Ako tenká môže byť hranica medzi úspechom a nezdarom? Medzi radosťou a smútkom? Medzi novou perspektívnou a pocitom zmaru? Dnes večer tou hranicou môže byť jeden jediný bod. Presne takým rozdielom stačí slovenskej mužskej reprezentácii zdolať Kosovo, aby postúpila do ďalšej fázy kvalifikácie MS 2023.

„Bude to pre nás kľúčový duel. Možno bude ešte fyzicky náročnejší a ešte špinavší než proti Islandu, pretože Kosovo je doma a hrá o postup. Potrebujeme sa vynasnažiť odviesť čo najlepší výkon, vyrovnať sa s tlakom, s fyzickou náročnosťou a odohrať najlepšie, ako vieme,“ povedal tréner Žan Tabak.

Môžeme polemizovať o tom, kde sme dnes mohli byť, keby sme vlani v novembri v Bratislave prekvapivo nezaváhali s Luxemburskom 73:77, alebo keby sme sa vo štvrtok nenechali v tretej štvrtine prevalcovať Islandom 16:36 a duel s víťazom B-skupiny neprehrali 79:94. Ale načo? Realita je taký, že dnes sme tam, kde sme. Naša nádejná hráčska generácia musí vyhrať, ak sa v ďalších mesiacoch a rokoch chce stretávať so širšou európskou špičkou v druhej fáze kvalifikácie MS 2023. „Určite máme šancu, nič nie je stratené, ale nemôžeme vešať hlavy, musíme rýchlo zabudnúť na Island a s Kosovom sa pobiť o postup,“ hovoril krídelník David Abrhám. A že by si tento „mindset“ mali osvojiť všetci naši reprezentanti, naznačila aj najvýraznejšia osobnosť nášho výberu Vladimír Brodziansky: „Nesmieme vešať hlavy, musíme ísť do ďalšieho stretnutia a viac-menej tam sa rozhodne o postupe. Ideme doňho s tým, že chceme vyhrať.“

Pred tromi mesiacmi Slovensko v bratislavskej „FIBA bubline“ dokázalo deklasovať Kosovo 91:67. Aj tréner Žan Tabak ale v interview pre slovakbasket.sk varoval, že tento duel bude iný, Kosovčania silnejší a na rozdiel od jesene, keď mnohí z nich mali pre lockdown pauzu, aj rozohratí. Keďže sa aktuálna „bublina“ koná v Prištine, majú aj výhodu domáceho prostredia. Hoci bez temperamentných, ba občas až divokých, fanúšikov to ani v Kosove nie je ono. Čosi naznačuje aj fakt, že fatálne nezvládli štvrtkový súboj s Luxemburskom, ktorému podľahli 89:99. Na druhej strane, po tomto zaváhaní a po sérii troch prehier v rade budú mať o motiváciu navyše. A vlastne, treba ju vôbec, keď je v hre postup?

Kým našim na postup stačí hocaké víťazstvo, Kosovu ani prípadný úspech nemusí stačiť, aby skončilo druhé. Ak by Luxemburčania dnes popoludní dokázali zaskočiť aj Island a naši chalani by nezvládli svoju misiu, zrodil by sa fantastický úspech malého kniežatstva. To je, samozrejme, scenár, ktorý si nik z nás neželá.

Stretnutie Kosovo – Slovensko sa v Prištine začne o 19:00. Fanúšikovia ho znova môžu sledovať v priamom prenose RTVS na Dvojke. Ešte predtým však môžu nechať odkaz na facebookovom profile Slovenskej basketbalovej asociácie pre našich chalanov, aby vedeli, že dnes všetci stojíme pri nich.

TABUĽKA B-SKUPINY