Po ročnej pauze sa do reprezentačného výberu trénera Ivana Rudeža vracia aj naturalizovaný rozohrávač Andre Jones. Svojimi skúsenosťami z Fiatu Turín by rád dopomohol k tomu, aby Slováci nezakončili predkvalifikáciu majstrovstiev Európy 2021 s nulou v kolónke víťazstiev.

Naposledy bol Jones súčasťou tímu v predkvalifikácii majstrovstiev sveta 2019. Vtedy odohral všetky zápasy, priemerne si zaknihoval 11,7 bodu, 4,2 doskoku a 3,2 asistencie. V predkvalifikácii majstrovstiev Európy 2021 dostával doteraz priestor Kyle Kuric. To sa však zmenilo pred záverečným vystúpením Slovákov v A-skupine. „Je to dobrá skúsenosť pre mňa, moju rodinu a tiež kariéru. Teším sa na to. Znamená to pre mňa desať dní tvrdej roboty a prípravy s dobrou skupinou chalanov. Verím, že získame pre Slovensko víťazstvo,“ uviedol rozohrávač k svojmu návratu do výberu Ivana Rudeža.

Dvadsaťosemročný tvorca hry zamieril po úspešnej anabáze v Prievidzi do Talianska, keď sa dohodol na kontrakte s účastníkom najvyššej súťaže FIAT-om Turín. „Sezóna mala svoje svetlé aj horšie okamihy. Očakával som, že budem hrať viac. Keď som už však hral, tak som hral veľmi dobre. Začali sme veľmi dobre, náš tréner však odišiel trénovať do Euroligy Bamberg. Bola to dobrá skúsenosť. Dúfam, že sa vrátim opäť do kvalitnej ligy, budem hráčom základnej zostavy a veľmi dôležitým členom pre svoj tím,“ obzrel sa Jones za predchádzajúcou sezónou.

Ozývali sa tiež hlasy, či Američan zvládne takýto veľký kariérny krok. Aj napriek menšej úlohe v tíme, Jones svoju pozíciu uhájil. V talianskej lige mal priemer 7,2 bodu a 1,6 doskoku na zápas, v Európskom pohári dával 3,3 bodu v stretnutiach. „Nebol to až taký veľký rozdiel, možno niektorí hráči sú väčší, silnejší. Basketbal je však basketbal. Hral som na najvyššej úrovni už na univerzite, potom vo VTB lige, tak už viem o najvyššej úrovni basketbalu. Bol som tiež súčasťou reprezentačného tímu, takže nešlo až o taký podstatný rozdiel. Európsky pohár (Eurocup) je veľká a dôležitá súťaž, je to úplne niečo odlišné. Podobá sa to veľmi na Euroligu. Nehral som v tejto súťaži až tak dobre, ale to išlo aj skrz moje minúty. V Serii A sa to odvíja od vašej pozície v tíme. Keby som ju mal významnejšiu, tak by sa mi darilo oveľa viac,“ porovnal reprezentačný rozohrávač SBL-ku s minuloročnými súťažami.

Pôsobenie v Turíne však Jones v globále hodnotí pozitívne, aj keď niektoré veci mohli byť určite lepšie: „Každý klub prináša odlišnú skúsenosť. Síce nezarábate moc peňazí, ale môže byť kľúčovou postavou svojho tímu. Alebo môžete ísť za peniazmi, ale len mať menšiu úlohu. Každá situácia vám prináša odlišnú skúsenosť.“

Autor: Michal Duchovič

Foto: Lukáš Droppan