Trinástym miestom slovenskej reprezentácie dievčat do 16 rokov na B-kategórii majstrovstiev Európy sa uzatvoril tohtoročný kolotoč európskych mládežníckych šampionátov. Trénera tímu Petra Jankoviča sme požiadali o zhodnotenie výkonov jeho zvereniek, ale načrtli sme aj otázku budúcnosti.

Slovenky absolvovali v Podgorici sedem zápasov, z troch z nich vzišli víťazne, v štyroch prípadoch boli nad ich sily ich súperky. Hlavne v skupinovej fáze sa zrodila veľká väčšina prehier (47:48 s Estónskom, 41:58 so Slovinskom a 47:67 s Portugalskom). Tento fakt sa podpísal na tom, že zverenkyne trénera Petra Jankoviča hrali v skupine o 9. – 16. miesto. „Trináste miesto hodnotíme ako mierne sklamanie na základe našej prípravy. Mali sme možno väčšie očakávania, ako sme dokázali naplniť. Určite nás všetkých mrzí konečné umiestnenie, ale teraz už s tým nič neurobíme a musíme sa dívať dopredu,“ začal hodnotenie Jankovič.

Jeho družstvo cestovalo do Čiernej Hory povzbudené kvalitnou prípravou, v ktorej si zmerali sily s družstvami, ktoré sú súčasťou elitnej kategórie. Účinkovanie na ME však odštartovali tesnou prehrou s Estónskom a nevydareným prvým polčasom proti Slovinsku. Aký dopad mali tieto výsledky na tím? „Naša príprava bola výborne naplánovaná, vďaka SBA a blízkym ľuďom, sme ju dokázali naplniť tak, ako sme chceli. Odohrali sme šesť prípravných zápasov, v ktorých sme podali solídne výkony. Myslím si, že celý turnaj ME ovplyvnila prvá prehra po našej hrubej taktickej chybe a v druhom zápase zranenie našej kapitánky v úvode zápasu. Ťažko teraz polemizovať, ako by sa vyvíjal turnaj ďalej. Myslím si, že celkovo u nás zahrala aj to, že sme nedokázali pripísať jednu hráčku na súpisku pre potreby FIBA. Po celej príprave, ktorú s nami absolvovala a mala byť nosnou hráčkou, tak to nám určite hlavne psychicky nepridalo,“ odpovedal reprezentačný kouč.

Slovenský výber často doplácal na vysoký počet stratených lôpt a tiež vysoký počet faulov v zápasoch. Týmto dovoľovali súperom získavať ľahké body. Ak už prišiel dobre rozohraný duel, tak prišla „hluchá chvíľa“, ktorá dovolila súperovi dostať na koňa. „Vo všetkých zápasoch sme dokázali hrať so súperom vyrovnanú paritu, ak nie dokonca byť lepší ako súper, len bohužiaľ, tých pasáží bolo menej ako tých horších. Hlavne pri tímoch, ktoré hrali v prvej osmičke turnaja, bolo vidieť viac skúseností z ťažkých zápasov. Musím povedať, že výpadky v zápasoch sú odrazom našej ligy. Hráčky nemajú odohrané ťažké zápasy a dopúšťajú sa školáckych chýb, ktoré vyspelejšie tímy trestajú. Akonáhle sa dostaneme pod tlak, tak kopíme jednu chybu za druhou, to by sa nám už na reprezentačnej úrovni nemalo stávať. Počas turnaja sme videli tímy, ktoré disponujú jednou, dvoma kvalitnými hráčmi a v tejto kategórii to relatívne stačí na úspech. Našim dievčatám chýbajú hlavne základné individuálne činnosti, či v útoku, alebo v obrane. Žiaľ, toto je zrkadlo nás trénerov, že nedokážeme pripraviť hráčky na medzinárodnú konfrontáciu. Tie dievčatá za to relatívne nemôžu, pokiaľ ich to niekto neučí. Chýba nám rýchlosť, sila, taktika a nakoniec, obrovský problém máme v basketbalovom myslení. Môj názor je taký, že reprezentácia ‚U16‚ už musí siahať na ženský basketbal, aj keď možno nie v takej rýchlosti a presnosti, ale minimálne basketbalovo,“ uviedol Jankovič svoj odborný pohľad na konkurenciu.

Chuť si Slovenky napravili aspoň v zápasoch o umiestnenie, síce na úvod podľahli domácemu výberu 51:58, ale v ďalších stretnutiach už prehru nezaznamenali (62:48 proti Švajčiarsku a 49:47 proti Írsku). Z Čiernej Hory tak odchádzali s 13. miestom. „Po turnaji sme sa s celým realizačným tímom zhodli, že reálny obraz našej výkonnosti, sa pohyboval niekde okolo 11. – 13. miesto. Trináste miesto je asi našim reálnym zrkadlom. Možno by náš výsledok vyzeral aspoň kozmeticky lepšie, keby sme zvládli prvý zápas na turnaji. Ale musím otvorene povedať, že na prvú osmičku sme nemali výkonnosť. Podľa môjho názoru je najvyšší čas, aby sme na Slovensku začali centralizovať mládež. Sme veľmi malá krajina s ešte menšou základňou mladých hráčok, aby sme sa hrali na vlastnom piesočku. Pokiaľ nedokážeme s mladými hráčkami robiť koncepčne počas celej sezóny, tak sa nikdy neposunieme vyššie. Vyskladať tím s 15 potenciálnymi reprezentantkami a pracovať s nimi celú sezónu, odohrať slovenskú ligu, kde by mali dominovať a zúčastňovať sa turnajov počas sezóny, to je jediná cesta k úspechu. Ale toto je len môj osobný názor, či je správny, to by sme dokázali zistiť, ak by sme aspoň raz do toho všetci spoločne išli. Určite je na nás tréneroch, aby sme sa ešte viac venovali hráčkam po všetkých stránkach. Na záver by som sa chcel veľmi pekne poďakovať dievčatám, ktoré boli súčasťou reprezentácie, či už v širšom výbere, respektíve ktoré boli na ME, za vzornú účasť a za výkony, ktoré ukázali. Určite sme mohli ukázať viac, ale snažili sme sa zo všetkých síl. Bojovali sme za Slovensko,“ uzatvoril tréner Slovenska svoje hodnotenie.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball