Budovanie reprezentácie je proces. Dobrá partia a atmosféra sú dôležité, no v extrémne konkurenčnom prostredí európskeho basketbalu je to primálo. Zúčastniť sa už nestačí nikomu. Ambície dnes majú aj niekdajší trpaslíci, o čom nás presvedčilo v skončenej predkvalifikácii Luxembursko. Kedysi fackovací panák, no odrazu trápi súperov, „kradne“ body. Do posledných momentov zostávalo v hre o postup do ďalšej fázy.

Ten si napokon vybojovalo Slovensko a Island. Chorvátsky tréner Žan Tabak tak splnil svoju misiu a následne hráčom i spolupracovníkom z realizačného tímu oznámil, že z osobných dôvodov končí. V nedeľu sa to dozvedela verejnosť.

Končí tréner, ktorý našu roky strádajúcu mužskú reprezentáciu doviedol konečne k nejakému úspechu. Lebo aj keď sa to kdekomu môže máliť, postup z druhého miesta predkvalifikačnej B-skupiny ním nepochybne je. Zvlášť, ak sa na vec dívame cez prizmu výsledkov dosiahnutých za poslednú viac než dekádu. Zároveň však končí tréner, ktorý napriek výbornému medzinárodnému renomé bol u nás trocha nepochopený.

Tabak, na rozdiel od jeho predchodcu Ivana Rudeža, nehovoril po slovensky. Pre tunajšiu verejnosť zostával stále cudzincom. A keďže s médiami komunikoval len stroho, mnohí nemali šancu porozumieť jeho myšlienkam, zámerom a postupom. Podstatné však je, že im porozumeli jeho zverenci, ktorí s ním radi spolupracovali.

Je prirodzené a žiaduce, aby sa diskutovalo o reprezentácii aj jej koučovi. Polemiky pritom vyvolávali niektoré aspekty herného prejavu našej reprezentácie. Nielen laici sa napríklad pozastavovali, prečo v niektorých fázach konkrétnych duelov kouč tak veľmi trval na hre s nízkou zostavou, tzv. small balle, miesto toho, aby viac využíval pivotov, ktorých mal po ruke hneď niekoľko. Kritika smerovala aj k pomerne stereotypnej hre v ofenzíve. Palivom pre tieto diskusie boli niektoré výsledky: zvlášť novembrová prehra s Luxemburskom v Bratislave, či tragicky nezvládnutá tretia štvrtina súboja proti Islandu.

Diskusie a polemika sú v poriadku. Rovnako ako konštruktívna kritika. Žiaľ, v poriadku nie je internetový „hejt“, ktorý na Tabaka opakovane mieril.

Chorvát, rovnako ako jeho predchodca a krajan Rudež, budoval kult reprezentácie, myslel na jej budúcnosť a navyše sa nebál formulovať postrehy jasne a bez príkras. Hoci pravda sa niekedy počúva ťažko, je prvým predpokladom, aby bol náš basketbal v budúcnosti úspešnejší a aby sme dobrý výsledok v predkvalifikácii viac nemuseli považovať za úspech, ale za samozrejmosť.

ADAM SOLGA, redaktor denníka Šport

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.