Slovenská ženská basketbalová reprezentácia pokračuje v kvalifikačnom cykle na majstrovstvá Európy 2019. Po výhre nad Čiernou Horou sa tentoraz zverenkyne trénera Petra Kováčika predstavia doma, kde na nich čaká reprezentácia Bosny a Hercegoviny.

Presne po polovici stretnutí v kvalifikačnej A-skupine sa situácia riadne zamotala. Celky na prvých troch miestach – Čierna Hora, Bosna a Hercegovina a Slovensko majú zhodne po päť bodov na svojom konte. Len pripomíname, že na európsky šampionát sa kvalifikujú víťazi skupín a šesť tímov na druhých miestach.

Novembrové meranie síl s Bosnou a Hercegovinou nedopadlo pre Slovenky podľa predstáv, na palubovke súpera vtedy prehrali 67:79. „V zápase sme odohrali veľmi dobre prvý polčas, potom sme stratili na konci zápasu z taktickej vyzretosti. Urobili sme chyby v obrannej činnosti, tam je kľúč k zápasu, ak ho chceme vyhrať,“ vrátil s Kováčik k úvodnému meraniu síl. V domácom prostredí však oproti predchádzajúcemu stretnutiu nastúpia jeho zverenkyne podstatne odhodlanejšie. „Moje prianie bolo, aby sa hralo v Ružomberku. To ma potešilo. Tam nám nič nechýba, máme tu perfektné podmienky. Bosna a Hercegovina k nám príde v inom zložení, mala by prísť naturalizovaná Američanka Lynetta Kizzerová. Aj Bosna bude hrať iný basketbal, ako hrala. Našou úlohou však je vyhrať, keď chceme byť úspešní,“ dodal skúsený kormidelník.

Bosna a Hercegovina sa na majstrovstvách Európy predstavila zatiaľ len v dvoch prípadoch, v roku 1997 z toho bola dvanásta pozícia, o dva roky neskôr si polepšili o dve miesta. Momentálne však majú zverenkyne trénera Gorana Loja našliapnuté k účasti na šampionáte v Srbsku a Lotyšsku, v A-skupine im patrí druhé miesto. Svoje šance zvýšili aj víkendovým triumfom 97:67 nad Islandom.

Veľkou oporou tímu je Marica Gajičová, s priemerom 17,3 bodu na zápas jej patrí v rámci kvalifikácie 14. miesto, v doskokoch je s priemerom 12,3 lopty dokonca na druhej pozícii. Druhou ústrednou tvárou v tíme je naturalizovaná Američanka Lynette Kizerová, ktorá len pred pár dňami podpísala kontrakt s tímom WNBA Minnesota Lynx.

Dôležitosť stretnutia si uvedomuje aj hráčka Good Angels Košice Barbora Bálintová: „Určite by mohla platiť taká hra, ktorá nám vyhrala zápas v Čiernej Hore. Hrali sme rýchlo, z toho sme dávali veľa bodov. Potom sme začali dobre brániť, to je šanca, ako môžeme nad Bosnou a Hercegovinou vyhrať. Verím tomu, že máme teraz väčšiu kvalitu. Predsa len hráme doma, kde sa budeme cítiť oveľa lepšie. Verím, že to zvládneme. Ružomberok má dobrých fanúšikov, určite nás budú hnať dopredu. Keby sa nám podarilo vyhrať aj o trinásť bodov, tak by bolo úplne super.“

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball