Slovenskej basketbalovej reprezentácii žien do 20 rokov nevyšiel vstup na majstrovstvách Európy v maďarskom Šoprone, s Talianskom prehrali 34:58. Ďalšie stretnutie v rámci B-skupiny na nich čaká už v nedeľu 8. júla o 15.15 h, súperom bude Švédsko.

Prvá perióda priniesla basketbal dvoch tvárí, skóre síce otvorila Cubajová, ale úvodné minúty duelu patrili Slovenkám. Tvrdou obranou a dobrým odstavovaním pod košom zaznamenali šnúru ôsmich bodov v rade. Talianky na to zareagovali oddychovým časom, po ktorom sa dostali k slovu oni. Jedenástimi bodmi v rade otočili stretnutie na svoju stranu a po úvodných desiatich minútach viedli napokon 13:8. Najlepšie sa nezačala ani druhá štvrtina, zverenkyniam trénera Juraja Suju nešla streľba, k tomu sa pridalo aj priveľa útočných doskokov pre súperky. V 14. minúte preto prehrávali už 10:21, no potom sa opäť vrátili ku svojej hre. Zlepšená obrana a streľba priniesli ukrojenie z manka. Posledné slovo v prvom polčase však malo Taliansko, Truccová upravovala na 30:20 z pohľadu svojho tímu.

Zlomová bola tretia 10-minútovka, v nej sa Slovenky takmer sedem minút nevedeli bodovo presadiť. Ich súperky to využili, keď svoje vedenie dostali cez 20-bodovú hranicu. V záverečnej časti sa ešte slovenské basketbalistky snažili zabojovať o čo najlepší výsledok, Talianky ich však fyzickou hrou k ničomu nepustili. Sami naopak dokázal kontrolovať zápas a doviesť ho do víťazného konca. Slovensko odštartovalo púť na ME prehrou, Taliansku podľahli 34:58.

Taliansko – Slovensko 58:34 (13:8, 17:12, 17:6, 11:8)

Taliansko: Cubajová 6, A. Toglianová 4, Fassinová 3, Castellová a Veronová 0 (Truccová 17, Andreová 13, Parmesaniová 6, Smortová 4, Del Perová 3, G. Toglianová 2, Ceciliová 0)

Slovensko: Kováčiková 8, Svetlíková 7, Drobná 4, Belušová 3, Gajdošová 0 (Tarkovičová 5, Majtásová 3, Havranová a Kozáková po 2, Balážová, Lelkes a Ošťádalová 0)

TH: 20/8 – 19/15, Fauly: 18 – 22, Trojky: 2 – 3, Rozhodovali: Smiljaničová (Srb.), Aunkrogers (Lot.), Van Slooten (Hol.)

Povedali po zápase:

Juraj Suja, tréner Slovenska: „Útočný doskok súpera, 18 je veľmi veľa. Dvadsaťštyri strát k tomu, to je 42 lôpt, ktoré sme im darovali do rúk. To je prvý moment, druhý je naša strelecká užitočnosť. Nedokázali sme si vytvoriť dobré pozície, strieľali sme z ťažkých vecí. Nedokázali sme držať veci, ktoré chceme hrať a sú jednoduché. Dostali sme sa do nekomfortných situácií. Musím však dievčatá pochváliť, bojovali ako mohli. Nezložili hlavu, neopustili sa v závere. Nie je to súper, ktorého sme sem prišli porážať, treba si povedať otvorene. Nebránili sme zle, dostali sme 58 bodov s 18 útočnými doskokmi a 24 stratami. Útočná fáza je však chabá, neveríme si, je tam veľa nedôsledností. Fyzičnosťou nás dokázali Talianky udržať mimo našich pozícií.“

Dominika Drobná, krídelníčka Slovenska: „Zápas sme začali celkom slušne, bolo to vyrovnané. Na konci prvého polčasu sme si nedali pozor na doskok, veľa ich mali útočných a my sme mali dosť strát. Z toho vzniklo ich vedenie o desať bodov. Do druhého polčasu sme chceli vstúpiť koncentrovanejšie, chceli sme viac bojovať, eliminovať straty a postrážiť si útočný doskok. Talianky však mali veľkú silu pod košom, preskákali nás. Ťažili hlavne z podkošových situácií, kde mali výškovú prevahu. Z toho pramenila naša prehra.“

Soňa Svetlíková, pivotka Slovenska: „Prvú štvrtinu sme začali veľmi dobre, viedli sme 8:2. Potom mal súper 11-bodovú šnúru a už sa to ťahalo tým horším smerom. Druhý polčas sme si povedali, že ideme do toho s tým, že to dotiahneme. Naopak, robili sme obranné chyby. Súper to natiahol na 16 bodov a potom sa to už len dohrávalo.“

Autor: Michal Duchovič