Basketbalisti Slovenska vo štvrtok absolvovali premiéru v európskej kvalifikácii MS 2023 a dnes ich v lotyšskej Rige čaká ďalšie vystúpenie. Na konte majú síce vysokú prehru 57:83 s Belgickom, ale ich výkon po takmer tri štvrtiny vôbec nebol márny. V Pobaltí si zmerajú sily s ešte silnejším súperom, ktorý dlhšie stojí na hranici užšej špičky starého kontinentu a minulý týždeň v Belehrade potrápil Srbsko.

Slováci proti Belgicku doplatili na herné výpadky. Belgičanov pred polčasom pripravili o dvojciferný náskok a na prestávku odchádzali s minimálnou stratou 35:36, lenže po zmene strán už krok neudržali a účastníkovi ostatných štyroch európskych šampionátov dovolili natiahnuť vedenie až na konečných 26 bodov. Tréner Oleg Meleščenko i hráči unisono konštatovali, že to bola cenná lekcia. Ponaučenie a aspoň mierny progres môžu jeho zverenci potvrdiť už v Rige. Prácu realizačnému tímu a družstvu neuľahčuje skutočnosť, že počas asociačných termínov je času na tréning a systematickú prácu skutočne málo. V piatok mali naši deň voľna, v sobotu už odleteli do dejiska…

Lotyšsko si v basketbalovej Európe dlhodobo buduje silnú pozíciu. Nemá síce taký cveng ako susedná Litva, no dokáže produkovať kvalitných hráčov pre špičkové európske súťaže aj pre NBA. Spomeňme mená ako Kristaps Porziňgis (Dallas Mavericks) či Davis Bertans (Washington Wizards). Tí do nedeľného duelu nezasiahnu. Avšak taliansky tréner Luca Banchi mal vo štvrtok v Belehrade k dispozícii aj Dairisa Bertansa, Rodionsa Kurucsa a Anžejsa Pasečniksa, ktorí v najprestížnejšej lige sveta pôsobili v minulosti.

Nejde len o individuality: národný tím dosiahol za uplynulé obdobie značný progres. Na ME nechýbali Lotyši od roku 1999 deväťkrát v rade a kým v roku 2011 skončili na 21. mieste, o dva roky na 11., o ďalšie dva roky na 8. a naposledy, v roku 2017 na skvelej 5. priečke! Na MS si Lotyšsko ešte nezahralo, no práve teraz to chce zmeniť. Do kvalifikácie vstúpilo ofenzívnou smršťou v Belehrade, kde až v záverečných okamihoch prišlo o víťazstvo a prehralo 100:101.

„Už sme Lotyšov zažili. Vtedy sme nevedeli, o čom to je. Teraz už vieme, aký štýl basketbalu hrajú a môžeme sa na nich aspoň lepšie pripraviť. Netreba skláňať hlavy. Pre nás je to určite veľká skúsenosť. Do zápasu musíme ísť na sto percent a nič im nedarovať. Ako bude prebiehať zápas, uvidíme až na palubovke,“ vraví reprezentačný rozohrávač Mário Ihring. A skutočne, Slovensko si s Lotyšmi zmeralo sily len nedávno, v lete počas prípravy na druhú fázu predkvalifikácie, z ktorej napokon postúpilo do aktuálnej „veľkej“ európskej kvalifikácie MS 2023. A nespravilo si hanbu: v Rige za zatvorenými dvermi prehralo 81:85 a následne vo Valmiere 84:91. Tréner Oleg Meleščenko upozorňuje, že teraz pôjde o úplne inú konfrontáciu v diametrálnej odlišnej situácii, no poučenie z leta sa môže hodiť: „Všetci vieme, že je rozdiel, ak hráme prípravný zápas, ku ktorému sa pristupuje trocha inak, kde vás nič netlačí a kde chcete podať len svoj najlepší výkon, pričom nenesiete ťarchu zodpovednosti za výsledok. Preto to v priateľských zápasoch vyzerá inak… Lotyši sú veľmi dobrý mančaft, ktorý by suverénne mal byť na MS. Majú mnoho hráčov z Euroligy aj Eurocupu a ich zostava sa skladá z basketbalistov pôsobiacich v najlepších súťažiach Európy. Ponaučenie bolo, že nemôžeme povoliť ani na minútu, ani trochu sa nemôžeme uvoľniť a prestať hrať ako treba. Nasadenie musí byť vysoké po celých štyridsať minút a prípadne aj v predĺžení, ak treba. Jasne, že nám to prinieslo aj podnety na zamyslenie, najmä pozitívne, že môžeme – minimálne po určitý čas – konkurovať. Je teda na nás, ako pristúpime k zápasu.“

Stretnutie v Rige sa začína dnes o 19.00 miestneho času, teda 18.00 „nášho“ a v priamom prenose by ho mala vysielať JOJ Šport. Prvá fáza kvalifikácie potom bude pokračovať až vo februári 2022 a vyvrcholí na prelome júna a júla.

(as)

A-SKUPINA

l VČERA: Belgicko – Srbsko 73:69 (29:41).

  1. Belgicko 2 2    0    156:126   4
  2. Srbsko 2 1 1    170:173   3
  3. Lotyšsko 1 0    1    100:101   1
  4. SLOVENSKO 1 0    1    57:83     1

l DNES: Lotyšsko – SLOVENSKO (18.00).

 

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.