Slovenské basketbalové reprezentantky do 20 rokov čaká záverečný zápas v B-skupine majstrovstiev Európy, zverenkyniam trénera Juraja Suju sa postaví do cesty jeden z favoritov na zisk najcennejšieho kovu – Francúzsko.

Už pred odchodom na šampionát prorokoval reprezentačný kormidelník Francúzky na zisk jednej z troch medailí. O ich sile hovorí tretie miesto v aktuálnom rebríčku FIBA, či fakt, že za posledných osem rokov sa v tejto kategórii neumiestnili horšie ako na šiestej pozícii. Pred rokom obsadil výber okolo trénera Jerome Fourniera štvrté miesto, v kategórii do 18 rokov získal dokonca bronz. „Treba sa k tomu postaviť opäť priamo. Podľa mňa je to súper, ktorý spolu s Talianskom bude hrať o medaily a možno budú hrať spolu vo finále. Uvidíme, ako pôjde tento zápas. Začneme naplno, pretože sú to majstrovstvá Európy. Pripravíme sa tak, ako na každý zápas. Tiež sú to len ľudia, môže sa nám niečo zadariť,“ povedal pred zápasom Suja.

Vo francúzskom výbere je viacero osobností, napríklad minuloročná členka All Stars tímu na ME do 18 rokov Kadiatou Sissoková, respektíve Tima Pouyeová, ktorá je súčasťou 12-členného výberu najzaujímavejších hráčok na tohtoročných ME do 20 rokov. Rozohrávačka Tarbes doviedla tím k ligovému striebru a bola nominovaná na najlepšiu mladú hráčky sezóny. Pozor si bude treba pod košom dávať na Marie-Paule Foppossiovú (hráčka americkej univerzity Syracuse), s priemerom 11,0 doskoku jej momentálne patrí tretia pozícia v rámci celého ME. Podobné čísla dosahuje aj Myriam Djékoundadéová (10,0).

Francúzky mali hladký vstup do šampionátu, Švédky na úvod zdolali jasne 74:36. V nedeľu však zakopli, keď v jednom z doteraz najlepších zápasov na ME prehrali s Talianskom 69:76. Situácia v B-skupine sa tak zamotala, pred záverečnými stretnutiami sa stále o druhé a tretie miesto.  „Bude to asi najťažší zápas v skupine. Francúzky majú obrovskú kvalitu, sú tam hráčky z najvyšších súťaží. Vieme, že to bude veľmi ťažké. Musíme sa na to, čo najlepšie pripraviť. Budeme bojovať. Možno sa otočí šťastena na našu stranu. Šport je šport, vyhrať môže hocikto,“ myslí si rozohrávačka slovenského výberu Nikola Kováčiková.

Stretnutie Slovenska s Francúzskom začne o 20.15 h, sledovať ho môže na facebookovej fanpage Slovenskej basketbalovej asociácie, respektíve na oficiálnom Youtube kanáli FIBA.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball