Ako posledná z mládežníckych reprezentácií odohrá majstrovstvá Európy dievčenská do 16 rokov. Hráčky pod vedením trénera Petra Jankoviča zabojujú o úspech na turnaji B-divízie v čienohorskej Podgorici. Pred začiatkom šampionátu sme sa zhovárali práve s trénerom Jankovičom.

Splnila príprava pred majstrovstvami Európy vaše očakávania?
Celú prípravu sme zvládli tak, ako sme si ju naplánovali. Dievčatá sú zdravé a tešia sa na turnaj. Teší ma, že boli dobre pripravené napriek dlhej pauze po ukončení ligovej sezóny. Odohrali sme päť kvalitných zápasov a najmä turnaj v Turecku bol skvele obsadený a dievčatám otvoril oči, aby zistili, ako sa hrá v A-divízii. Bola to obrovská skúsenosť, videli sme naše silné stránky, ale aj slabiny, na ktorých ešte potrebujeme popracovať.

Buďme teda pozitívni a hovorme o tom, aké sú naše prednosti a čím sa budeme v Podgorici prezentovať…
Pevne verím, že nás predovšetkým bude zdobiť kvalitná obrana, na ktorej chceme stavať. Pridá sa k tomu rýchly prechod do útoku, s ktorým síce máme trošku problém, ale keď na dievčatá pritlačíme, vedia to. Potrebujú ešte niektoré veci dostať do krvi a je len na nich, či sa dokážu prejaviť aj v zápasoch. Okrem toho ma však teší aj fakt, že máme po dlhej dobe konečne aj dostatočnú výšku na každom poste, teda aspoň na slovenské pomery. V porovnaní s Európou je to však o niečom inom, Turkyne boli ešte o hlavu vyššie. Každopádne, aj z tohto by sme mohli niečo vyťažiť.

Prevláda u dievčat predturnajové pozitívne očakávanie, alebo ste už zachytili aj známky nervozity?

Veľmi sa tešia, aj keď podľa mňa ešte celkom nevedia do čoho idú (smiech). Bude to pre ne ťažké a kľúčovou úlohou je zvládnuť úvod prvého duelu. Ak by nám aj nevyšiel výsledkovo, nesmieme sa zosypať, je potrebné zostať psychicky silným tímom v každej situácii. V tíme však máme aj štyri dievčatá, ktoré už hrali na šampionáte minulý rok, takže by mohli byť nositeľkami skúseností. Aby som sa vrátil k otázke, medzi dievčatami prevláda radosť a verím, že ukážu, čo v nich skutočne je.

Pri pohľade na súperov v skupine, kto bude nositeľom kvality?

Podľa výsledkov z prípravy by mali byť favoritom Slovinky. Estónky trošku poznáme zo zápasov Východoeurópskej ligy a vieme, ktoré hráčky v ich tíme budú tvoriť hru. Práve prvé dva duely budú pre nás kľúčové a ak chceme pomýšľať na úspech, musíme ich zvládnuť. Portugalsko príliš nepoznáme, ale to v tejto kategórii nie je nič výnimočné, každý rok totiž hrajú iné dievčatá. Ťažko určiť, kto napokon bude najlepší.

Príprava U16 dievčat pred ME:
zápasy v Košiciach
Slovensko – Ukrajina 46:45
Slovensko – Ukrajina 59:48

turnaj v Turecku
Turecko – Slovensko 68:39
Dánsko – Slovensko 49:54
Slovensko – Maďarsko 66:76

Program Slovenska na ME:

17. august: Slovensko – Estónsko
18. august: Slovinsko – Slovensko
20. august: Slovensko – Bulharsko
21. august: Portugalsko – Slovensko

Nominácia slovenskej basketbalovej reprezentácie dievčat do 16 rokov:

Martina Dovčíková (ŠBK Spišská Nová Ves), Miriam Ištoňová, Michaela Jendrichovská,  Barbora Kolesárová (všetky Young Angels Academy), Natália Malková (SBZ Piešťanské Čajky), Petra Oborilová, Tereza Podhradská, Zuzana Vargová, Lucia Žilinská, Alena Mesárošová (všetky BK ŠKP 08 Banská Bystrica), Simona Scherhauferová, Tereza Zaťková (obe BK AŠK Lokomotíva Sereď)

realizačný tím: Peter Jankovič – hlavný tréner, Zuzana Žirková – asistentka trénera, Tomislav Radoš – videoanalytik, Bohuslav Slatkovský – masér, Marek Grondžel – vedúci družstva

 

Autor: Peter Zagiba

Foto: archív PJ