Basketbalisti Slovenska na budúci týždeň vstúpia do druhej fázy predkvalifikácieME 2025. Za sebou majú sústredenie v chorvátskom Svetom Martine, za zatvorenými dverami si zahrali proti Maďarom a teraz, po návrate domov ich čaká nemenej intenzívna príprava na súboje s Nórskom a v Severnom Macedónsku. Do tej zahrnuli aj dve priateľské stretnutia proti Švajčiarsku, ktoré prídu na radu už pozajtra a v piatok.
V júli Slovenská basketbalová asociácia oznámila, že po odvolanom Olegovi Meleščenkovi prevezme národný tím chorvátsky odborník Aramis Naglič. Už pod jeho vedením absolvovali reprezentanti spomínaný minulotýždňový krátky prípravný kemp, ktorý zavŕšili duelom proti Maďarsku. Hralo sa zatvorenými dverami a náš výber prehral len tesne 67:72, keď najlepšími strelcami boli 11-bodový Marek Doležaj a Michael Fusek s Jakubom Mokráňom, ktorí dosiahli po 10 bodov. „Môžeme byť spokojní s výsledkom. Hrali sme proti veľmi silnému Maďarsku, ktoré postúpilo na Eurobasket. V druhom polčase nevyužívali Hangu a Vojvodu, čo nám pomohlo. Boli sme bez troch – štyroch dôležitých hráčov, po päťdňovom kempe s mladými basketbalistami. Ukázali všakveľké srdce, bojovali, koľko mohli, takžeim gratulujem k dobrému výkonu,“ vyjadril sa po svojej premiére tréner Naglič. V podobnom duchu sa niesli aj slová rozohrávača Mária Ihringa: „Prvý prípravný zápas pod novým trénerom. Myslím, že sme ho odohrali solídne. Máme ešte medzery v obrane aj útoku, ale myslím, že časom to spravíme. Na tom musíme stavať. Maďari majú silný tím, ale dokázali sme im konkurovať. Tešíme sa na ďalšiu prípravu a ďalšie boje.“
Zo šestnástky nominovaných basketbalistov sa zatiaľ zapojili trinásti. Najprv medzi nimi nechýbal ani Vladimír Brodziansky, no ten sa musel vzápätí hlásiť na vstupnej zdravotnej prehliadke v tureckom Bahcesehire a aj podľa jej výsledkov sa uvidí, či bude môcť pomôcť proti Nórom a Macedónčanom. Trojnásobný najlepší basketbalista Slovenska musel na prelome júna a júla pre problémy s členkom vynechať záverečné súboje kvalifikácie MS 2023, čo sa výrazne negatívne podpísalo pod herný prejav i výsledky nášho tímu. Naďalej otázny je aj prípadný štart pivota Tomáša Pavelku.
Ďalší blok prípravy odštartovali Slováci včera podvečer, keď sa postupne schádzali v Bratislave. Očakával sa už aj príchod naturalizovaného Andrého Jonesaa skúseného Richarda Körnera, ktorí neabsolvovali kemp v Svetom Martine. „V prvom rade je dôležité spoznať sa s novým trénerom, jeho pravidlami, nastaviť si tieto veci. To je kľúčové pre nás, koučov, aj pre hráčov. Úvodný týždeň nám ideálne zapasoval do tejto koncepcie. Každý prípravný zápas nám pomôže, aby sme si vyskúšali varianty, ktoré chceme využiť a pripravili sa na kľúčové stretnutia kvalifikácie,“ vysvetľuje priority asistent Michal Madzina priznáva, že aj trénerský štáb je zvedavý, či bude náš výber v plnej sile: „Budeme čakať na informácie. Samozrejme, boli by sme radi, keby zostava bola kompletná, ale nemáme všetko, čo s tým súvisí, len v našich rukách. Tým pádom musíme byť pripravení na každý z variantov. Na to, myslím, využijeme aj prípravné stretnutia.“
Ako sme v úvode spomenuli, tento týždeň čakajú slovenskú reprezentáciu dve zápasové previerky. Za súperov si zvolila výber Švajčiarska, ktorý v druhej fáze predkvalifikácie ME 2025 v rámci E-skupiny narazí na Chorvátsko, Poľsko a Rakúsko. Oba duely sa hrajú v Pezinkua oba – štvrtkový aj piatkový – sa začínajú o 18.00.
Záver prípravy absolvujú Nagličovi zverenci už v Leviciach, ktoré budú aj dejiskom úvodného súboja D-skupinypredkvalifikácie. V ňom vo štvrtok 25. augusta od 18.00 Slováci privítajú Nórov. Vzápätí odcestujú do Skopje, aby si zmerali sily so Severným Macedónskom. Potom bude kvalifikácia pokračovať až v novembri duelmi proti Dánsku a v Nórsku a vo februári 2023 ju naši basketbalisti uzavrú vystúpeniami doma proti Macedónčanom a na dánskej pôde.
AKO SA BOJUJE O POSTUP?
Slovensko sa v uplynulom cykle prebojovalo cez dvojfázovú predkvalifikáciu až do „veľkej“ európskej kvalifikácie MS 2023. Vďaka tomu v tomto cykle nemuselo začínať „od nuly“, teda vynechalo prvú fázu predkvalifikáciea nasadené je až do druhej. V nej ho žreb poslal do D-skupiny, kde si systémom doma-vonku po dvakrát zmeria sily s Dánskom, Nórskom a Severným Macedónskom. Len víťazi troch skupín, vedno s „predkvalifikovaným“ Cyprom, postúpia priamo do kvalifikácie ME 2025. Ostatné družstvá „spadnú“ do tretej fázy predkvalifikácie. Do tej sa znova zapoja aj tímy, ktoré neuspeli v prvej fáze (teda Albánsko, Írsko, Luxembursko a Kosovo), aby zabojovali o posledné štyri miestenky do „veľkej“ kvalifikácie o Eurobasket 2025. Aj keď takýto formát kvalifikácií a predkvalifikácií sa môže zdať zbytočne komplikovaný, pozitívne je, že družstvám dáva šancu na reparát.
Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.
Foto: Lukáš Droppan