Slovenská ženská basketbalová reprezentácia pokračuje v kvalifikačných súbojoch majstrovstiev Európy 2019. V ďalšom stretnutí A-skupiny sa tentoraz predstavia pred domácim publikom, v Ružomberku privítajú výber Islandu.

Zverenkyne trénera Petra Kováčika majú za sebou neúspešný štart do kvalifikácie, s Bosnou a Hercegovinou prehrali 67:79. Tentoraz ich však čaká súper, pri ktorému si veria na zisk dôležitých dvoch bodov.

Island je v európskom basketbalovom merítku vnímaný ako trpaslík. Zatiaľ čo muži sa už dvakrát predstavili na ME, tak ženský tím sa nekvalifikoval ani v jednom prípade. Slovenské basketbalistky však svojho najbližšieho súpera poznajú veľmi dobre, stretli sa totiž s ním aj v predchádzajúcom kvalifikačnom cykle. Vtedy z toho boli víťazstvá 72:55 a 88:40 pre slovenský výber. V H-skupine si Slovensko napokon vybojovalo miestenku na ME, Island skončil na nepostupovej tretej pozícii s bilanciou dvoch víťazstiev (jedno proti víťazovi skupiny Maďarsku) a štyroch prehier.

Prejdime do súčasnosti, Island tiež vstúpil do kvalifikácie prehrou, doma nestačil na Čiernu Horu, ktorej podľahol 62:84. Oproti sobotňajšiemu duelu však prišlo k dvom vynúteným zmenám v kádri trénera Ívara Ásgrímssona. Pre zranenie vypadla zo zostavy pivotka Ragnheiður Benónísdóttirová, v tíme ju nahradila rozohrávačka Emelía Ósk Gunnarsdóttirová. V Ružomberku nebude k dispozícii ani pivotka Rögnu Margréti Brynjarsdótturová, uvoľnené miesto na súpiske zaplnila Elín Sóley Hrafnkelsdóttirová.

Z pohľadu priemerného veku ide o veľmi podobné tímy. Islandský výber má priemerný vek 22 rokov, Slovenky dokonca o rok menej. Doteraz najväčším úspechom Islandu je druhé miesto na majstrovstvách Európy tzv. „malých krajín“ z roku 2014.

Nominácia reprezentácie Islandu na stretnutie proti Slovensku (15. novembra o 18.00 h, Ružomberok): 

rozohrávačky: Hallveig Jónsdóttirová, Emelía Ósk Gunnarsdóttirová, Þóra Kristín Jónsdóttirová

krídelníčky: Hildur Björg Kjartansdóttirová, Helena Sverrisdóttirová, Sigrún Sjöfn Ámundardóttirová, Thelma Dís Ágústsdóttirová, Berglind Gunnarsdóttirová, Sandra Lind Þrastardóttirová

pivotky: Elín Sóley Hrafnkelsdóttirová, Birna Valgerður Benónýsdóttirová

tréner – Ívar Ásgrímsson

asistenti trénera – Bjarni Magnússon a Hildur Sigurðardóttirová

 

História vzájomných stretnutí Slovenska s Islandom:

kvalifikácia ME 2017

25. novembra 2015: Island – Slovensko 55:72

19. novembra 2016: Slovensko – Island 88:40

 

Tabuľka A-skupiny:

Poz. Krajina Zápasy Výhry Prehry Skóre Body
1. Čierna Hora 1 1 0 84:62 2
2. Bosna a Hercegovina 1 1 0 79:67 2
3. SLOVENSKO 1 0 1 67:79 1
4. Island 1 0 1 62:84 1

 

Autor: Michal Duchovič

Foto: kki.is