Roky bojovala naša mužská reprezentácia proti súperom z nižších poschodí európskeho basketbalu. Napriek tomu, fanúšikovia pri nej verne stáli. Vlaňajší postup cez dve fázy predkvalifikácie však umožnil Slovákom zmerať si teraz sily s tými najlepšími. Súboje s Lotyšskom či Belgickom boli preto zaslúženou odmenou. Nielen pre hráčov, ale aj pre fanúšikov. Tá najväčšia „pecka“ nás však čaká v posledný februárový deň. V Leviciach totiž naši reprezentanti vyzvú jednu z najúspešnejších a najslávnejších reprezentácií sveta, výber Srbska.

Vraj „Zápas desaťročia“… Podobné prívlastky počúvame vo svete profesionálneho športu čoraz častejšie. Vlastne, počúvame ich toľko, až strácajú hodnotu. Lenže v tomto prípade vôbec nejde o preháňanie. Sedí to chronologicky: Slovensko naposledy čelilo takto kvalitným súperom v lete 2012. Aj vtedy si dvakrát zmeralo sily so Srbskom (doma prehralo 71:93, vonku 62:87). A sedí to aj fakticky: Srbsko je dvojnásobný strieborný olympijský medailista, dvojnásobný majster sveta a trojnásobný majster Európy. V aktuálnom rebríčku FIBA mu patrí šiesta priečka, keď sú nad ním len USA, Španielsko, Austrália, Slovinsko a Francúzsko (Slovensko je v rovnakom rebríčku na 63. mieste). A to by zrejme boli Srbi ešte vyššie, keby vlani nespackali domácu olympijskú kvalifikáciu…

Význam pondelkovej bitky v Leviciach podčiarkuje aj Andrej Kuffa, generálny sekretár Slovenskej basketbalovej asociácie a v nedávnej minulosti aj sám reprezentant: „Nie je to zápas desaťročia iba preto, že proti Srbom sme hrali naposledy takmer presne pred desiatimi rokmi, v roku 2012, ale aj preto, že po cykloch predkvalifikácií, z ktorých sme sa nikam nevedeli prebojovať a padli sme až kamsi medzi posledných osem tímov Európy, sme sa prebojovali do európskej kvalifikácie, kde sú našimi súpermi Belgicko, Lotyšsko a hlavne Srbsko, dlhodobo jeden z top tímov Európy. Ktovie, kedy najbližšie budeme mať príležitosť hrať proti takému zvučnému súperovi…“

Čaká nás teda – nech to neznie ako klišé – športový sviatok. Príde jedna z najlepších reprezentácií. Ale aj tá je zdolateľná! Slováci v piatok v Belehrade ukázali, že ak eliminujú niektoré nedostatky, môžu „orlov“ skutočne potrápiť. Hoci favoritovi podľahli 63:75, po väčšinu zápasu s ním držali krok a ešte v závere tretej štvrtiny strácali len rozdielom dvoch (trojkových) košov. A mohlo to byť aj lepšie, nebyť 19 strát. „Gratulujem Srbsku. Vyhralo zaslúžene, ale som hrdý na náš tím a na to, čo sme spravili v tomto stretnutí. Od minulého okna sme opäť vyrástli. Bojovali sme, ale dopustili sme sa 19 strát, z ktorých súper dosiahol 28 bodov. To bola naša najväčšia slabina. Do zápasu sme však dali srdce a preto som ozaj hrdý na spoluhráčov a náš tím. Myslím, že na tom môžeme stavať. Musíme analyzovať chyby, ktorých sme sa dopustili,“ vravel v piatok večer Mário Ihring, ktorý dosiahol 14 bodov, 8 doskokov a 4 asistencie. Druhou výzvou bude nájsť ďalších strelcov, lebo v Belehrade sa výraznejšie darilo len dvom: spomínanému Máriovi a ako obvykle aj 23-bodovému kapitánovi Vladovi Brodzianskemu.

Celkovo však chalani podali solídny tímový výkon a všetci teraz čakajú, či naň doma nadviažu a prípadne ho posunú na ešte vyššiu úroveň. Potrebovali by to ako soľ, keďže ďalšia strata by už mohla minimalizovať ich šance na postup do poslednej fázy európskej kvalifikácie MS 2023. Pomôcť im k tomu konečne môžu aj fanúšikovia. Do Levickej haly ich usporiadatelia smú pustiť až tisíc. Po novom už v režime základ! Lístky, keď vznikal tento text, boli ešte dostať v predpredaji. Podľa SBA by mali byť k dispozícii aj pred zápasom v pokladni levickej haly.

Pre tých, ktorí sa do Levíc nedostanú, chystá priamy prenos RTVS.