Slovenská basketbalová reprezentácia dievčat do 20 rokov pokračuje v Ružomberku s tretím blokom prípravy pred blížiacimi sa majstrovstvami Európy v Maďarsku. Trénerovi Jurajovi Sujovi sa tentoraz hlásila k dispozícii 13 dievčat.

Jeho zverenkyne už majú za sebou dva prípravné duely, rovesníčkam zo Srbska podľahli 48:74 a 47:60. K dispozícii neboli niektoré hráčky, ktoré sú však teraz súčasťou tímu. „Ideme ďalej, týždne bežia veľmi rýchlo. Zápasy v Srbsku nám ukázali niečo, s tým budeme chcieť pracovať. Ukázali nám, čo musíme ešte robiť, kde máme najväčšie rezervy. Je to také plátanie narýchlo, pretože nie je čas na nejaké veľké veci. Musíme sa rozhodnúť správne, čomu budeme venovať tréningy, ktoré máme k dispozícii,“ povedal k tomuto bloku prípravy reprezentačný kormidelník Juraj Suja.

V Ružomberku má k dispozícii túto trinástku hráčok: Michaela Balážová (Young Angels „Yellow“ Košice), Alexandra Belušová (MBK Ružomberok), Sofia Katarína Bilíková, Radoslava Ošťádalová, Soňa Svetlíková, Stella Tarkovičová (všetky BK Slovan Bratislava), Dominika Drobná, Michaela Grigerová (obe BAM Poprad), Nikola Kováčiková (MBK Ružomberok), Vanessa Gajdošová (Piešťanské Čajky), Vanda Kozáková (BK ŠKP 08 Banská Bystrica), Júlia Lelkes (ŠBK Šamorín) a Viktória Havranová (BKM Junior UKF Nitra).

V tomto bloku prípravy čaká na Slovenky okrem tréningov aj prípravné stretnutia, v stredu 20. a vo štvrtok 21. júna vycestujú do Poľska. „Pre všetky dievčatá okrem Kováčikovej a Lelkes, ktoré hrali minulý rok šampionát B-kategórie ‚U20‘, to bol prvý dotyk s touto kategóriou. Srbky boli strieborné na ME ‚U18‘ v predchádzajúcom roku, išlo o dobrý tím. Dievčatá videli, že na tréningoch makajú naplno, ale chýba im rýchlosť a agresivita. Určite na tomto by sme chceli robiť, aby sme sa čo najviac adaptovali na to, čo nás čaká. Mohli sme tiež zistiť, že keď sme boli disciplinovaní, tak sa hralo jednoduchšie, ako keď sme si krížom – krážom robili, čo chceli,“ vyjadril sa pred blížiacimi sa stretnutiami Suja.

Slovenky sa vracajú medzi európsku elitu po ročnej pauze, na šampionáte B-kategórie v izraelskom Eilate obsadili druhé miesto, keď vo finále boli nad ich sily rovesníčky z Nemecka (54:60). V maďarskom Šoprone sa predstavia v B-skupine, postupne si zmerajú sily s Talianskom (7. júla), Švédskom (8. júla) a Francúzskom (9. júla).

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball