Až ôsmy zápas slovenskej basketbalovej reprezentácie žien do 20 rokov priniesol víťazné pocity po 40 odohraných minútach. Zverenkyne trénera Juraja Suju sa ho dočkali ešte v skupinovej fáze majstrovstiev Európy, keď si po bojovnom výkone zaknihovali skalp Švédska.

Slovenky mali opäť dobrý vstup do zápasu, hneď v prvej štvrtine si vybojovali mierny náskok, ale podobne ako proti Taliansku, tak aj proti Švédsku oň prišli. „Opäť bol dobrý úvod, ale opäť ako príde druhá vlna, tak potom vždy trochu padneme. Musíme s tým niečo urobiť, aby sme pri tejto vlne nepadali a mali konzistenciu. Prvý polčas bol totiž taký, druhý polčas bol vyrovnanejší, ale opäť sme v obrane dosť prepadávali v niektorých situáciách. Nebolo to také kompaktné v obrane, ako som si ja predstavoval. Musím však baby pochváliť za výkon v druhom polčase na doskoku a pri prechodovej fáze. Mali chuť behať, prečíslovať súpera. Určite si zaslúžili vyhrať,“ vyjadril sa po zápase tréner tímu Juraj Suja.

V porovnaní s prvým duelom, sa však tentoraz jeho hráčky nenechali zlomiť náporom súpera v druhej 10-minútovke. Stále sa držali na dostrel a dokonca dokázali takmer úplne zmazať manko. Po prvom polčase totiž prehrávali len rozdielom jediného bodu. „V takýchto zápasoch sa rotácia zužuje na sedem – osem dievčat. My sme to tak urobili, pri gradovaní tempa sa už ide na doraz. Chceli sme tento zápas veľmi vyhrať. Aj keď si niekto myslí, že o nič nejde, ale nám ide o veľa. Som rád, že sme si dokázali, že dokážeme zdolať tím v A-kategórii. Je to pre nás veľmi dôležité,“ pokračoval reprezentačný tréner.

Základným kameňom úspechu bola streľba, tá bola vo všetkých ohľadoch lepšia v porovnaní so sobotou a tiež bola lepšia, akú mali Švédky. „Myslím si, že ten sobotňajší strelecký výkon bol určite dosť zlý. Už sme na tom mohli byť len lepšie. V tomto zápase nám padli aj nejaké ťažké strely, strely s faulom a trojky. Som toho názoru, že to bolo oveľa lepšie z pohľadu streľby,“ uviedla krídelníčka Michaela Balážová. Aj preto bol priebeh druhého polčasu vyrovnaný, v tretej štvrtine už mali Slovenky možnosť otočiť zápas na svoju stranu, ale všetko podstatné si nechali až na koncovku. „To bolo ďalším cieľom, ktorý sme si dali v šatni, že keď začneme dobre, tak v tom musíme pokračovať a nie padnúť ako pri Taliansku. Splnili sme to a našťastie sme vyhrali,“ zamyslela sa rozohrávačka tímu Nikola Kováčiková.

Ešte deväť minút pred koncom sa pri tom zápas nevyvíjal dobre, Švédky vyhrávali 57:52. Lenže prišla šnúra 13:1, ktorá sa nakoniec ukázala ako rozhodujúca na ceste za výhrou. Slovenkám padli ťažké strely, v obrane dokázali zastaviť súperky, čo ich posadilo na koňa. „To je to, čo si hovoríme a tak chceme pôsobiť na týchto ME. Držať sa celý čas nášho plánu. Pokiaľ ho udržíme, tak sa môže stať to, čo v tomto zápase, že im v posledných piatich minútach ujdeme. Treba ich pochváliť, boli tam dobré individuálne výkony. Bolo vidieť, že Švédky sú fyzicky dominantnejšie ako my. My sme sa tomu postavili čelom. Som veľmi šťastný za výhru kvôli ním,“ vyhlásil Suja.

Po šiestich prehrách v príprave a jednej na ME, sa čierna séria zlomila v ôsmom zápase. Výhra 70:65 nad Švédskom je veľkou vzpruhou na ceste za cieľom tímu – udržať príslušnosť medzi elitou. „Keďže sme doteraz nevyhrali ani jeden zápas, tak sme konečne zlomili túto bilanciu. Ideme bojovať ďalej. Keď budeme bojovať a hrať dobre, tak potom uvidíme, aké budú výsledky,“ povedala Balážová. V podobnom duchu na ňu nadviazal aj jej tréner: „Je to dôležité, ale zase netreba teraz čakať žiadne zázraky, že sa zmení náš štýl hry. Dievčatá makajú, krok po kroku. My si určite po zápase zakričíme, že vyhráme. Uvidíme, kedy to príde a chvalabohu, prišlo to už v nedeľu. Myslím si, že vplyv to bude mať veľmi dobrý a ešte viac by nám mohli veriť, ktorí sme tu.“

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball