Pre slovenskú basketbalovú reprezentáciu žien do 20 rokov sa začína kľúčová fáza európskeho šampionátu. Po zápasoch v skupine začína nekompromisná vyraďovacia fáza. Zverenkyne Juraja Suju sa postavia v osemfinále dobre známemu súperovi – Srbsku.

Svojho najbližšieho súpera Slovenky veľmi dobre poznajú, keďže spolu odohrali dve prípravné stretnutia pred majstrovstvami Európy. V oboch prípadoch prehrali – 48:74 a 47:60, lenže to bolo len na začiatku prípravy. Teraz sú tímy v inom rozpoložení. Slovenský výber si splnil cieľ, keď sa vyhol Rusku. Srbsko naproti tomu prišlo o prvenstvo v skupine až v poslednom stretnutí.

V tejto vekovej kategórii sú najlepším výsledkom balkánskeho celku striebro (2007) a bronz (2008). V predchádzajúcom vydaní ME do 20 rokov obsadili deviatu pozíciu. Na minuloročných ME do 18 rokov však srbský výber získal striebro. „A-skupina je najvyrovnanejšia zo všetkých, bolo to tam zamotané do posledného zápasu. Budeme čeliť Srbsku. Je to tím, ktorý získal na minuloročných ME do 18 rokov striebro. Myslím si, že baby ukazujú, že sa neboja nikoho. Ideme hrať basketbal. Myslím si, že dievčatám sa hrá dobre a šampionát si užívajú. Určite chceme získať ešte nejaké víťazstvo,“ povedal pred zápasom Suja.

Najbližší súper Slovenska má v tíme viacero osobností, v najlepšej desiatke strelkýň figuruje po skupinovej fáze Teodora Turudičová (14,7 bodu na zápas), Ivana Kataničová rozdáva v priemere takmer päť asistencií na duel a medzi najlepšie na šampionáte patrí v počtu ziskov Nevena Naumceová (2,3 zisku). Môže sa javiť znalosť súpera z prípravy ako výhoda? „Je to relatívne, môže to byť výhoda, ale aj nevýhoda. Nepozerám sa na to takto. Súper tu odohral už tri zápasy, mali sme ho možnosť vidieť. Baby si to už vyskúšali na vlastnej koži. Uvidíme, ako sa aj oni nastavia na tento zápas. Je ťažké povedať, čo urobili so psychikou nás a Srbska výsledky z prípravy. Možno sú tam nejaké jedna – dve zmeny, ale charakter tímu sa nemení,“ odpovedal tréner Slovenska.

Srbky vstúpili do účinkovania na ME dvoma výhrami – Slovinsko zdolali 72:65 a Nemecko 71:64. O prvenstvo v skupine však prišli po prehre 63:75 s Ruskom. Systém šampionátu do 20 rokov je neúprosný, víťaz osemfinálového duelu bude „v suchu“, zdolaný ide do boja o záchranu.

Zápas Slovenska so Srbskom začína o 20.15 h, v priamom prenose ho budete môcť sledovať na facebookovej fanpage Slovenskej basketbalovej asociácie, respektíve na oficiálnom Youtube kanáli FIBA.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball