Španielsko, Švédsko, Bielorusko. S týmto triom si basketbalistky Slovenska zmerajú sily v základnej A-skupine júnových Majstrovstiev Európy. S definitívnou platnosťou o tom rozhodol pondelkový žreb.

„Nerád to hodnotím tak, či sme spokojní alebo nespokojní po žrebe. Samozrejme, že vždy máte vysnívaných súperov z jednotlivých košov. V našom prípade ale skôr vládne spokojnosť ako sklamanie,“ vravel reprezentačný tréner Juraj Suja bezprostredne po žrebe.

Pochopiteľne, najviac pozornosti pútajú Španielky. Majú pozoruhodnú medailovú zbierku, EuroBasket vyhrali dosiaľ štyrikrát, raz boli strieborné, päťkrát bronzové. K tomu pridajme olympijské striebro a navrch striebro a dva bronzy zo svetového šampionátu. Pritom túto skvelú kolekciu zveľaďujú predovšetkým od roku 2007. Len za posledných päť rokov stihli dva európske tituly (2017, 2019), striebro z OH v Rio de Janeiro 2016 a boli bronzové na MS 2018. Tréner Suja sa však pozastavuje pri každom tíme zvlášť: „Už dlhšie vieme, že sa stretneme so Španielkami. Ony sú najväčšie favoritky. Roky rokúce sú úplne hore a ako jediné sa tam dlhodobo držia. Z druhého koša máme Švédsko a z tretieho Bielorusko. Nie je to síce TOP 4 špička, ale sú to družstvá. Ktoré sa môžu radiť medzi TOP 8 v Európe. Sú to kvalitné súperky, ale na Európe je už všetkých šestnásť tímov dobrých a každý má nejaké výnimočné osobnosti. Spomeňme napríklad Bielorusko – tím, ktorý má skúsenosti, sú dlho spolu, sú zohraté, majú naturalizovanú rozohrávačku… Aj Švédsko má kvalitu, akurát im dozrela zaujímavá generácia hráčok. Majú ich po európskych ligách.“

V tejto konkurencii je pochopiteľné, že Slovenky nemajú veľké oči, no taktiež nepocestujú na EuroBasket 2021, ktorý hostia práve Španielsko a Francúzsko len sa zúčastniť, čo potvrdzujú aj slová Juraja Suju: „V prvom rade veríme v celkové zlepšenie spoločenskej situácie a že príprava a šampionát nebudú prebiehať len v bublinách. Kiežby mohli prísť aj nejakí diváci! Od celkovej situácie sa ale bude odvíjať aj formát prípravy. Tá si vyžaduje určité prípravné zápasy, atď. To je prvý krok, ktorý musíme zvládnuť – dobre to nastaviť teraz, po žrebe. Druhá vec je, čo budeme mať povolené. A samozrejme, tretia, aký bude zdravotný stav, keď sa začne príprava a samotný EuroBasket. Je hrozne veľa premenných, ktoré môžu ovplyvniť naše ambície na šampionáte. Celkom isto sa chceme ísť pobiť aspoň o nejaký čiastkový úspech – o víťazstvo, ktoré by nám mohlo pomôcť postúpiť zo skupiny.“

Pokiaľ ide o termíny stretnutí, všetko nasvedčuje tomu, že 17. júna budú Slovenky čeliť Švédkam, na druhý deň Bieloruskám a so Španielkami sa stretnú 20. júna.