Spoznali sme menoslov štrnástich basketbalistov, ktorí od pondelka odštartujú prípravu pred zostávajúcimi dvoma stretnutia európskej kvalifikácie MS 2023. Reprezentačný tréner Oleg Meleščenko pozval do Levíc partiu zloženú z medzinárodne preverených mien, ale doplnil ju aj novými tvárami.

Chýbať však bude najvýraznejšia osobnosť slovenského basketbalu posledných rokov: Vladimír Brodziansky sa ospravedlnil pre problémy s členkom, ktoré ho prenasledovali počas uplynulej sezóny. Tú odohral v katalánskom Joventute Badalona, s ktorým okrem ACB Ligy úspešne účinkoval aj v prestížnom EuroCupe. Keďže prievidzský odchovanec bol dôležitou súčasťou slovenskej reprezentácie pri postupe z dvoch predkvalifikačných fáz a presadil sa aj vo „veľkej“ európskej kvalifikácii, bude výzvou pre trénerov i jeho spoluhráčov, aby zacelili dieru, ktorá vznikne v zostave v dôsledku jeho absencie.

Citeľnou stratou je aj neúčasť Mária Ihringa, ktorý sa v posledných rokoch delili o dirigentské povinnosti so Šimonom Krajčovičom a využiteľný bol aj vedľa neho, na „dvojke“. Aj jeho vyradili zdravotné problémy. Z rovnakých dôvodov bude chýbať aj dlhoročný reprezentant Richard Körner.

Do národného tímu sa však vracia ďalší Slovák pôsobiaci v Španielsku Tomáš Pavelka a doplní tak skúsených pivotov Michaela Fuseka s Borisom Bojanovským. Medzi povolanými krídelníkmi opäť figuruje aj 18-ročný Timotej Malovec, ktorý po nedávnom prestupe triumfoval v drese belehradského klubu Mega v juniorskej obdobe Euroligy a tiež skúsený Marek Doležaj, ktorý sa udomácnil v gréckej najvyššej súťaži. Na rozohrávke nebude chýbať Šimonom Krajčovič a pri absencii Ihringa by sa mohli otvoriť nové možnosti pre Mateja Majerčáka, ktorý len nedávno vymenil slovenskú najvyššiu súťaž za českú.

Medzi pozvanými znova figurujú mladíci Matúš Hronský a David Novák, novými tvárami v seniorskej reprezentácii sú Samuel Volárik a Lukáš Bolek pôsobiaci v Niké SBL.

Od pondelka sa bude slovenský národný tím zohrávať a ladiť formu na spomínané posledné dve kvalifikačné stretnutia. Vo štvrtok 30. júna sa totiž Slováci najprv predstavia v belgickom Mons proti domácemu výberu a svoje účinkovanie zavŕšia v nedeľu 3. júla v Leviciach proti Lotyšsku. Pripomíname, že Slováci pri svojom návrate na „vážnu“ európsku scénu štartujú v základnej A-skupine, kde je štvrtým do partie vysoko favorizované Srbsko. Zo štyroch doterajších stretnutí majú bilanciu 0-4 a možnosť, že by sa prebojovali do ďalšej fázy zostáva už len v rovine celkom divokej teórie. O to dôležitejšie bude získať čo najviac skúseností smerom k ďalšiemu kvalifikačnému cyklu, ktorý odštartuje už cez leto.

 

NOMINÁCIA SLOVENSKA

ROZOHRÁVAČI:  David ABRHÁM (Levice), Dalibor HLIVÁK (Sp. Nová Ves), Šimon KRAJČOVIČ (Levice), Matej MAJERČÁK (NH Ostrava, ČR), Dávid NOVÁK (Nymburk, ČR).

KRÍDLA: Martin BACHAN (Levice), Lukáš BOLEK (Lučenec), Marek DOLEŽAJ (Iraklis Solún, Gr.), Matúš HRONSKÝ (Wassatch Academy, USA), Timotej MALOVEC (Mega, Srb.), Samuel VOLÁRIK (Komárno).

PIVOTI: Boris BOJANOVSKÝ (Levice), Michael FUSEK (bez klubovej príslušnosti), Tomáš PAVELKA (Palma, Šp.).

REALIZAČNÝ TÍM – Tréner: Oleg MELEŠČENKO. Asistenti: Michal MADZIN, Maroš HELMECY. Kondičný tréner: Jakub CHUDÝ. Generálny manažér: Michal ONDRUŠ. Tím manažér: Miroslav PÁLENÍK. Lekár: Richard DEMOVIČ. Fyzioterapeut: Juraj SLUKA.