Tréner slovenskej basketbalovej reprezentácie žien Peter Kováčik oznámil konečnú dvanástku hráčok, ktorá sa zabojuje v novembri o postup na majstrovstvá Európy 2019. Slovensky si najskôr zmerajú sily s Islandom (17. novembra o 17.00 h – Reykjavík) a potom s Čiernou Horou (21. novembra o 18.00 h – Ružomberok).

Vo finálnej nominácii nechýbajú všetky kľúčové hráčky, pozitívnou správou tiež je, že žiadna z reprezentantiek sa neospravedlnila pre zdravotné problémy. „Sú tam hráčky, ktoré v danom momente najoptimálnejšie zapadajú do môjho systému a môjho presvedčenia o tom, kto by tam mal byť. Mám z toho veľmi dobrý pocit hlavne kvôli tomu, že prakticky každá hráčka, ktorú som oslovil a bola nominovaná, tak prijala pozitívne nomináciu, vrátane tejto dvanástky. V prvej fáze je to veľmi dobrá správa pre každého, kto nám fandí,“ vyjadril sa Kováčik k nominácii.

Slovensko má blízko k postupu na šiesty európsky šampionát za sebou, aktuálne mu patrí v A-skupine prvá pozícia, v štyroch stretnutiach zaznamenalo tri víťazstvá (78:62 proti Islandu, 100:95 po pp proti Bosne a Hercegovine a 73:72 proti Čiernej Hore) a jednu prehru (67:79 proti Bosne a Hercegovine). „Dva zápasy, keď niečo potrebujete, tak ten tlak sa samozrejme zvyšuje, ale myslím tlak na samého seba, aby som sa ešte lepšie pripravil a aj hráčky na tieto dve stretnutia. Vieme, že tie dva súboje budú veľmi náročné. Aj ten relatívne ľahký zápas na Islande bude veľmi náročný a pre nás aj dôležitý,“ povedal tréner Slovenska k dôležitosti záverečných dvoch zápasov v skupine.

V novembri najskôr v sobotu 17. novembra čaká zverenkyne trénera Petra Kováčika duel na Islande, o štyri dni neskôr sa predstavia doma v Ružomberku v záverečnom stretnutí skupiny proti Čiernej Hore. „Chceme vyhrať oba zápasy, ktoré by nám zaručovali postup z prvého miesta bez akýchkoľvek problémov. Ja som aj ten tréner, ktorý verí svojim hráčkam, že to dokážeme. Môžu samozrejme vzniknúť niektoré situácie, ktoré nevieme ovplyvniť. Každopádne, chceme pre to urobiť všetko. Ja verím, že sa nám to podarí,“ dodal na záver Kováčik k postupovým šanciam.

Na majstrovstvá Európy postupujú víťazi skupín a šesť tímov, ktoré skončia na druhom mieste.

 

Nominácia Slovenska na stretnutia kvalifikácie ME 2019 proti Islandu a Čiernej Hore:

hráčky: Radka Stašová, Miroslava Mištinová (obe MBK Ružomberok), Dominika Deptová, Ivana Jakubcová, Rebeka Mikulášiková (všetky Piešťanské Čajky), Natália Jelenčíková (BK ŠKP 08 Banská Bystrica), Žofia Hruščáková (Flammes Carolo Basket Ardennes/Fr.), Barbora Bálintová (Gdyňa Arka/Poľ.), Angelika Slamová (ACS Sepsi/Rum.), Terézia Páleníková (1KS Šleza Vroclav/Poľ.), Sabina Oroszová (Wisla CANPACK Krakov/Poľ.), Mária Felixová (BC Lulea/Švéd.)

realizačný tím: Peter Kováčik – hlavný tréner, Ján Hricko – asistent trénera, Ján Mészáros – lekár, Slávka Bučáková – fyzioterapeutka, Róbert Fabíny – masér, Jana Jányová – manažérka družstva

 

Program Slovenska v A-skupine kvalifikácie o postup na ME 2019:

sobota 17. novembra o 17.00 h: Island – SLOVENSKO (Reykjavík)

streda 21. novembra o 18.00 h: SLOVENSKO – Čierna Hora (Ružomberok)

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball