Medzi trénermi patrí do staršej generácie, ale skúsený kormidelník Sloveniek Peter Kováčik si premiérovo na svojej koži odžil trojnásobné predĺženie. Jeho zverenkyne ho potešili napokon triumfom 100:95 po trojnásobnom predĺžení, ktorým si výrazne pomohli v boji o miestenku na majstrovstvá Európy 2019.

„Myslím si, že sme videli jeden úžasný zápas. Mám odkoučovaných mnoho zápasov, ale nikdy som nezažil trojnásobné predĺženie. Som rád, že sme to zvládli. Súper bol veľmi kvalitný, ale ja som bol presvedčený o tom, že sme o trochu viac chceli vyhrať. V priebehu oboch februárových zápasoch ukázali hráčky neuveriteľnú psychickú a vôľovú stabilitu. Chcem sa im touto cestou poďakovať, ako aj ľuďom z Ružomberka a okolia, vytvorili nám vynikajúce prostredie. Asi sme v basketbale nastúpili dobrú cestu – víťaznú,“ uviedol tréner Sloveniek na pozápasovej tlačovej konferencii.

Pod jeho taktovkou síce vstúpili do kvalifikácie prehrou s Bosnou a Hercegovinou, no potom prišli tri výhry v rade, vrátane mimoriadne dôležitej po obrovskej dráme. „Úžasné dôležité víťazstvo. Trojnásobné predĺženie je vec, ktorá sa v ženskom basketbale veľmi neobjavuje. Som nesmierne rád, že sme to zvládli. Dievčatá hrali na hrane svojich možností, mali sme úžasnú atmosféru, výborné podmienky od SBA a tiež som mal veľmi dobrý realizačný tím. Myslím si, že to všetko ako keby zapadlo do takého súkolia. Ani som nedúfal, ale som nesmierne šťastný za to, že sme vyhrali aj tento zápas,“ povedal Kováčik.

Po veľkú väčšinu času mali jeho zverenkyne problémy s útočným doskokom súpera a s obranou dvoch kľúčových opôr tímu Bosny a Hercegoviny – Maricou Gajičovou (39 bodov, 19 doskokov a 2 bloky) a Milicou Deurovou (24 bodov, 4 doskoky a 6 asistencií). „Špeciálne sme sa pripravovali na tento zápas. Gajičová je hráčka európskeho formátu, robila nám veľké problémy. Zápas sa však začínal prevaľovať v druhej polovici druhého polčasu na našu stranu. Myslím si, že to vyvrcholilo trojnásobným predĺžením. Nevzdali sme sa, to bolo veľmi dôležité. Napriek tomu, že mali vyfaulované dve dôležitejšie hráčky, tak ostatné presne zaplnili medzeru. O tom je kolektív,“ myslí si reprezentačný kormidelník.  

V predĺžení to bolo povestné hop alebo trop. V jednej chvíli boli na tom lepšie Slovenky, v inom momente mali tesne navrch súperky. Všetko sa zlomilo až v úvode tretieho predĺženia, úspešné trojky Angeliky Slamovej a Terézie Pálenikovej dostali domáci tím do vedenia o štyri body – 94:90. Na to už hráčky Bosny a Hercegoviny nevedeli zareagovať, preto dva body za víťazstvo zostali doma. „Hlavné bolo, že hráčky prijali moju myšlienku, že nemôžeme hrať alibisticky. Keď si vytvoríme dobrú pozíciu, tak z nej máme vystreliť. Je dobré, že tieto dve spomínané hráčky nás podržali, ale myslím si, že to nebolo len o nich. Bolo to o výbornej obrane. Všetky tie, ktoré boli na ihrisku, ale aj na lavičke, si zaslúžia veľké absolutórium,“ vyhlásil Kováčik.

Slovensko sa vyšvihlo zásluhou tretieho víťazstva v rade na prvé miesto A-skupiny a vidina účasti na šiestom kontinentálnom šampionáte v rade tak dostáva čoraz reálnejšie kontúry. Ako vidí momentálne šance samotný tréner? „Človek je veľmi reálny. Na túto otázku odpoviem až vtedy, keď vyhráme ďalšie dva zápasy,“ dodal na záver Kováčik.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball