel. V tomto vidím zatiaľ najväčšie rezervy,“ povedal Suja k doterajším výsledkom v príprave.

V záverečnom bloku prípravy čakajú na Slovenky okrem tréningov aj dve prípravné stretnutia proti hostiteľkám ME – Maďarkám (v piatok 29. júna a v sobotu 30. júna). „Intenzita tréningov pôjde už trochu dole, mali sme tri dosť ťažké týždne. Tento týždeň chceme poňať ako taký kompenzačný, pokiaľ pôjdeme do Maďarska. Mali sme takmer 100 hodín úplného voľna, teraz chceme v tréningovom procese zvoľniť, venovať sa viac streľbe a základným technickým veciam, ktoré sme videli, že sú problémové. Chceli by sme si ich prejsť, zopakovať si ich. V závere týždňa pôjdeme do Maďarska odohrať dva záverečné zápasy pred majstrovstvami Európy. Chceli by sme priblížiť k tomu, čo sme ukázali v dobrých fázach v Srbsku a Poľsku. Aj keď to bude ťažké, pretože Maďarky chcú zaútočiť na prvú štvorku na ME. Výsledok nie je až tak podstatný, podstatné je to, ako budeme plniť to, čo chceme plniť v najväčšej možnej miere,“ dodal tréner „U20“ k cieľom v záverečnom bloku prípravy.

 

nominácia Slovenska „U20“ na záverečný blok prípravy pred ME v Maďarsku (7. – 15. júla):

Michaela Balážová (Young Angels „Yellow“ Košice), Alexandra Belušová (MBK Ružomberok), Dominika Drobná (BAM Poprad), Vanessa Gajdošová (Piešťanské Čajky), Viktória Havranová (BKM Junior UKF Nitra), Nikola Kováčiková (Georgetown University/USA), Vanda Kozáková (BK ŠKP 08 Banská Bystrica), Júlia Lelkes (ŠBK Šamorín), Simona Majtásová (MBK Stará Turá), Radoslava Ošťádalová, Soňa Svetlíková, Stella Tarkovičová (všetky BK Slovan Bratislava)

 

Autor: Michal Duchovič

Foto: archív ŠK